Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Reforma KRUS od 2010 roku

Reforma KRUS od 2010 roku

Money.pl / 2008-05-24 10:11
Komentarze do wiadomości: Reforma KRUS od 2010 roku.
Wyświetlaj:
ewaaaa / 188.47.142.* / 2012-01-12 12:47
czy mozna byc dopisanym w krusie przy mezu i go nie opłacac . bo moja kolezanka jest przy tesciu i oplaca tylko pare groszy a nie tak jak sie opłaca tylko zeby była ubezpieczona.chciałam sie dowiedziec czy tak mozna
ela12e / 95.48.121.* / 2011-09-20 08:51
raporty płacowe nie kłamią http://www.raporty-placowe.pl/
karolinka_86 / 2011-01-05 13:49
Ja jestem żoną rolnika i jestem za likwidacją KRUS. W tym roku ukończyłam wyższe chemiczne studia techniczne i nawet nie mogę iść na staż z Urzędu Pracy bo jestem żoną rolnika. A w dzisiejszych czasach staż jest dużą szansą dla młodych ludzi na znalezienie dobrej pracy. Znam wiele osób które rozpoczynały karierę zawodową od stażu i dalej zostały zatrudniane w firmach w których odbywały staż. Ponadto nie mogę też skorzystać z różnych kursów i szkoleń z Urzędu Pracy, skierowanych do bezrobotnych absolwentów. Logiczne jest to że nie szłam na studia po to, żeby uprawiać rolę tylko po to, żeby pracować w zawodzie adekwatnym do mojego wykształcenia. KRUS o takich osobach nie myśli i w dużej mierze uniemożliwia znalezienie dobrej pracy. Pozostaje mi tylko liczyć na cud i znajomości. Zlikwidować KRUS.
szrek / 89.229.133.* / 2011-12-16 08:40
to poco żeniłaś się z rolnikiem a jak ci nie pasuje to niech twój mąż przeniesie się do zusu i sprawa będzie załatwiona
Beata1212 / 194.152.46.* / 2009-11-06 13:51
o czym my tu rozmawiamy , bo napewno nie o sprawiedliwości i rzeczywistości.Trzeba zlikwidować złodziejstwo , a to jeszcze nikomu się nie udało.jeżeli kradnie się więcej niż dotacje z KRUS i ZUS razem .Ekonomia jest jedna, a polityka i ekonomia to morderczy związek .Prawda , sprawiedliwośc to fikcja w Polsce.I przestańcie się czepiać Bogu ducha winnych, prawdziwych, ciężko pracujących rolników, bo nie ma ich tak wielu.
straganiarz / 83.22.85.* / 2010-03-12 16:47
Beata 1212 każda sroka swój ogon chwali. Gdybym był właścicielem 1 ha ziemi odłogującej i zamiast płacić co miesiąc 800zł do ZUS mógłbym od swojej działalności gospodarczej płacić tylko 190zł co 3 miesiące do KRUS też bym bronił takiego przywileju i głosował na PSL. Mam stragan na targowisku i muszę płacić wysokie składki do ZUS a obok córka rolnika ma większy stragan od mojego i płaci śmieszne skałdki do KRUS bo jest domownikiem ojca który ma pole. Tego pola nie uprawia ale za odłogujące bierze dotację unijną. Jeździ dostawczym mercedesem dieslem spalając w nim olej napędowy rolniczy kupowany do nieczynnego starego ciągnika ojca z dopłatami do paliwa rolniczego. Ma więc większe dochody niż ja a płaci mało do wspólnej kasy leczy się takl jak ja ale do NFZ wpłąca 1/4 tego co ja płąci mało podatku, bo niby sprzedaje swoje produkty z pola tyle, że nie z polskiego ( cytrusy i banany) i faktycznie jeździ na giełdę tak jak ja ale kupuje warzywa i owce bez faktur i nie ma kasy fiskalnej bo jest wg polskiego złodziejskiego prawa niby rolnikiem a ja jestem handlowcem i wg prawa muszę prowadzić książkę przychodów i rozchodów i płacić podatek dochodowy. i 8 razy więcej podatków na ZUS i 4 razy wiecej na NFZ Taka to jest w Polsce sprawiedliwość!
A.M. / 77.253.26.* / 2011-01-31 21:44
KAŻDY MOŻE KUPIĆ SOBIE 1 HA ZIEMII ZA 30 000 ZŁ I POTEM PŁACIĆ KRUS I JESZCZE NA STAROŚĆ DOSTAĆ 750 ZŁ RENTY ZE ZWYRODNIAŁYM KRĘGOSŁUPEM OD TYRANIA, NIE WYSTARCZY ANI NA ZASTRZYKI, ANI SANATORIA.DZIECKO ROLNIKA MUSI TYRAĆ WSZYSTKIE WAKACJE,NIE ZNA ODPOCZYNKU I GDY MA 50 LAT TO JEST WRAK, JAK JA.
ania 06 / 83.26.207.* / 2010-04-28 14:25
dokładnie tak jest, jak pisze ,,straganiarz,,. Dotacje unijne miały na celu zreformowanie rolnictwa w Polsce, a w rzeczywistości zreformował się poziom życia pseudorolników (za unijne pieniądze AGD,samochody, nowe domy).Nikt tego nie zazdrości, ale to się odbywa kosztem całego społeczeństwa.Co miesiąc ponad 800zł do ZUS od nierolników ,to za 190 zł kwartalnie powinna być odpowiednio taka emerytura dla rolników(pseudo).To jest bardzo wielkie świństwo państwa polskiego. Dziwi tylko to, że elektorat rolników jest nieliczny, skąd więc takie włazidupstwo PSL-owi!
wqdeqwdew / 78.152.7.* / 2008-10-07 13:31
Likwidacja wydaje sie nieunikniona

www.sprawdz-zarobki.pl
miastowy / 77.95.49.* / 2008-08-24 12:35
tak naprawde, to reforma nic nie da. Nadal będą w KRUS-ie siedzieć pseudo rolnicy posiadający ok. 2 ha ziemi, na których to nie ma żadnej produkcji rolnej. Prowadza oni inna działalność i korzystają z wszelkich przywilei rolniczych. Może lepiej by poszli do pracy i płacili ZUS. W tych pseudo gospodarstwach wynajmuje sie mieszkania, pokoje, opiekuje sie dziećmi, starszymi itp. , tylko nie ma produkcji rolnej. Wielu tych rolników równiez pracuje w miastach, ale ich rodziny sa zarejestrowane w KRUS. Co da, że tylko pow. 50 ha gospodarstwa będa płaciły większe składki? Ile takich gospodarstw w Polsce jest? To powinno byc od 20 ha. Jak kościół, mający wiele ha będzie traktowany? Czy też za produkcje będa płacili więcej?
Należy zrobić prawdziwy porządek, a nie pseudo. Trzeba tez rozwarzyc likwidacje KRUS. Po co tyle instytucji ubezpieczeniowych. Rolnicy sa takimi samymi obywatelami tego kraju i korzysstaja z takich samych dobrodziejstw, jak inni, powinni więc byc traktowani tak samo.
Redaktor17 / 83.4.59.* / 2008-05-28 17:51
Kwaśnicki wyautowany. Roman Kwaśnicki (prezes KRUS) nie jest już szefem Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jeleniej Górze. Na sobotnim zjeździe nie wybrano go nawet na członka 10-osobowego zarządu. - Pan Romek postępuje bardzo nieładnie próbując układać po swojemu, a przecież musi być w partii demokracja – mówi Bogusław Kempiński, członek zarządu i przyszły wiceprezes miejskich struktur PSL-u.

Zdaniem Kempińskiego wynik głosowania delegatów zjazdu to najlepsza ocenia działalności Romana Kwaśnickiego, który niedawno został prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jak już pisaliśmy (czytaj TU), zaufany człowiek Kwaśnickiego Ryszard Barej ma zostać nowym dyrektorem Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS, czyli dawnego „Granitu” w Szklarskiej Porębie.

- Pan Barej, chyba z wizją dobrej posady, zapragnął być członkiem PSL-u i wczoraj złożył deklarację przystąpienia do partii, bo do tej pory nim nie był. A przecież nasze wewnętrzne regulacje mówią o tym, że osoby desygnowane na stanowiska z klucza politycznego muszą mieć rekomendacje partii – wyjaśnia Bogusław Kempiński.
Kandydaturę Ryszarda Bareja na członka PSL-u zarząd miejski partii rozpatrzy w przyszłym tygodniu.

Nowym prezesem jeleniogórskich struktur ludowców został Roman Kuty. Według informacji B. Kempińskiego, PSL ma w Jeleniej Górze około 350 członków zrzeszonych w czterech kołach. Były już szef jeleniogórskiego PSL-u Roman Kwaśnicki, będzie delegatem partii na zjazd wojewódzki.

