Forum Forum prawnePracy

przymusowy urlop??

przymusowy urlop??

borysekk / 2012-09-11 12:00
W moim zakładzie w pazdzierniku będziemy wysyłani na przymusowe urlopy.Urlop potrzebny jest mi na inny termin, gdyż bede miał obrone pracy dyplomowej.Czy urlop przymusowy taki jak w tym przypadku jest tak samo liczony jak bym wziął go sam?
Wyświetlaj:
dola / 2013-02-02 11:23
Witam,
Pracuje na pol etatu w dwosobowym zakladzie (lekarz + asystent). Osiagnelam 10 letni staz pracy czyli przy umowie na caly etat przyslugiwaloby mi 26 dni ulopu. Moimi dniami pracy sa poniedzialek, sroda i piatek. Umowa jest na czas nieokreslony i jestem oplacana stawka godzinowa.
Czy w moim przypadku przysluguje mi 13 dni urlopu?
Czy pracodawca (lekarz) ma prawo do wysylania mnie na przymusoy urlop jesli jest na zwolnieniu L4 lub decyduje z jakis powodow nie przyjsc do pracy (np. decuduje sie na jakis wyjazd)?
Co sie dzieje jesli np. sroda, ktora jest moim dniem pracy staje sie dniem wolnym od pracy bedac swietem? Czy ten dzien jest platny?
Czy pracodawca ma prawo do zmuszenia mnie odrabiania swieta, ktore wypadlo np w srode, ktora jest moim dniem pracy np we wtorek, czwartek lub sobote, ktore sa moimi dniami wolnymi od pracy?
Do ilu nadgodzin w miesiacu moze zmusic mnie pracodawca i jak sa one wyplacane?
szklarek / 2013-02-04 10:54
1. Przysługuje Pani kodeksowe 26 dni czyli 208 godzin, i w związku z Pani systemem czasu pracy godzinowo musi być rozliczany. To jest np. 16 dniówek, jeśli przez ww dni tygodnia stale wypracowuje Pani 40 godzin.

2. lekarz nie ma Prawa w ten sposób doraźnie wysyłać przymusowo na urlop. Powinien w takich przypadkach wypłacać Pani postojowe z art. 81 KP.

3. Do 150 nadgodzin rocznie. Rozliczanie:

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;nalezy;sie;pracownikowi;za;nadgodziny,74,0,793674.html
szklarek / 2012-09-11 19:07
Zacznijmy od tego, że przymusowy urlop może zasadniczo dotyczyć tylko urlopu zaległego udzielanego z art. 168 KP.
Pomijam oczywiście kwestię urlopu w okresie wypowiedzenia.

Ze względu na specjalne potrzeby pracodawcy może on już na etapie układania planu urlopów wykluczyć jakiś okres z udzielania urlopów, ale nie może postąpić odwrotnie- tj. nakazać by wszyscy wykorzystali urlop tylko w jednym miesiącu.

Bo jest to unikanie wypłacania postojowego, należnego za czas, gdy pracownik nie pracuje mimo swej gotowości do tego.

Na koniec- liczony jest tak samo. Być może niezależnie od owego urlopu wypoczynkowego ma Pan prawo do urlopu szkoleniowego o czym więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/komu;nalezy;sie;urlop;szkoleniowy,36,0,846372.html

Zawsze też pozostaje tryb urlopu na żądanie.

Najnowsze wpisy