Forum Forum ubezpieczeńInne

pytanie o ubezpieczenie zdrowotne

pytanie o ubezpieczenie zdrowotne

antyziemian / 2013-05-06 10:03
Witajcie, mam pytanie dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego. Moja dziewczyna pracuje bez umowy, nie jest studentka i nie ukończyła jeszcze 26roku zycia. Czy w takim przypadku jest nadal ubezpieczona u swoich rodziców czy nie? Studia porzuciła po pierwszym semestrze
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-05-06 10:22
NIE, nie jest ubezpieczona. Byłaby jedynie w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- bo wtedy pod względem tego ubezpieczenia ma statu członka rodziny bez względu na wiek/kwestię edukacji.

Podstawa- Art. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
antyziemian / 2013-05-06 14:21
ojc ;/ to prosze powiedz mi jeszcze na jakich zasadach moze ktos byc ubezpieczony u rodziców i do jakiego roku, oraz jakie warunki musi spelnic. Jesli dobrze rozumiem to co napisales to powinna sie zarejestrowac jako bezrobotna w celu uzyskania ubezpieczenia tak ?
wiwan / 2013-05-07 11:17
-do uzyskania pełnoletności, chyba że posiada inny tytuł do ubezpieczenia obowiązkowego- np. pracuje na etacie (pracownik młodociany), ma świadczenie ZUS (r. rodzinna, r. socjalna)...
-do uzyskania 26 lat, jeśli uczy się/studiuje i nie ma innego tytułu jak wyżej
-bez względu na wiek- jeśli legitymuje się orzeczeniem o znacznym st. niepełnosprawności lub równorzędnym i nie mają innego tytułu jak wyżej.

Powinna się zarejestrować w PUP jeśli szuka pracy. Rejestracja tylko w celu uzyskania ub. zdrowotnego jest poświadczaniem nieprawdy, nielegalne choć oczywiście nagminne.

Może ub. się dobrowolnie na podstawie umowy z NFZ- drogo i kłopotliwie- samemu odprowadza się składkę co miesiąc.

Najprościej i najrozsądniej (również ze względu na inne ubezpieczenia) jest po prostu uzyskać tytuł obowiązkowy- podjąć zlecenie, etat, DG.

Najnowsze wpisy