W czasie ostatniego zjazdu delegaci uchwalili m.in. kierunki działania zarządu powiatu grodzkiego PSL-u na lata 2008-2012. Można w nim wyczytać m.in., że „Partia Polskie Stronnictwo Ludowe Zarząd Powiatowy Grodzki w Jeleniej Górze spełnia różnorodne funkcje wobec miasta i jego mieszkańców, a także wobec samych siebie”.

Ludowcy nie kryją, że chodzi im o objęcie władzy na różnych szczeblach, co jest zresztą podstawą działalności wszystkich partii, ale mówią wprost o płynących z tego korzyściach materialnych, duchowych i psychologicznych:

„Na pierwszy plan wysuwa się sprawa korzyści, jakie partia może zapewnić swoim członkom PSL. Zarząd ma tworzyć możliwości kariery politycznej, która dla kierownictwa partii uwieńczona jest objęciem władzy, a dla aktywnych członków da korzyści materialne i duchowe, wynikające z uprzywilejowanej pozycji. Pozostali za prowadzenie działalności politycznej otrzymują wynagrodzenie. Formą nagrody za aktywną działalność polityczną jest otrzymanie różnego rodzaju urzędów w partiach, gazetach, gminach i państwie, pozwalające na zaspokojenie potrzeb materialnych i psychologicznych”.
Jednak jakie urzędy i w jakich gazetach są do osiągnięcia dla najbardziej aktywnych działaczy, tego pozjazdowe uchwały nie precyzują.
GOK
michal_cz / 82.160.71.* / 2008-05-27 21:24
podobno nie ma kasy dla lekarzy,nauczycieli,etc..niech więc rolnicy płacą skladkę zdrowotną (185zł)miesięcznieoraz reszte swiadczeń tak jak przedsiębiorcy i kasiora się znajdzie niech rząd nie boi sie kmiotków
Obywatel Polak / 84.38.85.* / 2008-05-24 20:04
to jedyna sensowna reforma. po jaka cholerę utrzymywać dwie instytucje [krus i zus] zajmujące się tak naprawdę tym samym ?? no ja wiem że ciepłe posadki itd no ale są granice przyzwoitości panowie i panie komuniści,,,
man13 / 2008-05-25 00:08 / Tysiącznik na forum
Jedna żona, jedna idea, jedna prawda, jedna .... i kto tu jest KOMUNISTĄ?
ent / 89.78.77.* / 2008-05-24 15:23
Rolnicy i tak zyskują bardzo dużo przez dopłaty unijne. Powinna być równość z innymi obywatelami.
--
www.ile-zarabiamy.pl
trojak / 62.231.53.* / 2008-05-28 16:26
Smieszy mnie jak ktos mysli ze dzieki doplatom rolnik od razu bogaty. Ja mam 6 ha, doplat 3tys rocznie, czlowieku, wszystko wkladam w ziemie, nic dla mnie. Walnij sie w lep zanim bedziesz drygi raz cos tak komentowal!A jak zazdrocisz to zapraszam, kazdy moze byc rolnikiem,, tylko chetnych nie widac.
Bernard+ / 83.22.85.* / 2010-03-12 17:22
Trojak jesteś albo piszesz nieprawdę albo myślisz, że my czytając, to co napisałeś jesteśmy głupcami? Jeżeli całość dopłaty wkładasz w ziemię to w postaci zasiewów i nawożenia, więc im więcej lepszego ziarna zasiejesz i lepiej nawozisz to więcej zbierzesz, więc masz większy dochód. Natomiast, jeżeli wkładasz dopłatę w ziemię i nie uzyskujesz wzrostu dochodów to sprzedaj ziemię i idź do jakiejś roboty, bo nie nadajesz się na rolnika. Zwyczajnie nie masz kwalifikacji do tej roboty. Średni dochód z hektara przeliczeniowego w Polsce w 2008 roku wyniósł 1500zł, jeżeli masz 6 ha to masz dochodu 9 tysięcy + 3000 dopłat razem masz 12 tysięcy, czyli tyle, co minimalna płaca pracownika w mieście. Masz zwyczajnie za małe gospodarstwo mając 12 ha miałbyś z niego 18 tys. na rok. W Bawarii dość górzystym kraju średnia wielkość gospodarstw rolników wynosi 24 