Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Reforma szkolnictwa w Polsce. Kontrrewolucja oświatowa PiS może okazać się bardzo kosztowna

Reforma szkolnictwa w Polsce. Kontrrewolucja oświatowa PiS może okazać się bardzo kosztowna

Wyświetlaj:
Rodak / 88.156.44.* / 2015-10-30 09:57
Artykuł jest nieprzyjazny wygrywającym i czas przestać wprowadzać zamieszanie w społeczenstwie, panowie redaktorzy, bo to moze się na was źle odbic.
tadeusz l 67 / 109.173.145.* / 2015-10-30 09:52
ja o tej wprowadzonej reformie studiowałem w latach 80 ubiegłego wielu za min. Kuberskiego. potem po zmianie ustroju ją wprowadzono na zasadzie , że nie może być jak za komuny. Jak się to już jakoś poukładało to znowu musi być zmiana , bo nie może być tak jak w IIIRP, będzie na powrót jak za komuny. teraz NFZ też ma być zlikwidowany a funduszami mają dysponować województwa czyli... jak za komuny. NO WIĘC MOŻE COFNIEMY SIĘ W ORGANIZOWANIU ZARZADZANIA WAŻNYMI INSTYTUCJAMI TAK JAK BYLO ZA KOMUNY? SKĄD TAKA ZWROTKA? A MOŻE TO CENTRALNE ZARZADZANIE NIE BYŁO TAKIE ZŁE A POZA TYM BYŁA NAD WSZYSTKIM KONTROLA CENTRALI?...
teraz już wiecie drodzy wyborcy co jest największą przeszkodą w rozwoju tego kraju?? nie to odpowiem - demokracja i komuniści. Rozwój , prawo i sprawiedliwość SPOŁECZNĄ gwarantują nam WATYKAN, USA I PiS, oczywiście za drobną opłatą, bo wszystko kosztuje a tanie nie jest.
I już wiem, że chociaż nie chcę ale muszem się napić.
t234 / 91.212.242.* / 2015-10-30 09:23
Jestem mamą dziecka 4 letniego chłopca i mam prawo decydować czy posłać syna wcześniej do szkoły czy nie-żadna partia polityczna nie ma prawa zmuszać rodziców do tego czynu. A gimnazja to nic dobrego-proszę zapytać się o opinię choćby kilku nauczycieli co oni uważają na ten temat. I naprawdę nie obchodzi mnie to że tylu nauczycieli straci pracę-dla mnie liczy się dobro moich dzieci! Państwo martwi się że tylu nauczycieli może stracić pracę a nie martwią się o zwykłego szarego człowieka pracującego u prywaciarza albo na czarno-ilu ludzi wokół codziennie traci pracę,albo pracuje na czarno albo na 3/4 etatu-o tych się nikt nie martwi. Za zmianami w oświacie jestem ZA.
asertywa / 188.146.136.* / 2015-10-30 09:13
likwidacja gimnazjów przez Prawo i Sprawiedliwość to dobry pomysł?????? Dziwne ,bo w 1999 roku ten sam Jarosław Kaczyński jako AWS wraz z kolesiami siegnoł do naszych kieszeni prawie ok BILIONA zł aby obecny system wprowadzić! Drogo nas te eksperymenty kosztuja!!!!!!
Ples / 217.99.39.* / 2015-10-30 09:58
To co, wolałby Pan, żeby upierali się przy złym rozwiązaniu? Bilion złotych to tak spod grubego palucha Pan wziął?
mustilek / 188.146.138.* / 2015-10-30 11:57
skoro zły to po co go wprowadzili? tak samo jak 49 województw a później wrócili do podziału PRL-u
ewa234 / 91.149.232.* / 2015-10-30 09:09
Zgadzam się z przedmówczynią, sama mam jedno dziecko w szkole , drugie jako 6 latek ma iść teraz do szkoły i naprawdę z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że psychicznie jeszcze się nie nadaje, mimo, że pięknie pisze cyferki i literki. Teraz nie wysuwajcie swoich komentarzy na temat strat kosztów, trzeba było o tym pomyśleć jak mimo sprzeciwu rodziców- wyborców posłaliście 6-latki do szkół. Dajcie teraz działać tym którzy naprawdę potrafią słuchać i chcą nam pomóc.
Mama 6 latków / 83.12.0.* / 2015-10-30 08:47
Nadal uważam, że Polskie szkoły nigdy nie były, nie są i nie będą gotowe na 6 latków. Nauczyciele (może nie wszyscy) do pracy z tak małymi dziećmi się nie nadają. Zastraszają dzieci, jak zapomną książki to każą opuścić klasę, Panie od religii wmawiają dzieciom, że mają diabła za skórą - oczywiście po interwencji rodziców u dyrekcji szkoły sprawa jest zamiatana pod dywan - bo Pani od angielskiego to daleko krewna a od religii ? - nie wie nikt. Dzieci są zestresowane, obrażone na rodziców, że posłali je do szkoły nie chcą tam chodzić. Czy o to chodziło w tej reformie? Kosztem małych dzieci 6 letni chciano uratować system edukacji od zwolnień nauczycieli i system emerytalny? Tym, sposobem może za 5 lat posyłajmy dzieci 3 letnie? czemu nie?!! Jestem całkowicie przeciwna posyłaniu dzieci 6 letnich do POLSKICH szkół. Po prostu szkoły logistycznie są na to nieprzygotowane a nauczyciele tym bardziej.
