Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Reforma OFE. Piotr Kuczyński: to nieprawda, że ukradziono nam nasze pieniądze

Reforma OFE. Piotr Kuczyński: to nieprawda, że ukradziono nam nasze pieniądze

Wyświetlaj:
polo55 / 176.96.47.* / 2015-07-29 13:43
Myślę , że on nieźle przyczynił się do tej kradzieży , bo to jest kradzież .Zostałem okradziony!
ofeman / 84.10.14.* / 2015-07-29 13:41
Chce pan powiedzieć, że ofe co roku informowało mnie, ile na moim koncie zgromadzono nie moich środków ? Jak mam to nie rozumieć ?
brednie / 212.160.172.* / 2015-07-29 11:48

Jak mówił, obligatoryjne przekazywanie do OFE części naszych składek generowało dług, bo państwo musiało emitować obligacje, by mieć środki na bieżącą wypłatę emerytur. Budżet, a więc podatnicy, płacili za to 6-7 mld zł odsetek rocznie. Dzięki zeszłorocznemu umorzeniu tych obligacji, polski dług zmniejszył się o 150 mld zł - wskazał ekspert.

Panie Kuczyński, czy na prawdę uważa Pan, że czytelnicy money.pl to debile? Po pierwsze skoro obligacje kupowane były prze OFE to odsetki od obligacji powiększały kapitał ubezpieczonych czyli pieniądze te trafiały z powrotem do podatników. Po drugie skoro środki z OFE zostały przeksięgowane w całości na subkonta w ZUS to w jaki magiczny sposób niby zmalał dług publiczny? Przecież skarb państwa nadal ma zobowiązanie wobec swoich obywateli - przyszłych emerytów. Po trzecie rząd nie musiał szukać pieniędzy dla obecnych emerytów tylko w wypuszczaniu nowych obligacji. Mógł znaleźć inne sposoby ale tego nie zrobił. Dobry gospodarz jak brakuje mu pieniędzy to nie zapożycza się tylko szuka oszczędności i sposobów na powiększenie swoich zarobków. Zapożyczanie się aby spłacać zaległe pożyczki to droga tylko w jedną stronę. Grecja właśnie pokazuje jaka to droga.
old jazzmen / 213.17.227.* / 2015-07-29 15:19
Z tego co czytam w odpowiedzi to ci którzy odpowiadają,że czują się okradzeni to są debile wprowadzenie OFE było złodziejstwem i mającym na celu ,żeby przyśli emeryci mieli mniejsze emerytury twórcy i wspól twórcy przecież stwierdzili,że oto chodziło.Taki świat jest,że większość ludzi nie potrafi myśleć i są debilami.Dlatego tak jest,jak jest na świecie.
brednie / 212.160.172.* / 2015-07-29 17:15
Wprowadzenie OFE było złodziejstwem tylko jeśli chodzi o pobierane prowizje od wpłaconych składek. Być może prowizje te były za duże jednak to jest tylko kilka procent w stosunku do odprowadzonych składek. Prawdziwym złodziejstwem jest natomiast likwidacja 51,5% środków, które były odłożone na przyszłe emerytury i zamiana ich na nic nie warty zapis księgowy na subkoncie ZUS.
POWON / 89.78.251.* / 2015-07-29 11:34
"Nie widzę w tej chwili takiego rozwiązania, które dawałoby godziwą emeryturę za 30 lat - przyznał ekspert."

A ja widzę. Skoro Państwo traci 40 mld złotych rocznie na przekrętach z VATE-m to samo skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego zarobi na emerytury dla Polaków, dodatkowo odebranie "wziątek" pochowanych na kontach w Szwajcarii przez rządzących złodzieji
ulas / 31.61.139.* / 2015-07-29 11:13
Jak mogłyby być nie nasze skoro odciągano od NASZYCH ZAROBKÓW. Rozumiem, że PO uważa że nasze zarobki to to są ich pieniądze...
Niezła mentalność mówić o największym skoku na kasę gdzie dokonano największego transferu pieniędzy że to nie kradzież. Widać, że łupią co popadnie i tak przywykli do tego ze to żadna sprawa dla nich. Mają to we krwi.
Myśl. / 87.204.150.* / 2015-07-29 11:10
Okradają nas co miesiąc, a nie przy okazji zmiany ustawy emerytalnej. Oni tylko wzięli sobie z kupki już zgromadzonej.
brednie / 212.160.172.* / 2015-07-29 10:35
Panie Kuczyński, skoro mamy odwróconą piramidę demograficzną to oczywistym jest, że należało już dawno zacząć oszczędzać pieniądze i tak miało działać właśnie OFE. Zabranie tych środków z OFE to jest nic innego jak okradzenie przyszłych emerytów. Z chwilą podpisania umowy o pracę w Polsce zgodziłem się na pracę przy określonych warunkach ubezpieczeń emerytalnych a prawo nie powinno działać wstecz i nie można zmieniać tych warunków! Jak Pan stwierdził środki te są własnością systemu emerytalnego a ja jestem udziałowcem tego systemu więc pośrednio są to moje środki. Dla czego obecni emeryci mają mieć wypłacane emerytury kosztem mojej przyszłej emerytury? Jak brakuje pieniędzy w systemie ubezpieczeń emerytalnych to powinno to dotykać wszystkich w jednakowym stopniu. Ale oczywiście lepiej nie zadzierać z obecnymi emerytami bo jeszcze zagłosują na kogo innego.
PN1500 / 217.8.184.* / 2015-07-29 09:48

