Forum Forum finansoweInne

Przykłady podstawy opodatkowania

Przykłady podstawy opodatkowania

pazday / 2015-12-13 22:52
Witam.
Zacząłem właśnie studia na kierunku finansowym i z tego co wyczytałem podstawa opodatkowania jest to wartościowo lub ilościowo określony przedmiot podatku. Chciałbym, żeby ktoś mi wymienił 3 proste przykłady wartościowo określonego przedmiotu podatku i 3 przykłady ilościowo.
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2015-12-14 11:55
1. wartościowe:
- podatek od spadków i darowizn
- CIT
- PIT

2. ilościowe:
- podatek rolny
- od śr. transportu
- podatek leśny
pazday / 2015-12-14 12:02
Nie chodziło mi o przykłady podatków tylko podstawy opodatkowania :) Wiem, że ilościową podstawą opodatkowania będą np grunty - to udało mi się usłyszeć na wykładzie ;d
H Szatkowski / 2015-12-14 12:05
No więc jako student chyba jesteś w stanie wyszukać sobie to, że podstawą opodatkowania przy podatku od spadków i darowizn jest wartość rynkowa nieruchomości czy po prostu kwota wartości pieniężnych, przy PIT/CIT - dochód osoby fizycznej/prawnej itd.
pazday / 2015-12-14 14:56
Dopiero zacząłem te tematy, więc jeszcze nie łapię wszystkiego od razu. Nie rozumiem wszystkiego co jest napisane w internecie językiem typowo "finansowym". A jakieś jeszcze 2 konkretne przykłady podstawy opodatkowania ilościowej mógłbym prosić?
H Szatkowski / 2015-12-14 15:17
1. Podatek od nieruchomości- podstawą jest powierzchnia.

2. Opłata za psa- nie wiem czy stricte kwalifikuje się jako podatek, ale jest opłatą z tej samej ustawy co ww. czyli USTAWY
z dnia 12 stycznia 1991 r.
o podatkach i opłatach lokalnych1

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: