Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Przywileje branżowe kosztują miliony

Przywileje branżowe kosztują miliony

Money.pl / 2008-08-12 09:10
Komentarze do wiadomości: Przywileje branżowe kosztują miliony.
Wyświetlaj:
v-3 / 93.105.38.* / 2008-12-14 15:55
Przy obecnym systemie podatkowym, przywileje winny być wliczone do wynagrodzenia a nie są.
upa / 82.160.117.* / 2008-08-13 22:38
mój tato pracuje w pkp i wcale takich znizek nie ma :-( Jakies niekompletne te informacje
K_P / 90.156.80.* / 2009-06-30 12:38
Z tymi zniżkami dla kolejarzy (99%) oraz ich rodzin (80%) to jest tak, że trzeba wykupić specjalną kartę zniżek, co tanie nie jest i dla kogoś kto raz, dwa razy w roku jeździ zupełnie się to nie opłaca, bo kosztuje sporo. Poza tym 99% zniżki dla pracownika to w praktyce tak nie jest, bo minimalna cena biletu to 1,22zl z VAT nawet jeśli bilet ze zniżką 99% kosztować powinien 1gr. Mimo wszystko po wykupieniu tych ulg, dla osób często podróżujących kolejami to się opłaca, tylko trzeba się jeszcze zastanowić czy nie lepiej trochę dopłacić a nie denerwować się, że nigdy nie wiesz kiedy dojedziesz do celu, bo na mojej trasie 90% pociągów jest opóźnione (Wałbrzych-Wrocław) - od 6 lat jeżdżę co najmniej 2 razy w tygodniu i na palcach jednej ręki możnaby policzyć kiedy punktualnie pociąg przyjechał. Pozdrawiam
Biera / 2008-08-13 12:31
CO za bzdury piszą w GP, powinno się wsadzać do więzienia jak ktoś rozdaje państwowe (nasze) pieniądze, a w prywatnych firmach, bankach mogą robić co chcą, to są pieniądze Kowalskiego i może robić ztym co chce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sks / 62.148.65.* / 2011-10-26 22:59
a uważasz że jak bank,albo prywatna firma daje przywileje to nie płaci za to odbiorca końcowy-klient ??
mycha10 / 2008-08-13 16:08 / Bywalec forum
niestety,żyjemy w państwie kierowanym przez związki zawodowe i dlatego wszyscy musimy płacic za różnego rodzaju przywileje i Karty branżowe np nauczycieli.Jeżeli firma jest państwowa to my wszyscy płacimy tym grupom.Przez to mamy wysokie pozapłacowe kosaty pracy i opłaty za media.Dlatego jedynym wyjściem jest pełna prywatyzacja,ale politycy i wyborcy wolą państwówkę
sf. / 83.14.232.* / 2008-08-13 10:41
Ma to uzasadnienie - jeśli sam z tego korzysta, będzie robił dobrze. Jak będą partaczyć to górnik dostanie węgiel z gliną a kolejarz przyjedzie z 4-godzinnym opóźnieniem.
Zdz.slaw / 213.158.216.* / 2008-08-13 09:34
Tak zgadzam sie że przywileje branżowe to dodatkowy zysk ,za który płacą wszyscy obywatele do one są wliczone w koszta przedsiębiorstw które są składnikiem ceny netto produktu.