Pieniądze przekazywane do OFE generowano przy pomocy bezsensownie emitowanych obligacji

Może ktoś mi wytłumaczy? Wcześniej informowano, że to część składki ZUS płaconej z umów o pracę jest przekazywana do OFE za pośrednictwem ZUS. Co ten pan pisze? Że rząd emitował obligacje a przychody z obligacji wpłacał do OFE? Czy mu się coś pozajączkowało - i to OFE przekazywały środki ze składek pracujących budżetowi państwa dostając w zamian obligacje?
brednie / 212.160.172.* / 2015-07-29 10:52
Po krótce można to wytłumaczyć tak, że składki pracowników były wpłacane do ZUS-u a on miał dalej część z nich przekazywać do OFE. Jednak w ZUS-ie brakuje pieniędzy na wypłaty bieżących emerytur więc rząd musiał wypuszczać obligacje aby pozyskać brakujące środki na wypłaty dla obecnych emerytów. Obligacje te kupowały OFE ze środków jakie miał do nich przekazać ZUS czyli de facto wychodzi tak jakby ZUS nie przelewał gotówki tylko przekazywał do OFE świeżo wydrukowane obligacje. To taka produkcja wirtualnej gotówki bez pokrycia. Obligacje miały jednak jakąś rzeczywistą wartość bo można było je sprzedać a po zamianie ich na jakiś księgowy zapis nieistniejących środków na subkoncie w ZUS to środki te nie mają wartość równą wiarygodności obecnego rządu czyli żadną. I to jest właśnie kradzież wszystkich, którzy zapisali się do systemu ubezpieczeń bazującego na dwóch filarach ZUS+OFE.
Waniek / 2015-07-29 14:26 / Bywalec forum
Z tego co pamiętam to zus za tę operacje również słono sobie liczył ale o tym cicho sza?
ekonomiczny59 / 178.217.136.* / 2015-07-29 09:46
Pan Kuczyński jak zresztą często Mu się zdarza , po prostu BREDZI !! / mówiąc delikatnie / . Oczywiście , że są to środki wpłacone przez płatników i jeśli już to wzorem Anglii , powinny zostać zwrócone płatnikom a nie UKRADZIONE przez pazerny , wrogi i OSZUKAŃCZY aparat państwowy . To jedna WIELKA KRADZIEŻ I RABUNEK !!!!!!!!!!!
POWON / 89.78.251.* / 2015-07-29 09:36
Znajdzie się cela dla klakiera...Nie wiedziałem, że jak mi złodziej ukradnie samochód (który podlega dziedziczeniu podobnie jak do niedawna składki w OFE) to znaczy, że była to "reforma" w jego wydaniu. Idąc tokiem myślenia klakiera, zabójstwo to chyba akt łaski pod rządami PO.
Tani Drań / 93.159.53.* / 2015-07-29 09:23
Niestety całkowicie się z Panem nie zgadzam. Dlaczego? Publiczne pieniądze nie podlegają dziedziczeniu. Środki w OFE podlegają dziedziczeniu i co więcej jeżeli osoba, która była przed "reformą" zapisana do OFE to jej składki były wypłacane w gotówce spadkobiercom.

Ponadto co warto zaznaczyć. Za stawki za zarządzanie w OFE odpowiedzialny jest Sejm a nie OFE. Ustawa o OFE regulowała i reguluje maksymalną wysokość składek za zarządzanie. Ich wysokość świadczy wyłącznie o nieudolność naszych posłów i senatorów.

