Forum Forum dla firmKsięgowość

Renta a własna działalność

Renta a własna działalność

Janusz kierowca / 77.255.120.* / 2013-02-01 12:30
Witam,
Mam pierwszą grupę inwalidzką i z tego tytułu pobieram rentę.
Chciałbym założyć działalność gospodarczą.
Chciałbym dowiedzieć się, do jakiego limitu mogę mieć przychód, tak, aby Zus nie odebrał mi renty.
Czy Zus będzie brał pod uwagę całkowity przychód firmy (zamierzam zatrudnić żonę i jeszcze jedną osobę), czy tylko mój osobisty przychód ( po odliczeniu pensji dla pracowników i innych kosztów)?

Wiem, że mój dochód nie może przekraczać pewnych limitów, abym mógł zachować prawo do renty, ale mam wątpliwości, czy Zus nie bierze pod uwagę całkowitego przychodu firmy, który przekraczałby te limity.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-02-01 13:13
ZUS interesuje tylko przychód podlegający ub. społecznym.
W przypadku DG oznacza to deklarowaną podstawę wymiaru składek społecznych, a NIE rzeczywiste przychody. Jeśli deklaruje Pan podstawę minimalną (na 99% tak jest), czyli tę:

http://www.money.pl/podatki/informator/zus/ubezpieczenia/

To nie ma niebezpieczeństwa zmniejszenia wypłaty renty, ani tym bardziej jej całkowitego zawieszenia.

Ten pierwszy bowiem limit to 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, obecnie (grudzień- luty) wynosi 2457,20 zł i jest niższy niż minimalna podstawa 'dużego' ZUS-u, czyli 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na rok- obecnie 2227, 80 zł.

Oczywiście tak, czy inaczej ma Pan obowiązek informacyjny wobec ZUS o podjęciu DG.

Ps. Zwracam uwagę na możliwość uniknięcia s. zdrowotnej z DG w specyficznych warunkach (małe świadczenie, małe dochody z DG, karta podatkowa) z art. 82, ust. 8 lub 9

USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Janusz K / 77.255.104.* / 2013-02-04 11:15
Bardzo dziękuje.
Janusz K

Najnowsze wpisy