toravanuriel / 78.8.131.* / 2015-10-30 08:46
Po pierwsze: większość gimnazjów działa przy podstawówce lub liceum, samodzielne są w rejonach w których jest dużo szkół i duża ilość dzieci, Wystarczy z placówki A, która ma 8 oddziałów na każdym roczniku (48 klas) i gimnazjum B które ma 8 (24) oddziałów prze rejonizować dzieci, zostawiając w placówce A - 5 (40 klas) , a B - 3 (24). Natomiast licea, które są w tej chwili 3 letnie wrócą do formy 4 letniej.
Po drugie nauczyciele z gimnazjum, w zależności od swoich przedmiotów i wykształcenia mogą znaleźć pracę w liceach i podstawówkach. Jakby nie patrzeć, jeżeli wrócimy w liceum do kształcenia ogólnego przez wszystkie 4 lata, to nagle np. fizyki, której teraz na 6 oddziałów jest 6 h w klasach pierwszych + jeden ciąg rozszerzony - 8 h - razem 14 h, robi się nagle 6 oddziałów, które przez co najmniej 3,5 roku mają po 2 h przedmiotu czyli razem 42 h, w gimnazjum są 4 h w cyklu kształcenia, co przy 6 klasach daję nam 24 h, w 8-latce szacunkowo 5 h na cały etap kształcenia na przy 6 klasach w każdym roczniku daje nam 30 h. Znaczy obecny system 14+24=38 h, stary system 42+30 = 72 h. Więc osoby, które mają wykształcenie kierunkowe spokojnie znajdą prace, biorąc pod uwagę, że w obecnej chwili tak uboga jest większość wykładanych przedmiotów, a dzieci muszą w klasie 1 liceum decydować z czego zdają maturę.
d732 / 83.20.109.* / 2015-10-30 08:39
Rostkowska nie chrzań i wyp****. Dość już popsułaś w polskiej szkole!
zlosliwa bestia / 46.7.81.* / 2015-10-30 08:25
gimnazja od poczatku byly porazka ,
jedi30 / 31.61.137.* / 2015-10-30 08:24
Babcie i dziadki wybraly swoja partie ich ten problem nie dotyczy tylko mlodych rodzicowii ludzi pracujqcych.
Cccc / 185.58.49.* / 2015-10-30 08:13
No proszę jakie okazuje się mamy bogate Państwo na wszystko nas stać, na reformy nie wiem komu potrzebne i na zwiększenie bezrobocia...
chinczorykos / 79.191.140.* / 2015-10-30 07:56
Niezła herezja hehehehe nie myślałem, że doczekam chwili takiej jak ta :D WP zgłupiało i zżydziało totalnie :)
chinczorykos / 79.191.140.* / 2015-10-30 07:56
Niezła herezja hehehehe nie myślałem, że doczekam chwili takiej jak ta :D WP zgłupiało i zżydziało totalnie :)
chinczorykos / 79.191.140.* / 2015-10-30 07:56
Niezła herezja hehehehe nie myślałem, że doczekam chwili takiej jak ta :D WP zgłupiało i zżydziało totalnie :)
julian / 78.11.52.* / 2015-10-30 07:33
Mówimy o kosztach budżetowych dotyczących likwidacji gimnazjów a nikt nie zwraca uwagi że 100 tyś nauczycieli pracuje i czerpie z budżetu i to też jest obciążenie dla zus-u. Może by tak zmniejszyć sferę nieproduktywną, w Polsce która tylko czerpie z budżetu. Zlikwidować kilka ministerstw, kilkaset stanowisk w urzędach, zlikwidować kolesiowe stanowiska pracy dobrze płatne przy zerowym nakładzie pracy. Nie dziwi mnie fakt że kolejne ekipy rządów musiały się zapożyczać aby utrzymać na stołkach taką rzesze urzędasów.
lost293 / 85.28.141.* / 2015-10-30 08:40
taki nauczyciel przynajmniej ma pracę i nie siedzi na bezrobociu albo gdzieś za granicą, kupuje żywność, ubrania, urządza dom lub mieszkanie itd. ogólnie pobudza gospodarkę dodatkowo pilnuje i uczy dzieci, organizuje im czas gdy rodzice pracują, jest to więcej korzyści niż poseł czy minister który albo się zajada w restauracji albo rozbija autem albo p****** w ławie poselskiej albo ciągle coś kombinuje zmieniając z starego na nowe z nowego na stare nie zastanawiając się nad głębszym sensem tych zmian i nie licząc się z kosztami które można by było spożytkować na ważniejsze cele, zamiast wyprowadzić Polskę do przodu to kręci nią w kółko, za 15 lat jak zlikwidują gimnazja będzie debata co zrobić z młodzieżą w trudnym wieku (11-14 lat) która gnębi i znęca się w szkołach na pierwszo i drugoklasistach i o problemach 14 latków który w tak młodym wieku stają przed decyzją wpływającą na całe ich życie wyboru profilu szkoły i znowu wrócą stare problemy i tak w koło Macieju.
jesteskrety / 83.7.62.* / 2015-10-30 07:49
Jestes wyjątkowym bezmozgiem, jesli chcesz pozbywać sie nauczycieli. Prawda jest taka, że klasy są przeludnione i dodatkowo powinno pracować przynajmniej 50 tyś. nauczycieli więcej, żeby nie produkować takich ignorantów, pajaców, nieuków, jak ty.

Najnowsze wpisy