Forum Forum emerytalneZUS

Przepracowałam 42 lata - co należy mi się od ZUS?

Przepracowałam 42 lata - co należy mi się od ZUS?

Barbara1234 / 2013-11-02 19:17
Proszę o poradę w następującej sprawie:
Mam 57 lat. Przepracowałam łącznie 42 lata, w tym 12 lat i 6 miesięcy w Moszczenickich Zakładach Przemysłu Bawełnianego na stanowisku tkaczka (w latach od 01.09.1971 do 30.10.1989 r.) czyli w szkodliwych warunkach, a obecnie pracuję w Domu Pomocy Społecznej na stanowisku pokojowa (też warunki szkodliwe) od roku 2002 r. Łącznie w warunkach szkodliwych pracuję ponad 22 lata.
Na moim świadectwie pracy z Moszczenicy brakuje zapisu o pracy w szczególnych warunkach. I tu jest problem bo zakład już nie istnieje, a w archiwum również brak jest stosownego dokumentu (zaświadczenia do świadectwa pracy).
Wystąpiłam do ZUS-u (w kwietniu br) z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej i otrzymałam odmowę z powodu nieudokumentowania pracy w warunkach szczególnych i pozostawania w stosunku pracy.
Złożyłam odwołanie do sądu (o przyznanie emerytury pomostowej), zaproponowałam świadków, którzy mogli potwierdzić, że faktycznie w warunkach szczególnych pracowałam. Mimo to też dostałam odmowę. Obecnie czekam na uzasadnienie wyroku sądowego.
W instrukcji z Zus-u (porady dot. emerytur) wyczytałam, że praca w szkodliwych warunkach wg starych przepisów łączy się z pracą w szkodliwych warunkach wg nowego katalogu. Nie znalazłam jakiejś listy zawodów, które nie podlegałyby łączeniu. Więc w moim przypadku powinno nie być problemu.
Moje pytanie jest takie: czy ktoś z Państwa mógłby udzielić mi jakiejś rady w powyższej sprawie. Nadmieniam, że koniecznie chciałaby odejść na emeryturę (pomostową, wcześniejszą itp.) Nie orientuję się co w moim przypadku powinnam dalej zrobić.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2013-11-04 10:33
Co do świadków, to zasadą jest, że mogą oni potwierdzić okres składkowy wynikający z zatrudnienia, i to tylko w za okres do dnia 14 listopada 1991, w przypadku innych okresów zaliczalnych (np. prowadzenia gosp. rolnego) za okres jeszcze wcześniejszy.
Zeznania nie mogą dotyczyć wysokości zarobków czy okoliczności właśnie pracy w war. szczególnych- tzn. nie mogą być uwzględnione.

W Pani sytuacji warunkiem uzyskania świadczenia jest odnalezienie (następca prawny, archiwum) dokumentacji na podstawie której brakujące świadectwo/zaświadczenie o pracy w war. szczególnych ktoś wystawi.

Tu nieco o tym:

http://www.money.pl/forum/od-czego-zaczac-poszukiwania-dokumentow-o-zatrudnieniu-t3163221.html

Tak, praca w DPS stanowi pracę w szczególnym charakterze, o ile są tam specyficzni pacjenci- dosłownie :

"Prace personelu sprawującego opiekę nad mieszkańcami domów pomocy społecznej dla
przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży
lub dorosłych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej"

bo tak to definiuje poz. 22 w tabeli, zał. nr 2 do Ustawy o e. pomostowych.

Ograniczenia co do łączenia prac z dwu wykazów warunków szczególnych (A/B) czy pracy w szczególnym charakterze są/były na potrzeby e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczeg. lub szczególnym charakterze, których ze względów wiekowo-stażowych Pani nie spełnia ( emerytura z art. 184 ustawy emerytalnej ).

Jedyny więc problem jest w dokumentowaniu okresu moszczenickiego, a nie w braku pozostałych warunków ustawowych dla e. pomostowej.

Najnowsze wpisy