ha i obrabia to 1 osoba, kto ma mniej niż 12 ha ten nie jest rolnikiem ten idzie do pracy w mieście a pole wydzierżawia większemu rolnikowi sąsiadowi za 1 średnią pensję miesięczną rocznie. Aby było jeszcze śmieszniej to w Polsce mamy więcej ciągników w przeliczeniu na 100 ha gruntów ornych niż we Francji i Holandii. Albo w Danii w rolnictwie pracuje 8% Duńczyków ale 97% zatrudnionych w rolnictwie duńskim ma średnie lub wyższe wykształcenie rolnicze a tylko 3 % ma wykształcenie niższe niż średnie. W polskim rolnictwie odwrotnie tylko 3% pracujących w tym sektorze posiada wyższe wykształcenie rolnicze i oni nie pracują na roli tylko w urzędach zajmujących się dotowaniem rolnictwa. Dlatego wydajność i dochodowość rolnictwa polskiego, w którym pracuje aż 18% polaków jest 5 razy mniejsza niż duńskiego. Oto podstawowe powody istniejących problemów z dochodem narodowym, czyli PKB per capita w Polsce. Dlatego roczny dochód Danii mającej tylko 5,5 miliona obywateli w 2008 roku wynosił 209,5 mld USD czyli 38 207 USD na osobę a dochód Polski mającej 38,1 miliona obywateli wyniósł w 2008 roku 525,7 mld USD czyli na osobę 13 799 USD. Ale Duńczyków w wieku 18-65 lat pracuje 76% a Polaków w tym samym przedziale wiekowym tylko 42%, bo reszta już jest na wcześniejszych emeryturach lub na bezrobociu.
szrek / 89.229.133.* / 2011-12-16 08:59
bernard+ takich bzdur jakie ty wypisujesz to żal czytać kup sobie 12 h ziemi i zacznij ja uprawiać to wtedy możemy porozmawiać jaki to dochodowy biznes a dochody które oblicz państwo to stek kłamstwa .
pojeć i kup nawozu to dowiesz się ile zapłacisz a potem zbież zboże i sprzedaj zobaczysz ile ci się zostanie i wyżyj za te zarobione pieniądze cały rok
Beata3711 / 178.36.143.* / 2010-10-23 21:39
Dobrze jest komuś wyliczać dochód ale trzeba pamiętać,że praca na etacie jest normowana.Rolnik pracuje od świtu do nocy.Nie wiem ilu lalusiów mieszczuchów chciałoby brudzić swoje wypielęgnowane rączki w gnoju.Widzieliście ręce człowieka ,który naprawdę pracuje ciężko???Może to powinien być dla was znak rozpoznawczy jeśli macie problem z rozpoznaniem pseudo rolników.A co do zbiorów to jaki był ten rok czy ktoś pamieta te deszcze???? Jakie mogą być zbiory jeśli ziemie zalało i tak naprawdę cały wkład woda zabrała.Może jeśli niepotraficie sobie tego wyobrazić pisząc takie bzdury to wyobrażcie sobie,że pól roku pracujecie i nie dostaniecie wypłaty.KRUS jest dla rolników a to,że ZUS jest za drogi to druga sprawa i zgadzam się z tym w stu procentach.Uważam też,że najniższa krajowa jest za mała i dlatego społeczeństwo ubożeje.Minimalna pensja powinna na te czasy wynosić przynajmniej 2500zł.Ludzie klepią biedę za te grosze teraz coś ok.1270zł a przedsiębiorcy rozbijają sie sami już nie wiedzą gdzie.A tu bidnych rolników sie trzepiacie.Państwo powinno zagwarantować godny byt wszystkim obywatelom tak jak jest to w innych krajach do których Polacy emigrują.
Greeder / 213.199.198.* / 2008-05-24 10:23
A to 'założenia ustawy'. Może poczekajmy z huraoptymizmem aż uchwalą? Gabinet cieniasów też miał pełno 'założeń', których ni ch... nie widać.
marek19.53 / 83.24.7.* / 2008-05-24 15:10
Optymizmem to nawet nie pachnie.
Najbogatsi właściciele gospodarstw będą płacić wyższe składki


Jej wysokość może się wahać od kilku do 388 złotych miesięcznie.


