Forum Forum inwestycyjneFundusze

Pytanie laika o istocie funduszy inwestycyjnych

Pytanie laika o istocie funduszy inwestycyjnych

Oczkol / 31.179.245.* / 2015-01-18 09:37
Cześć,

chciałbym ulokować pewną ilość środków finansowych w funduszach inwestycyjnych i poszukuję informacji o tym, jak się za to zabrać. Na ten moment próbuję dowiedzieć się, jak dokładnie zarabia się na funduszach inwestycyjnych tzn. abstrahując od całej zawiłości inwestowania w fundusze, załóżmy, że inwestuję w jakiś fundusz 1000 zł i nie ponoszę przy tym żadnych opłat. Czy zyskać mogę dopiero po odsprzedaży tych udziałów, czy też moje środki są na bieżąco korygowane w górę lub dół, zależnie od wyników funduszu? Gdy sprawdzam szczegóły poszczególnych funduszy, widzę ich wykresy historyczne. Nie do końca wiem, jak je odczytywać. Czy wskazują one na procent, o który korygowane są wpłacone przeze mnie środki finansowe? Czy jest to może procent, o który rośnie lub spada wartość moich udziałów?
Wyświetlaj:
któś / 188.116.35.* / 2015-01-30 14:57
Kupujesz jednostki uczestnictwa w funduszu po wycenie z danego dnia. Wycena jednostki zmienia się i to jest pokazane na wykresach - albo kwotowo (wartość jednostki), albo wzrost/spadek procentowo od określonego punktu w czasie. Jednostki są zapisane w twoim rejestrze. Gdy chcesz mieć z powrotem pieniądze - zleczasz odkupienie twoich jednostek przez towarzystwo funduszy, w którym masz rejestr. Odkupienie odbywa się po aktualnej wycenie jednostki.
Kwota, którą wpłaciłeś nie jest "korygowana". Załóżmy, że kupiłeś 10 jednostek danego funduszu, w chwili zakupu ich wartość wynsiła 100 PLN. Masz 10 jednostek. Jeśli wartość jednostki wzrosła do 120 złotych twoja inwestycja jest warta 120 PLN. Jeśli w tym momencie złozysz zlecenie odkupienia - dostaniesz 1200 PL MINUS podatek od dochodów kapitaowych (19%). Dochód wyniósł 200 zł, odejmij sobie 19% od 200.
Fundusze pobierają opłatę, często przy zakupie jednostek więc jeśli wpłacisz 1000 PLN a wartość jednostki wynosi 100 PLN - fundusz tę opłatę ci potrąci i będziesz miał nie 10 jednostek a na przykład 9,95.
któś / 188.116.35.* / 2015-01-30 15:00
Korekta o jedno zero.

Jeśli wartość jednostki wzrosła do 120 złotych twoja inwestycja jest warta 120 PLN. - powinno być 1200 PLN, jeśli mówimy o całości inwestycji.

Powodzenia.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy