Forum Forum prawnePracy

przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

molgggi / 2011-06-22 10:13
miałem zaplanowany dwutygodniowy urlop w lipcu, ale z powodów osobistych chciałbym go przesunąć o miesiąc przynajmniej, czy przysługuje mi do tego prawo?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-06-22 10:47
Przysługuje prawo do wnioskowania o to u pracodawcy ( art. 164, par. 1 Kodeksu Pracy )umotywowane ważnymi przyczynami. Ale to pracodawca dokonuje oceny ich ważności, kodeks ich nie określa tak jak np. w art. 165 ( dotyczy przyczyn zupełnie niezależnych od pracownika, a zmiana terminu jest obligatoryjna dla pracodawcy ).

Choroba, śmierć w rodzinie, czy zmiana terminu urlopu małżonki z winy jej pracodawcy uznawane są za powody, które pracodawca powinien uznać.
molgggi / 2011-06-22 11:07
a czy jest odpowiedni wzór takiego wniosku?
wiwan / 2011-06-22 11:30
Tu jest, ale niestety płatny:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/wniosek;o;przesuniecie;terminiu;urlopu;wypoczynkowego;na;wniosek;pracownika,10005,7248,dokument.html

Przecież to jednozdaniowa prośba, motywacja może być rozwinięta, można samemu sklecić. Data, oznaczenie pracodawcy i pracownika oraz konkretnych dat urlopu, który ma być przesunięty. I oczywiście powód zmiany, skutki dla Pana, gdyby jednak się pracodawca nie przychylił do wniosku, formuła prośby.
Myślę też, że min. 7 dniowe wyprzedzenie, o ile to jeszcze możliwe, będzie przez pracodawcę dobrze widziane ( KP tego wyprzedzenia nie przewiduje, ale może być potrzebne, gdyby np. pracodawca zechciał sprawdzić prawdziwość powodu wniosku oraz do zapewnienia działania firmy w nowych okolicznościach Pana urlopu )

Najnowsze wpisy