Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Przychody i straty z umowy o pracę i własnej działalności gospodarczej

Przychody i straty z umowy o pracę i własnej działalności gospodarczej

DarekNieZalogowany / 212.122.221.* / 2012-02-22 10:29
Witam.

Aktualnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Równolegle z pracą dla aktualnego pracodawcy chciałbym jednak "budować" swoje własne portfolio tworząc bezpłatne aplikacje dla urządzeń mobilnych. Nie uzyskiwałbym z tego tytułu żadnych przychodów - umowa o pracę byłaby jedynym źródłem dochodów. Aby jednak tworzyć takie aplikacje muszę kupić pełno sprzętu (tablety,notebooki,smartphony,komputer). Chciałbym zniwelować te koszty poprzez uruchomienie własnej działalności gospodarczej już teraz, jednak nie wiem czy straty z DG mogą obniżać podatek wynikający z umowy o pracę, a także czy mogę dostać zwrot podatku VAT. Podam konkretny przykład (wyliczenia nie sa prawdziwe - dobrałem je tak, aby łatwo zapamietać skąd jaka kwota):
- z umowy o pracę w 2012 zarobiłem brutton 100 tys zł
- pracodawca wpłacił zaliczki na podatek w łącznej kwocie 20 tys na podstawie powyższego przychodu
- ja otworzyłem działalność gospodarcza i w 2012 roku łącznie kupiłem sprzetu za 24.6 tys zł (z czego 4600zł to podatek VAT)
- z tytułu działalności gospodarczej nie osiągnąlem w 2012 roku żadnego przychodu

Teraz moje pytania:
1. czy mogę od US otrzymać zwrot owych 4.6tys zł zapłaconego podatku VAT ?
2. czy przy ostatecznym rozliczaniu się z US za 2012 roku mogę od przychodzu z umowy o pracę (100tys) odjąć straty z DG (20tys) i otrzymac zwrot nadpłaconych zaliczek (pracodawca wpłacil zaliczki za pełne 100tys. a teraz teoretycznie mój przychód wynosi już tylko 80tys.)

z góry serdecznie dziękuje za pomoc
pozdrawiam
Darek
Wyświetlaj:
Biznes Forum / 2012-02-26 14:14
Witam

Zapraszam wszystkich zainteresowanych prowadzących firmę oraz osoby myślące o założeniu jej na stronę Biznes Forum:

www.biznesforum.blogspot.com

Ostatnio poruszone tematy to:

Zus i zobowiązania wobec niego
Biznes plan
Uproszczony biznes plan przedsiębiorstwa transportowego
Franczyza
E- sklep za darmo
Venture Capital- jako jeden ze sposobów finansowania działalności.

Zapraszam

Najnowsze wpisy