To raczej kpina. Najmarniejsza nawet "firma" jednoosobowa - składki ponad 700 miesięcznie
CHOJNACKA / 83.12.238.* / 2010-01-24 09:39
tU CHODZI WYŁĄCZNIE O ROLNIKÓ KTÓRZY MAJA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ I HANDLUJA CIUCHAMI I ZABAWKAMI A PŁACĄ KRUS GROSZE NA KWARTAŁ I SIE SMIEJĄ Z NAS ŻE PŁACIMY PONAD 800 ZŁ ZUS CO MIESIĄC A PANSTWO DOPŁACA 16 MILIARDÓW ROCZNIE WŁASNIE DO KRUSU TO CO Z NIEGO ZA ROLNIK SKORO SIEDZI CAŁYMI DNIAMI NA TARGU I RŻNIE GŁUPKA A PAWLAK DOBRZE O TYM WIE GDYZ W JEGO RODZINIE I ZNAJOMYCH MAJĄ TAKA DZIAŁĄLNOSC TO DLA NAS JEST HANBA.
jsk / 85.128.74.* / 2010-03-08 11:14
A do ZUS-u państwo dopłaca 70 mld rocznie! Więc co jest lepsze?
ybzsyek / 88.199.116.* / 2010-02-25 23:25
w pelni sie zgadzam sam osobiscie znam kilku rolnikow ktorzy maja dzialalnosc gospodarczą nie posiadają pola tylko fikcyjną dzierzawe zatrudniająpracownikow i oplacają krus kpina
@@@ / 195.90.107.* / 2008-05-24 21:40
Panie Marku te 388 miesiecznie to dodatkowo powyzej stalego ryczaltu.
Przezornie nie podano ile ten staly ryczalt bedzie wynosil.
marek19.53 / 83.24.7.* / 2008-05-24 21:56
Przecież nie będzie wyższy niż jest a jeżeli to niewiele - powiedzmy 70 złotych miesięcznie. Krótko mówiąc prowadzący prawdziwe przedsiębiorstwo - np. 100 krów mlecznych będzie i tak płacił połowę tego co prowadzący budę z marchewką lub łatający trampki.

I żeby nie było niejasności - nie widzę możliwości i uzasadnienia podnoszenie składek dla starszych rolników ledwie przędących na hektarze mazowieckiego piachu. Ani nie powiększą ani nie usprawnią swoich gospodarstw. Nie wejdą również na rynek pracy.
Ale normalnie działające gospodarstwa towarowe, zwłaszcza przejęte przez młodych w ramach reformy unijnej ( zdający je w wieku 55 lat otrzymali wysokie renty unijne, wyższe niż lekarze czy nauczyciele) powinni być traktowani jak mali przedsiębiorcy. ZUS jak wszyscy.
doradca22 / 83.26.198.* / 2009-09-25 18:18
( zdający je w wieku 55 lat otrzymali wysokie renty unijne, wyższe niż
lekarze czy nauczyciele) powinni być traktowani jak mali przedsiębiorcy. ZUS jak wszyscy.
Ciekawe o ile wyższe ? Chyba nie znasz przepisów i stawki renty strukturalnej-człowieczku! Jak się nie znasz to gupot nie wypisuj.
man13 / 2008-05-25 00:11 / Tysiącznik na forum
Może i masz rację ale ... warto poczekać i sprawdzić newiadomą.
ebolo / 83.31.15.* / 2009-11-11 09:24
rolnik otrzymujący rentę strukturalną nadal płaci składkę na krus.
leiho / 2008-05-24 10:13 / "Tu Ne Cede Malis"
ten rząd robi wszystko, zeby nie nazwac go liberalnym. ZNowu lepsi i gorsi, znowu smieszne zmiany. 388 na kwartał maks? Moze te palanty w rzadzie nie wiedzą ile placi nie-rolnik na ZUS i nic z tego nie ma? Alez to jest dranstwo, w głowie się nie miesci.
ewulka3456 / 83.1.95.* / 2010-02-08 20:40
Wy drodzy mieszkańcymiast wiedzcie, że rolnik za dzień chorobowego dostaje 8zł i żeby mu wypłacili te marne grosze trzeba być na zwolniniu przynajmnij 30 dni(to jest śmieszne),a ile wynosi renta nawet 500,600zł z czego połowę odetną jeśli nie rencista albo jego małżonek ma ziemię .
Oczywiście reforma jest potrzebna ,bo ktoś kto ma 1ha to nie rolnik i raczej jako bezrobotny powinien się zarejestrować ,a za to ci,którzy mają po kilkadziesiąt to maja z czego zus płacic ,ale reszta ,czyli 5-10ha to muszą niezle się natyrać żeby coś zarobić.
a dla wszystkich ,którzy zazdroszczą stawek krus ,mam propozycje:kupujcie pole i bierzcie się za motykę ,(oczywiście pług sobie kupicie,jak juz się dorobicie:))
@@@ / 195.90.107.* / 2008-05-24 21:39

388 na kwartał maks?