A powinny być wliczone w wynagrodzenie( które też jest składnikem ceny netto produktu) ale jest opodatkowany i przynosi zysk budzetowi ,powieksza dochody Zus-u i w konsekwencji moze przynieść nawet obniżenie składki ZUS z 50% na np. 10%.Wtedy gdy będą te przywileje składnikiem wynagrodzenia to np, gornicy ,kolejarze itp łacznie z lekarzami nie będą mówić że zarabiaja 1200zł
Same zyski dla społeczeństwa. Tylko tu potrzebny podatek liniowy bez żadnych zwolnień tylko kwota wolna od podatku.To by było sprawiedliwe. Bo przecież my juz płacimy podatek liniowy w wszelkiego rodzaju akcyzy ,vaty i wiele innych produktach lekach itp. warunek gdy zostaną spelnione te warunki możemy obniżyć podatki i w/g mnie nawet do 15% Zaznaczam nie jestem ekonomista tylko trochę umiem czytać i liczyć Pozdrowienia
star / 195.245.68.* / 2009-07-06 13:11
Oczywiście że tak . Dziwne że hernbata którą pijesz robiąc ja sobie w domu nie jest opodatkowana , a przecież robiąc herbatę wytwrzasz sobie "ZYSK" w postaci 1 zł netto (odliczając koszty wody i wora od herbaty circa 1,50 zł w knajpie). Tak więc zw zeznaniu rocznym powinieneś dopisać wszystkie swoje zyski i je opodatkować. A poza tym odprowadzić VAT. Jesteś więc przestępcą podatkowym wg swojej idei.
zz,.,... / 85.219.221.* / 2008-08-12 23:01
pismaki to zasrańcy, wywołują temat w jedną stronę i to tą biedniejszą , a może by tak zlikwidować kominy płacowe dla nieudacznikow przy korytach , którzy się szczycą mądrym zarządzaniem, a spółki w długach.
sks / 62.148.65.* / 2011-10-26 22:46
są spółki przynoszące zyski
G23 / 85.128.84.* / 2008-08-12 18:39
Zlikwidować wszystkie przywileje: na posadach rządowych, sektorowi publicznemu, spólkom SP
adam222 / 77.88.184.* / 2008-08-12 18:38
Niech zaczną uczciwie płacić za pracę i zabiorą "przywileje". Dopłacą wtedy miliardy a nie miliony. A jakie przywileje ma piszący ten paszkwil? Pensja około 10 000 zł, czysta praca i wczesna emeryturka za nasze pieniądze. Niech zacznie od siebie.
ixi / 83.13.126.* / 2008-08-13 09:16
O czy Ty piszesz? Co to jest uczciwa płaca? jeżeli wg Twojej oceny pracodawca jest nieuczciwy wobec Cebie to go po prostu zmień. Jeżeli chodzi o przywileje w firmach prywatnych to właściciel może robić co mu sięp odoba i jeżeli uważa, że pracownicy będą mu lepiej pracować to jest to zwykły element wynagrodzenia. W firmach państwowych, zazwyczaj jest to element służący przekupywaniu przestępców ze związków zawodowych.
ilonka1 / 2008-08-12 16:27
Dajcie spokój. A kto z was nie chciałby mieć jakiejś ulgi w zakladzie, w którym pracuje? A ilu z was korzysta z jakichś większych lub mniejszych przywilejów?
totu / 83.24.128.* / 2008-08-13 13:25
jesli chodzi o chcenie to ja bym chcial miec sloonia w karafce. Ale nie zadam aby ludzie sie na niego mi obowiazkowo składali
toja@ / 87.205.243.* / 2008-08-13 11:28
Niech sobie korzystają, ale ja mam 600 zł renty, żeby oni mogli mieć przywileje - jeżeli prywaciarz daje to niech daje - ale ja nie chce dawać - czy t0o moja wina, ze wybrałam inny zawód, a nie elektryka górnika czy ubezpieczyciela? Jeżeli ktos dostaje darmo węgiel to ktos inny musi za to zapłacić - z moja renta nie stac mnie na grzanie zimą mieszkania i marznę, a w tym czasie górnik otwiera okna z gorąca, lub energetyk bo prąd ma darmo to dogrzewa się grzejnikami - chore to jest na maxa.
sks / 62.148.65.* / 2011-10-26 22:44
zawód sam wybrałeś.....a jak jesteś na rencie a nie emeryturze to czego oczekujesz??
