Forum Forum prawnePracy

Rekompensata za odejście z pracy

Rekompensata za odejście z pracy

Marek Nowak / 2011-08-04 14:36
Dwa miesiące temu podpisałem umowę o pracy w schronisku, umowa miała obowiązywać przez , trzy miesiące. W ostatnim miesiącu , jednak dostałem inną lepszą pracę, niestety w czasie sezonu turystycznego. Mój pracodawca odgraża mi się że poda sprawę do sądu i będzie chciał ode mnie odszkodowanie!! Pierwszy raz o czymś taki słyszę!! Czy ma on prawo żądać ode mnie rekompensaty za odejście z pracy?
szklarek / 2011-08-04 20:20
Sprawę do sądu...JAKĄ sprawę, bo nie raczyłeś napisać czy złożyłeś wypowiedzenie, czy po prostu do pracy przestałeś przychodzić, czy rozwiązałeś umowę bez wypowiedzenia. I czy była to umowa na czas określony, na próbę czy na zastępstwo.

Generalnie pracodawcy przysługuje prawo do odszkodowania tylko ( art.61'1 KP) w przypadku rozwiązania przez pracownika umowy bez wypowiedzenia- czyli w trybie art. 55, par.11, który jest zarezerwowany dla sytuacji ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego obowiązków. Gdy brak takich pzresłanek- pracodawcy w sądzie pracy należy się odszkodowanie od pracownika z art.61'2.

Gdy pracownik nie zachowa kodeksowego okresu wypowiedzenia tzn. zastosuje za krótkie- jest ono z mocy prawa nieważne i skutkuje dyscyplinarką z powodu porzucenia pracy gdy pracownik nie zachowa okresu należnego i nie pojawi się w pracy.
Kodeks:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace

Najnowsze wpisy