Przeczytaj jeszcze raz. Nie na kwartal a miesiecznie.
walas / 83.12.238.* / 2010-01-24 09:55
dlaczego w niemczech jezeli mając działąlnosc gospodarczą pracujesz płacisz nie pracujesz nie płacisz a tu jak emerytka mając działalnosc gospodarcza musi co miesiac zapłącic 224,24 zdrowotne a rolnik mając ta sama działalnosc płąci podwójny KRUS i 3% podatku to dlaczego emeryt ma płacic poraz drugi zdrowotne a rolnik nie płaci wogóle zdrowotnego a czy emeryt nie powiniem płącic tylko 3% PODATKU I UCZCIWIE BY SOBIE DOROBIŁ DO EMERYTURY GDYZ Z 830 ZŁ NIE MOZNA WYZYĆ.Ale mamy bezmuslnych w rzadzie którzy mysla tylko o sobie ale my emeryci także teraz przy wyborach pomyślimy logicznie i juz wiemy kogo mamy wybrać.
leiho / 2008-05-24 10:15 / "Tu Ne Cede Malis"
i nie to ze zawisc i zazdrosc, nie powinno byc zadnego obowiazkowego przymusowego ubezpieczenia. Ale ja jestem stara gwardia UPR, a nie ta czerwona banda złodziejska. Pewnie nigdy nie dozyję normalnosci. Moze w Chile? Mieszkania przepiękne 100 m2 w Chile po 80 000 $ z widokiem na ocean w Valparaiso! Mysle o tym coraz czesciej, bormalne podatki, normalny system emerytalny, zadnych wygłupów z UE, wolny handel. Mysle nad tym coraz coraz coraz czesciej.
Zorro123 / 2008-05-24 12:53 / -
Niestety takich spokojnych miejsc jest na ziemi coraz mniej. Wszędzie zachłanne rządy wyciągają łapska po prywatna własność. A juz w eurolandzie to jest szczyt (no może poza Koreą i Kubą). Obecne rządy traktuja ludzi jak półgłówków i dojne krowy. Do niczego im więcej ludzie nie są potrzebni. Incjatywa i samodzielność (nie tylko w myśleniu) jest tępiona. Niestety nie wszyscy mogą wyjechać. Pozdro.
man13 / 2008-05-25 00:13 / Tysiącznik na forum

Wszędzie zachłanne społeczności nierobów
wyciągają łapska po prywatna własność.
handel wyrokami 1 / 83.21.82.* / 2008-05-24 10:11
W 2010 nie bedzie juz PO !
pawel1611 / 77.254.40.* / 2008-05-24 11:24
bedą do listopada 2011
@@@ / 195.90.107.* / 2008-05-24 21:42
Tak jak PIS mial byc do 2009?
T. / 217.172.236.* / 2008-05-28 19:54
Bezwzględnie kto będzie rządził , w tym kraju nigdy nie będzie "normalnie ' ! I nie należy się łudzic . - ' Nadzieja matką głupich ' .
J T / 91.210.242.* / 2011-08-02 04:20
odpowiedz na beata 3711 kiedys to rolnicy zaiwaniali bo nie mieli maszyn ,natomiast dzisiaj maja wiecej niz im potrzeba bo maja nawet po 2 lu 3 ciagniki na lebka to zalezy od rywalzacji na danej wsi .A jezeli wricimy di tej roboty od switu do nocy to nie jest tak jak sie mowi bo rolnik wczesnie wstaje ale tez idzie spac jak tylko kury ZAWRZE aw cagu dnia po ŁIBIEDZIE ma czas na POŁUDNIOKA .takie rzeczy to widac i nie mowmy ze tylko rolnik pracuje od switu do nocy . Od switu do nocy to pracuje robotnik ktury jest czesto nie zarejestrowany w zaklaozie ktury prowadzi NOWOBOGACKI .

Najnowsze wpisy