Pilsener / 2008-08-12 23:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
No właśnie, ilu? Jedna połowa korzysta z przywilejów, a druga robi za frajerów i na nią pracuje - nie mam nic przeciwko przywilejom, jeśli nie są finansowane z moich podatków. Muszę płacić drożej za węgiel (bo oczywiście tańszego z zagranicy nie mogę kupić, bo to godzi w kato-narodowy interes), dopłacać do górników z podatków i emerytury, oni dostaną kilka ton za friko a ja co z tego mam? Drogi węgiel, drogi prąd, niskie zarobki, wysokie podatki i niską emeryturę. Taka w polsce sprawiedliwość.
fgtrew / 145.237.106.* / 2008-08-12 13:03
Niech zakłady energetyczne fundują swoim pracownikom takie przywileje z pensji pracowników- zobaczymy czy im się to opłaci. Dlacezgo mam płacić za prąd Kowalskiego tylko dlatego, że on pracuje w energetyce?
energeticus / 87.205.232.* / 2008-08-12 15:55
Energetycy mają zniżkę na prąd wynikającą z PUZP i płaci za nich PRACODAWCA do wysokości zniżki, pracownikowi pozostaje zapłacić podatek od dodatkowego dochodu. Zniżka obejmuje 3000 kWh na rok, a to nie jest wiele przy mnogości urządzeń używanych w domu. Poza tym limitem energetycy płacą normalnie jak wszyscy. I co taka to rewelacja? Najlepiej pisać głupoty gdy nie zna się faktów!
Acha / 89.229.16.* / 2008-08-13 15:23
Uważasz, że 3 000kWh narok to mało? Nie bądź śmieszny. Mam mieszkanie 76m2 i jest nas 3 w domu i mam mnóstwo urządzeń które pobierają energie elektryczną i jakoś mi spokojnie wystarcza 3 000kWh rocznie, tylko w porównaniu z Toba ja za to płace. I za twój rachunek również. A z jakiej racji Ty dostajesz to za free, co nie dostajesz wynagrodzenia? Nie zgadzam się aby moim kosztem ktoś, czyli pracownicy energetyki, górnictwa, koleii i pozostałych branży.
sks / 62.148.65.* / 2011-10-26 23:20
to znaczy że jesteś energochłonny
sks / 62.148.65.* / 2011-10-26 22:50
jakim Twoim kosztem??Energetyka jest zyskowna to ma prawo płacic profity tym,którzy to wypracowali
energeticus / 87.205.231.* / 2008-08-13 18:22
A ja pomimo zniżki płacę za prąd ponad 200 zł co dwa miesiące (jesteś pewien że legalnie pobierasz ten prąd). I oszczędzam bo wolę wydawać na co innego. Nie płacisz za mój rachunek bo za mnie płaci pracodawca który nie jest państwowy. Poszukaj sobie ile zostało tak do końca państwowych firm energetycznych to przestaniesz pisać brednie. Zniżka jest tylko na zużytą energię do limitu 3000 kWh, za to płaci się 20%, reszta czyli koszty przesyłu itd... oraz wszystko ponad limit jest płacone normalnie. Zwróć uwagę że ktoś kto nie wykorzystuje tego limitu nie ma za to żadnych profitów. A tak w ogóle to zapraszam do tego "miodu" do pracy w energetyce w piątek, świątek i niedzielę. Ludzi coraz bardziej brakuję, a chętnych jak na lekarstwo.
Ale przecież Polacy na wszystkim się znają, wszyscy mają takie same żołądki, takie same szkoły skończyli, tak samo pracują. Normalnie kraj geniuszy. Tylko gdy przychodzi zderzyć się z realiami to porażka!!! Najlepiej innemu zabrać.
sks / 62.148.65.* / 2011-10-26 23:28
no niestety,świątek piątek i niedziela....hmmm niestety nie ma często życzeń i kolacji wigilijnej...zabawy sylwestrowej...czy świętowania z okazji narodzin katolickiego króla...nie wspąmne
o innych świętach
Mieczysław Bryzgalski / 89.230.50.* / 2010-05-14 18:36
Nie wiem jak długo Pan pracuje w energetyce.Ja przepracowałem w elektrowni 46 lat. 2 lata przed emeryturą przeniesli mnie do spółki zależnej /nie miałem na to wpływu/i po kilku latach ,kiedy byłem na emeryturze zabrali deputat na energię.Jak Pan sądzi to jest sprawiedliowość?
totu / 83.24.145.* / 2008-08-13 10:33
A policzyles swoje zyzycie energii człowieku? Ja mieszkajac w 80m2 mieszkaniu (trzy osoby) i nie oszczedzajac zuzywam rocznie 2500 kWh. Wiec te 3000kWh rocznie w uldze to bardzo duzo.
