Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Reforma OFE. Piotr Kuczyński: to nieprawda, że ukradziono nam nasze pieniądze

Reforma OFE. Piotr Kuczyński: to nieprawda, że ukradziono nam nasze pieniądze

Wyświetlaj:
szlag / 178.183.14.* / 2015-07-29 08:54
"I nieprawdziwe jest twierdzenie wygłaszane przez przeciwników tej operacji, że "ukradziono nam nasze pieniądze". To nigdy nie były pieniądze poszczególnych płatników składek. Gdyby to była własność, to można byłoby pójść do OFE i wypłacić te środki" - nasze składki do ZUS to też nie są nasze pieniądze bo nie można iść i je wypłacić. A odkładanie pieniędzy do skarpety powoduje wzrost zadłużenia państwa bo musi generować obligacje. Brawo, świetny tok myślenia. Ludzie oddajcie wszystko co macie żeby biedne państwo nie musiało generować obligacji. Jak już nic nie będziecie mieć to państwo zacznie generować obligacje.
ananalityk / 77.254.70.* / 2015-07-29 08:19
Kuczyński to chyba najbardziej kompetentny ekspert z serwowanych nam przez media .
Bartas303 / 195.66.68.* / 2015-07-29 08:14

obligatoryjne przekazywanie do OFE części naszych składek generowało dług, bo państwo musiało emitować obligacje, by mieć środki na bieżącą wypłatę emerytur. Budżet, a więc podatnicy, płacili za to 6-7 mld zł odsetek rocznie.

Skoro pan specjalista idzie na pewne skróty to też sobie na to pozwolę. Skoro znaczną część emitowanych obligacji musiały obejmować OFE to te 6-7 mld odsetek rocznie trafiało na konta ubezpieczonych a więc odzyskiwali część podatku.
mkg / 2015-07-29 08:14 / Bywalec forum
A ja podtrzymuję swoją opinię, iż była to "ostatnia deska ratunku" dla rządu , który sięgnął do mojej kieszeni rozwiązując problem nadmiernego deficytu a jeżeli system był zły to miał wystarczająco dużo czasu aby go poprawić nie mówiąc o reformie finansów zamiast wpędzania kraju w dług publiczny dzisiaj łącznie z ukrytym długiem ( zobowiązania wobec emerytow) około 4 bilionów zł.
Irka55sz / 87.204.190.* / 2015-07-29 09:00
Chyba nadal nie rozumiesz w jaki sposób "pieniądze" trafiły do OFE.Nigdy ich fizycznie nie było ,a państwo musiało wypuścić obligacje na przekazanie faktycznej gotówki do OFE.W ten sposób powstał wielki dług publiczny i odsetki, o których mówił Pan Kuczyński. A zatem jakie nasze pieniądze zabrał rząd? To były obligacje .Tak samo nie ma faktycznej gotówki na kontach ZUS-u .Są to zapisy naszych składek na naszych kontach.Nasza gotówka idzie na obecne wypłaty emerytur i rent,. Tak było, jest i będzie bo systemy emerytalne są "solidarne".Obecni pracownicy wpłacaja składki ,które "idą" na wypłaty dzisiejszych emerytór,choć jak napisałam, nasze składki są ksiegowane na naszych kontach.Ale ksiegowane a nie składane w postaci gotówki jak np na koncie w banku.Ot cala różnica.
kiks / 82.177.177.* / 2015-07-29 08:12
Czytam i nie wierzę... No po prostu nie wierzę. ...."Po pierwsze, operacja ta miała pozytywny wpływ na budżet państwa." - czyli to, że w OFE było MOJE subkonto, na które trafiały MOJE pieniądze, po raz kolejny przegrało z "budżetem państwa"? To jest kradzież! "...przekazywanie do OFE części naszych składek generowało dług, bo państwo musiało emitować obligacje, by mieć środki na bieżącą wypłatę emerytur." - ależ tak właśnie miało być, że państwo prywatyzuje i zbiera podatki, aby płacić emerytury, a ja odkładam na to, żeby państwo nie musiało tego robić za x-lat na moją rzecz. "Sąd Najwyższy w 2008 r. jasno powiedział, że to nie są pieniądze podatnika, tylko systemu emerytalnego" - to były, są i będą MOJE pieniądze. To nie "system" je wypracował.
I niech mi ktoś teraz powie, że Sienkiewicz nie miał racji....
Ktoos / 5.226.65.* / 2015-07-29 08:04
Pieniądze, które są mi zabierane w postaci podatków nadal są moimi pieniędzmi…….
Tylko zarządzanymi przez kogoś innego…..
sanitarium nasze kochane / 178.36.246.* / 2015-07-29 07:53
Bismarck ze śmiechu czkawki w trumnie dostał.
iksi / 89.64.207.* / 2015-07-29 07:50
Pan specjalista jest wredny ale w 90% ma racje. Pomysł z funduszami był idiotyczny a zarobił na tym oczywiście zachodni kapitał. My dostaliśmy po d...e.
frogo / 5.172.235.* / 2015-07-29 07:37
"Wątpię, czy sędziowie odważyliby się na taki krok - mówił ekspert." - i to mówi wszystko w temacie
Dla mnie to był krok pokazujący, że człowiekowi można odebrać wszystko jak za komuny najgorszej i to właśnie sprawia, że mnie osobiście ( dodatkowo po kiedyś 3 filarze ) odechciało się oszczędzać na emeryturę. Powód prosty jak się "państwu" noga powinie to i tak zabierze jakoś me oszczędności
jaguś / 82.177.201.* / 2015-07-29 07:26
A dlaczego Trybunał ma patrzeć na interes państwa? Ma patrzeć czy nie zostały naruszone prawa gwarantowane w Konstytucji. Jeżeli nieodpowiedzialny rząd wprowadza złe przepisy, by ratować swoją skórę (przekroczenie progu 55%), to Trybunał ma to na to pozwolić? To po co w takim razie jest Trybunał, skoro wszystko można wytłumaczyć "dobrem społeczeństwa"?
5 6 7 8 9 10
na koniec starsze

Najnowsze wpisy