Wreszcie o czym warto pamiętać zadłużenie budżetu nie zostało wygenerowane przez OFE, ale przez politykę rządu D.Tuska. Tak to ten rząd nadmiernie zadłużył Polaków a następnie zabrał im środki zgromadzone w OFE - tj. znacjonalizował je.

TK oczywiście w kwestii prawnej będzie się kierował ekonomią. Dlatego czeka z wydaniem wyroku w tej sprawie aby powołać się na nieodwracalne skutki społeczne. To pokazuje jakość pracy TK w kwestiach fundamentalnych dla Polaków.

W UK część prywatnych składek zwrócono obywatelom. A więc można to zrobić i trzeba. Trzeba uczyć ludzi odpowiedzialność a nie tego że Państwo da.

Reasumując "reforma" to tragedia. Polacy stracili resztki zaufania do Państwa.
Tani Drań / 93.159.53.* / 2015-07-29 09:35
ZUS nie ma żadnych pieniędzy tylko zapisy na kontach, które będzie można komputerowo wykasować. I tak to zostanie zrobione. Pan może tego nie doczzek ale tak będzie.
savastano / 83.11.128.* / 2015-07-29 09:20
Temu dziadkowi już podziękujemy!
vczvcxz / 91.189.219.* / 2015-07-29 09:17
no a czy ktoś 'beknął' na górze za tak bezsensownie skonstruowane OFE i horrendalnie wysokie stawki za tzw pożal się Boże zarządzanie??
bo to byl rzeczywiście bezsens że OFE kupowały obligacje SP i brały za to grubą kase
Maciek823 / 91.189.31.* / 2015-07-29 09:01
I nieprawdziwe jest twierdzenie wygłaszane przez przeciwników tej operacji, że "ukradziono nam nasze pieniądze". To nigdy nie były pieniądze poszczególnych płatników składek. Gdyby to była własność, to można byłoby pójść do OFE i wypłacić te środki, a przecież nie można tego robić.

Jak to?
Przecież w wypadku mojej śmierci przed emeryturą pieniądze zaoszczędzone w OFE miała otrzymać moja rodzina. W wypadku ZUZ-u nie jest to możliwe
zwykłymaciej / 79.185.133.* / 2015-07-29 14:49

Jak to?
Przecież w wypadku mojej śmierci przed emeryturą pieniądze zaoszczędzone w OFE miała otrzymać moja rodzina. W wypadku ZUZ-u nie jest to możliwe

Maćku, Jacku,

To prawda ale nie do końca. W przypadku śmierci mojego taty jego środki w połowie zostały wypłaconej osobie wskazanej (moja mama) oczywiście po potrąceniu 19% podatku. Natomiast druga połowa została zaksięgowana na subkoncie mojej mamy w ZUS-ie. Dodam, że przelanie środków nastąpiło po transferze lutowym w 2014 r. (te 51,5% z OFE do ZUS).

Dodam, że z subkonta ZUS taty dokładnie tak samo zostały wypłacone mojej mamie pieniądze. Więc nie jest do końca tak, że w przypadku śmierci nic się nie otrzymuje.

Przepadły tylko środki które wpłacane są bezpośrednio do FUS czyli I filar (składki pracodawcy i część składki taty z pensji). Na szczęście dzięki przyzwoitej pensji taty przeżyliśmy cięższe miesiące w zeszłym roku dzięki rencie rodzinnej.

Nie zmienia to faktu, że mnie jako 26 letniego młodego człowieka z na razie przyzwoitą pensją przeraża perspektywa, że miałbym otrzymywać za 41 lat tylko 28% brutto z niej... A nie wiadomo czy w pewnym momencie nie zostanę wykopany z roboty np. 5 lat przed emerytują albo nie zachoruję - co w życiu się zdarza. Nie mówię już o innych wypadkach losowych.
Jacek430 / 83.144.94.* / 2015-07-29 09:18
Rodzina miała dostać twoje pieniądze z OFE. Śmiech na sali ...... Świadczy to o kompletnej niewiedzy społeczeństwa...
tifany / 195.216.219.* / 2015-07-29 08:56
Dzięki temu, że moje pieniądze przeszły z OFE do ZUS dostałam o 270 zł brutto większą emeryturę niż gdybym brała emeryturę oddzielnie z ZUS, oddzielnie z OFE.
Maciek823 / 91.189.31.* / 2015-07-29 09:03
Pozostaje jeszcze porównać ile otrzymywała by pani miesięcznie z OFE.

Najnowsze wpisy