Łowca / 83.12.153.* / 2008-08-12 17:45
Ty a pracodawca skąd bierze kase na te zniżki???Przecież z opłat za prąd!!!Jesteś taki ograniczony,czy tylko udajesz?Policz ile kosztuje 3000 kWh,przekonasz się ile dopłacają do Ciebie inni!!!
Co energetycy mają inne dupy niz np.służba zdrowia???Tam zabrano wszystkie zniżki,a kolejarze,energetycy,górnicy itp. to święte krowy,nie???Jeszcze strajkują o wyższe pensje,wstyd!!!
zbeer / 83.2.20.* / 2011-08-18 16:08
pracuje w elektrowni i zarabiam 1300zł brutto i po roku są zniszki na prąt i jest to 500kw na 2 miesiące, produkując pront słusznie dostajemy na niego zniżki jak ci nie pasuje to zapraszam do młota pneumatycznego do skuwania kotłów i do upałów siegających 60stopni celcjusza to zobaczysz frajerze czy długo poracujesz za 1300zł brutto , dostarczamy i produkujemy 25%energi dla Polski więc ty mi nic nie dajesz tylko ja sam na to pracuje a to się należy jak psu buda,a koledzy obok z kopalni mają 2 czy 3 tony węgla brunatnego rocznie to jakieś 600zł tak wiele??
S.R. / 62.29.251.* / 2008-08-13 08:41
Racja. Z obserwacji wiem,że tak naprawdę to nie jest to tylko (aż) 80%. Napewno domyślacie się o czym mówię. Wystarczy dobra obserwacja posesji, w których mieszkają energerycy. Za energię,którą zużywają 20% byłoby dla większości bardzo dużą kwotą.
kolejarz / 80.54.11.* / 2008-08-13 08:40
pracuję na PKP i mam 99% zniżki , którą głównie wykorzystuję służbowo w pracy. Płace kolejarzy są jakie są pewnie innych grup zawodowych też pewnie są jakie są.Dawniej mieliśmy bezpłatne bilety , a dzisiaj musimy ten 1%, który wynosi nie mniej niż jakąś kwotę, która nie jest 1% wynikającym z ceny biletu. Cena sieciówki , której tak nam zazdrościcie to rocznie ok. 100zł. To ostatni bonus jaki mają kolejarze. Deputat węglowy , który jest również składnikiem naszej płacy trudno uznać za bonus. Gdybyśmy go odjęli od pensji, szkoda gadać. A gdyby ktoś chciał powiedzieć, że to za jego podatki to dodaję, że pracuję w spółce infrastrukturalnej, gdzie Rząd Najaśniejszej nie wywiązuje się specjalnie nawet z dofinansowania do utrzymania torów, do naszych płac już się nie dokłada. Wielu kolejarzy wykonuje odpowiedzialną pracę, czy w związku z tym mamy zawsze godzić się minimalne płace aby zadowolić innych obywateli jak to leniwi kolejarze dużo zarabiają i nic nie robią i jeszcze żyją na koszt podatnika.
Liberał / 2008-08-12 15:05 / Bywalec forum
Wtedy nie będzie to fundowanie .... bez sensu dyskusja. Jeśli pracownicy budżetówki mają coś fundowane to można powiedzieć skandal. Jeśli pracownicy prywatnych firm, to cóż prawo własności decyduje. W przypadku firm państwowych właścicielem jest Skarb Państwa, a więc jako właściciel ma prawo dawać przywileje. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy jest to finansowane z podatków a nie z zysków poszczególnych firm.
