Forum Forum podatkoweVAT

przejście z Vatu na ryczaut

przejście z Vatu na ryczaut

lato30 / 84.10.222.* / 2012-10-23 18:50
Mam pytanie. Otrzymałam dotację z UE na założenie działalności gospodarczej ( mała gastronomia) . Firmę zakładać będę jeszcze w październiku. I wychodzi, że dla mnie najlepiej byłoby jak będę na ryczałcie. Tylko, że jakbym była na Vacie to mogłabym odzyskać VAT z dotacji i przeznaczyć to na ZUSy i inne rzeczy związane z prowadzoną działalnością. Zastanawiam się czy nie stać się w roku 2012 Vatowcem a z rokiem 2013 przejść na ryczałt. Czy to jest w ogóle możliwe? Nie chcę za mocno kombinować, ale ponad 4 tys jest kuszącą kwotą. A może jakbym była na ryczałcie to mogę zwrot Vatu też otrzymać? POMÓŻCIE
Wyświetlaj:
ksiegowy wp / 2012-12-03 11:58
Chodzi chyba o to czy firma może zrezygnować z bycia czynnym podatnikiem VAT –tak może

Tylko są jeszcze dwie kwestie

Pierwsza - czy chce to zrobić w trakcje roku podatkowego czy po jego zakończeniu?
Druga – ile wynosiła wielkość sprzedaży – aby korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT
trzeba sprawdzić czy nie został przekroczona aktualna kwota limitu przejścia na VAT

W 2012 roku limit zwolnienia podmiotowego z VAT wynosi, jak w 2011 roku, 150 tys. zł. Kwota przejścia na VAT nie uległa zmianie w 2012 roku, w porównaniu z 2011.

Trzeba pamiętać że przy rezygnacji z VAT może powstać obowiązek korekty podatku naliczonego – art. 91 ustawy o VAT

Jeszcze inaczej będzie jeżeli firma jest „rolnikiem” art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT

Nie znając szczegółów co do podmiotu który chce zrezygnować z bycia VAT-owcem – ciężko udzielić precyzyjnej odpowiedz

www.wsparciepodatkowe.blogspot.com
vatis / 79.184.105.* / 2012-10-29 17:22
ryczałt to podatek dochodowy więc nie ma nic wspólnego z podatkiem vat
to dwa różne podatki więc moż być na ryczałcie + vat lub na ryczałcie bez vat
możne też wybrać inną metodę rozliczania pod.dochodowego
belladonna / 2012-10-23 19:30 / Tysiącznik profesjonalny
Tak w ogóle to można być ryczałtowcem na VAcie.
Ktoś kto jest VATowcem płaci podatek dochodowy też (np w skali, liniowy, ryczałt - w zależności co wybierze) :)

Najnowsze wpisy