Forum Forum podatkoweInne

Raz jeszcze darowizna w rodzinie

Raz jeszcze darowizna w rodzinie

luk333 / 164.126.223.* / 2012-08-13 17:58
Witam serdecznie.
Jesteśmy w związku małżeńskim bez rozdzielności majątku. Chcemy zakupić działkę budowlaną, jako inwestycję na przyszłość. Pieniądze na zakup w dużej części dostaniemy ekstra od teściowej. Wiem, że musimy dostać je w formie przelewu/przekazu aby móc US udokumentować ich pochodzenie. Teraz pytanie:
1. czy przelew od teściowej ma być na moją żonę (jej córkę) czy może być na moje konto?
2. czy od połowy wartości przelewu ja będę musiał (i kiedy) zapłacić jakiś podatek?
3. na kogo kupić/zapisać notarialnie działkę - tylko na żonę? - na nas oboje? - aby nie płacić zbędnych podatków.
z góry dziękuję za podpowiedzi.
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-08-13 19:05 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wiem o jakich wartościach mówimy, ale... tylko córka jest w art. 4a, czyli środki pieniężne w jakiejkolwiek wysokości nie będą opodatkowane (jak darowizna dla Marii Kowalskiej, to na konto Marii Kowalskiej). Oczywiście darowizna tylko dla córki będzie stanowić jej majątek osobisty, co nie stoi na przeszkodzie przy zakupie, że pieniądze pochodzą z majątku osobistego, ale zakupiona nieruchomość będzie wspólna (trzeba poinformować notariusza, że część środków pochodzi z majątku osobistego żony, ale zakupiona nieruchomość ma być wspólna).
Jak teściowa podaruje Tobie pieniądze, to do 9 637 zł jest tylko wolne od podatku od darowizny (i pod warunkiem, że to 1 darowizna w okresie 5 lat od teściowej) :)
luk333 / 164.126.223.* / 2012-08-13 20:20
Dziękuję Ci za szybką odpowiedź. Koszt działki 60tys, nasz wkład 20tys, reszta od teściowej. Ale czy nie będzie tak, że skoro córka dostaje od mamy - ale ja z żoną czyli jej córką mam wspólnotę - to US stwierdzi, że dzięki tej darowiźnie ja się wzbogaciłem i od połowy każą zapłacić podatek?
belladonna / 2012-08-13 20:40 / Tysiącznik profesjonalny
Wg tego:
http://www.prawo.egospodarka.pl/77242,Przeniesienie-nieruchomosci-z-majatku-wspolnego-do-osobistego,1,92,1.html

czynność ta jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, więc zakup nieruchomości ze środków w części pochodzących z majątku osobistego małżonka do majątku wspólnego też będzie "obojętna" podatkowo. Ale o to trzeba zapytać notariusza, jak to poprawnie przeprowadzić :)
luk333 / 164.126.223.* / 2012-08-13 21:00
Aha...:) czyli sugerujesz, że dobry notariusz wie w którym kościele dzwonią..;)
dzięki!

Najnowsze wpisy