Forum Forum prawneCywilne

Rekojmia za samochód

Rekojmia za samochód

MoniaM1989 / 2009-08-12 13:06
Witam. 3 dni temu kupiłam samochód na umowę kupna/sprzedaży.
Sprzedający poinformował mnie że w samochodzie jest do wymiany linka do licznika kilometrów. Przegląd kończy mi się za parę dni więc pojechałam do stacji kontroli pojazdów i w żadnej stacjii ni chciali mi podobic przeglądu gdyż znajdywali jakies wady w samochodzie. nie wspomnę juz o tym ile to mi sprzedający nie mówił o tym ile pieniędzy wrzucił w ten samochód. Po wizycie u mechanika okazało się że auto jest w tragicznym stanie. połowa była wycinana( czyli musiał być po wypadku, a sprzedający twierdził że auto jest bezwypadkowe) i dużo rzeczy jest do naprawy. Sprzedający mówił mi również że wymieniał hamulce w samochodzie a mechanik że hamulce są do wymiany. Dzwoniąc do sprzedającego i opierając się na rękojmi chciał mi on zwrócić pieniądze jednak gdy dowiedział się że była ingerencja w samochód (wymieniałam już amortyzatory) powiedział że rozmawiał ze swoim prawnikiem i teraz nie ma juz obowiązku zwrócenia mi pieniędzy. czy to prawda? prosze o szybką odpowiedź
Mati88 / 83.21.230.* / 2009-08-13 08:49
mimo wymiany amortyzatorów sprzedawca ma obowiązek zwrotu pieniędzy na podst rękojmi - art 560 par 1. kc, od umowy możesz odstąpić, jeżeli on sam nie zaoferuje naprawy samochodu.
do tego sprzedawca ma obowiązek zwrotu nakładów poniesionych na naprawę samochodu, kwestię tę rozwiązuje art 566 par 1 kc wymieniając przykładowo: "w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów."

Najnowsze wpisy