Forum Forum podatkoweOdliczenia

rencista prowadzący działność gospodarczą, co ze składką zdrowotną odprowadzoną przez ZUS?

rencista prowadzący działność gospodarczą, co ze składką zdrowotną odprowadzoną przez ZUS?

Krzysztof777 / 2012-03-11 22:17
Witam, jestem rencistą i prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - usługi, rozliczam się w formie ryczałtu. Z działalności rozliczyłem się na PIT-28 do końca stycznia, tam odjąłem od podatku zapłaconą przez siebie składkę na ubezpieczenie zdrowotne (podatek był mniejszy, niż zapłacone składki o ponad 400zł.). Teraz otrzymałem z ZUS PIT-40A i chcę rozliczyć się z US na PIT-37. W PIT-40A jest podane, że ZUS odprowadził składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 690,96zł. Czy powinien tak zrobić mimo, że ja tą składkę już opłaciłem z działalności gospodarczej?? Co powinienem wpisać w PIT-37??? Zsumować podatek i składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone przez ZUS i wpisać jako odprowadzony przez płatnika (ZUS) podatek??? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję za pomoc.
belladonna / 2012-03-12 16:29 / Tysiącznik profesjonalny
Z DG płacisz dodatkową składkę. Płacimy 9% podstawy, a mamy prawo odliczyć 7,75% podstawy. Jeśli cała składka płacona z tyt.DG (oczywiście 7,75) nie znalazła pokrycia w ryczałcie, to możesz to dodać do składki z PIT-40A w PIT-37 i jakiś zwrot będzie....

Najnowsze wpisy