Forum Forum podatkoweInne

przekazanie nieruchomości po rozwodzie

przekazanie nieruchomości po rozwodzie

MK32#@ / 46.113.203.* / 2010-12-08 21:49
witam,
mam problem z podziałem nieruchomości (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu 60m2). nieruchomość została zakupiona w trakcie trwania małżeństwa i jest obciążona kredytem hipotecznym. żona nie będzie miała w tej chwili zdolności kredytowej by sama przejąć kredyt dlatego chcemy dokonać podziału po rozwodzie. jak wygląda to od strony prawa skarbowego? po rozwodzie ex żona nie będzie już w "0" grupie zwolnionej od spadku i darowizn? nadmieniam, że jest właścicielem i zamieszkuje w tym mieszkaniu 5 lat czyli możliwa byłaby sprzedaż bez podatku dochodowego? jeśli tak to podatek 2% byłby liczony od wartości przekazywanej nieruchomości odliczając kredyt czy od wartości rynkowej?
proszę pomóżcie mi to rozwiązać
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-12-09 13:47
-2% to podatek PCC i z definicji ( art. 6 ustawy o PCC) jest liczony od wartości rynkowej. I co do zasady, cena sprzedaży w akcie notarialnym powinna być właśnie rynkową, w innym razie US może ją kwestionować, wnosić o jej zmianę, powołać rzeczoznawcę w razie odmowy.
- 5 lat , to w praktyce nawet 6, bo liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Więc bez podatku dochodowego można sprzedać obecnie mieszkanie nabyte w 2004 roku, a od 1.01.2011- nabyte w 2005. ( art. 10, ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT).
Jak rozumiem nabycie było w 2005 i już do końca tego roku sprzedaż nie nastąpi, więc nie zawracam głowy innymi ulgami dającymi możliwość uniknięcia podatku od sprzedaży ( 10% od przychodu dla tego "rocznika" nabycia).
- skoro mieszkanie zostało nabyte w trakcie małżeństwa, nie z majątku odrębnego żony to właścicielami jesteście oboje.
Nie do końca do mnie dotarło, co ( jaki stan majątkowy ) Państwo chcecie w efekcie uzyskać..
MK32#@ / 188.33.178.* / 2010-12-09 18:44
witam,
dziękuję za szybką reakcję.
stan końcowy do jakiego dążymy to mieszkanie przepisane na żonę, ja mam w zamian dostać rekompensatę finansową. czytałem dzisiaj o możliwości nieodpłatnego zniesienia własności - ja to wygląda po rozwodzie.
wiwan / 2010-12-09 21:23
W sensie podatkowym zniesienie nieodpłatne ( bez spłat lub dopłat) podlega tylko podatkowi od spadków i darowizn. Ten kto uzyskuje cały udział- jest obdarowanym. Siłą rzeczy w małżeństwie (I grupa podatkowa spadkowa) jest on do zupełnego uniknięcia. Po rozwodzie, gdy będziecie stanowić już dla siebie III grupę- podatek będzie najwyższy i nie do uniknięcia.
Kwota wolna 4902 zł, Stawki podatku od nadwyżki:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

z tym, że podstawą obliczenia będzie wartość połowy mieszkania pomniejszona o połowę wartości jeszcze niespłaconego kredytu i odsetek- Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak wynika z brzmienia ww. przepisu podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn stanowi czysta wartość.

Najnowsze wpisy