tempera / 83.16.75.* / 2008-08-13 08:10
A może też wiesz kto jest właścicielem Państwa? Bo może się okazać że obywatele :D
patriotaa / 83.20.163.* / 2008-08-12 21:17
A zysk wynika z kolejnych podwyżek za jednostkę energii dostarczonej do użytkownika. Energetycy wymyślą podwyżki poborów sobie wiec podniosą cenę za energię i maja kasę
I to ma się tak-------- zużywałem X X energii płaciłem YY podnieśli cenę za energię zacząłem oszczędzać wiec zużyłem X energii A zapłaciłem YY . tak że te firmy nigdy nie beda miały strat
sks / 62.148.65.* / 2011-10-26 23:06
podwyżki wynikają z dyrektywy unijnej.....przecież większa część obywateli tego chciała i chce
arch / 2008-08-12 10:53 / Tysiącznik na forum
" ..Wszystkie stawki wzrosną."
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/30791,w_2009_roku_wzrosna_podatki_lokalne.html
Pilsener / 2008-08-12 11:15 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A od 2010 podatek dochodowy o 1% - pretekst ten sam - większa "składka" na NFZ.
Papilion / 83.145.168.* / 2008-08-12 09:30
Trzeba to nazwać po imieniu!
ZŁODZIEJSTWO!!!
Z jednej strony z budżetu dotuje sie (z naszych składek) górnictwo, a z drugiej strony jeszcze się daje węgiel. Do tego energetyka, etc. O prywatyzacji nie wspomnę! Po co ten bałagan???
Przychodzę do pracy i dostaję tyle a tyle, a za resztę płacę jak inni - tak powinno być! - sprawiedliwiej, prościej, szybciej i TANIEJ!!! (pani nie będzie miała problemów z procentami...)

Wciąż zatroskany o... POLSKĘ
Howard Webb / 2008-08-12 10:56 / Bywalec forum
Górnictwo od paru dobrych lat nie jest dotowane!!!!
cymen / 83.16.75.* / 2008-08-13 08:14
to trzeba sprywatyzować, wtedy tylko właściciel będzie wprowadzał dotacje ^^

Jeśli nie przynosi zysku to trzeba zlikwidować.

Mam dość ciągłych strajków i narzekań. Jak się zamknie to przynajmniej nikt nie zginie.
Bernard+ / 83.4.25.* / 2008-08-12 22:19
Howard Webb tak wiesz , że nie jest dotowane od wczoraj do następnej straty. A czym jest umorzenie górnictwu niezapłaconych 26 mld składek ZUS za górników. A czym jest dofinansowanie kapitałowe kompanii węglowej i katowickiego holdingu akcjami spółek skarbu państwa? A czym jest przekazanie środków na inwestycje a czym jest zwolnienie z podatku od nieruchomości? Od 30 lat górnictwo jest stale nierentowne na miliardy a w chwilowych porywach, gdy 60 tysięcy pracowników kompanii węglowej wypracowało za 2007 rok aż 8 milionów zysku do opodatkowania to zaraz wystrajkowano podwyżki płac kosztujące 280 milionów rocznie i od początku roku są kopalnie znów pod kreską, więc podwyższono ceny węgla i w lipcu pojawił się mglisty zysk, bo jak w grudniu wypłacą sobie 14 wypłatę za 11 miesięcy pracy, czyli miesięczne wynagrodzenie z okazji barbórki to znów rok zamknie sie potężną strata lub kilkoma milionami zysku. A co to oznacza 8 milionów zysku wypracowanego przez największy koncern węglowy Europy, KW SA oznacza to, że na jednego pracownika rocznie wypracowano "zawrotną" kwotę 133, 33zł, czyli miesięcznie z jednego pracującego w KW SA w 2007 roku było UWAGA 11, 11 złotego zysku . To szewcy z spółdzielni inwalidów i kobiety w zakładzie pracy chronionej lub na kasie w sklepach wypracowują większy zysk tygodniowo niż polski górnik wypracował za cały 2007 rok. A wcześniej nikt nie spłacił długów spółek węglowych, gwarectw i zjednoczeń okradziono społeczeństwo i zmieniono nazwy firm, likwidując zadłużone aby dłużnicy nie mieli, kogo sądzić o zwrot długów. Okradanie społeczeństwa w glorii złodziejskiego prawa trwa już 30 lat i dlatego jesteśmy najbiedniejszym narodem w Europie nasz PKB per capita wynosi tylko 54% średniego dla całej UE mniejszy mają tylko Rumuni i Bułgarzy na razie, bo już rozwijają sie szybciej 2% rocznie niż my.
