Forum Forum emerytalneInne

Przejście z KRUSu do ZUSu

Przejście z KRUSu do ZUSu

ewa551 / 37.47.33.* / 2017-03-24 15:18
Mam 49 lat, w tym roku minie mi udokumentowane 23 lata pracy w gospodarstwie rolnym, dostałam legalną ofertę pracy, tzn pracodawca musi odprowadzać ode mnie ZUS. Chcę podjąć tą pracę, ale martwi mnie kwestia przyszłej emerytury, w jaki sposób zostaną naliczone te lata, które już przepracowałam, a w jaki te które mam zamiar pracować ubezpieczona w ZUSie?
wiwan / 2017-03-24 19:43
To zależy od tego, czy z tego ZUS-u jeszcze Pani w swoim życiu 'powróci' na min. 2 lata.

Po prostu:

- jeśli tak, i uzyska Pani minimalny staż ub. rolniczego (25 lat), to po uzyskaniu wieku emerytalnego (i złożeniu wniosków) nabędzie Pani prawo do DWU świadczeń- e. rolniczej z KRUS oraz e. powszechnej z ZUS. Ta druga oczywiście wyliczona jedynie z okresu ubezpieczenia w ZUS.

- jeśli nie - wraz z uzyskaniem wieku powszechnego (i złożeniem wniosku) uzyska Pani e. powszechną z ZUS. Okres ub. rolniczego będzie okresem uzupełniającym tratowanym jak okres składkowy na potrzeby ustalenia stażu minimalnego dla gwarancji e. minimalnej, a przy wyliczeniu wysokości świadczenia- podlegać będzie ono zwiększeniu o kwotę = 1% rolniczej e. podstawowej za każdy rok ub. rolniczego. Czyli bez powrotu do KRUS byłoby to 23%.

Najnowsze wpisy