Pilsener / 2008-08-12 11:20 / Sofciarski Cyklinator Parkietów

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 27 czerwca 2008 r.
w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie likwidacji kopalń, działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji kopalń oraz naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego


Dz. U. Nr 118 poz. 751
MN4 / 80.51.231.* / 2008-08-12 09:23
Dlaczego 99% a nie 100%, dlaczego 80% a nie 100. Byłobu prościej.
Yas / 85.221.208.* / 2008-08-12 12:02
50%, 80%, 99% - to ich marże (tak nas w rogi walą).
Nie zrobią 100% bo musieliby do tego dokładać.
jliber / 2008-08-12 09:10 / Tysiącznik na forum
Państwowe firmy służą ich pracownikom, ewentualnie elicie biurokracji. Prywatne firmy służą ich konsumentom. To dlatego w socjaliźmie zawsze brakowało papieru toaletowego.
ezavv / 83.27.57.* / 2008-08-12 10:43
Witam, czysta demagogia z omawianych czasów. Jak nie było papieru toaletowego, to były inne (nie alternatywne) rozwiązania, do których należały m.in. otarcie gazetą, otarcie wiechciem, szmatką itp (...), do pozostawienia miejsca bez ingerencji . Państwowe firmy muszą się zmieniać i tu potrzeba lat pracy (niekiedy wręcz orki na ugorze), choć jest wielu pracowników, którzy chcieliby pracować i pracują dobrze, pro kliencko. W firmach prywatnych liczy się zysk, klient jest utrapieniem, produktem ubocznym, który wnosi bardzo duże zamieszanie, jest problemem (vide firmy telekomunikacyjne, w tym ta, która jest własnością firmy państwowej obcego państwa). Zobaczcie, jak prywatne firmy dbają o klientów, jak się starają, troszczą (...) To dopiero działanie wręcz na miarę -31 wieku (...)
Bernard+ / 83.4.25.* / 2008-08-12 22:29
Masz uprzedzenia do prywatnych firm a nie masz wiedzy o tym jak naprawdę działają i jak dbają i zabiegają o klienta, bo tylko klient przynosi do prywatnych firm pieniądze w państwowych wystarczy zastrajkować to bojący się o utrat ę popularności i stołków politycy okradną i prywatnych pracodawców i ich pracowników, aby dać dotację państwowym źle zarządzanym firmom. A prywatyzacja Górnośląskiego zakładu elektroenergetycznego SA to największa niedorzeczność wykonana przez polityków, bo w ramach prywatyzacji zakład ten państwo polskie sprzedało UWAGA państwowej firmie Szwedzkiej, bo Vattenfall to koncern, w którym większość akcji posiada państwo szwedzkie nie dziwota, więc, że nie musza dbać o klienta, bo kupili monopol nie masz człowieku żadnej alternatywy, aby kupić energię od innej firmy. Ale firmy rynkowe prywatne albo dbają o klienta albo upadają.
tempera / 83.16.75.* / 2008-08-13 09:35
co sie tak martwisz o energię, człowieku, toż mamy 21 wiek technika pozwala zrezygnowac z wykopalin, mozna wykorzystac alternatywne zródła energii, w ostateczności elektrownia atomowa jest najtańszym rozwiązaniem (pozorniae)
Jacek W / 87.205.210.* / 2010-06-24 09:04
Każdemu pracownikowi elektrowni opłaca się zainstalować pompę ciepła w domu. Nie dość, że pompa sama z siebie to najtańsze źródło grzania domu, to jeszcze przy ich zniżce będą za ogrzewanie płacić grosze. jacek.walewski@poczta.fm

Najnowsze wpisy