Forum Forum podatkowePIT

renta i pit 2

renta i pit 2

dejw87 / 188.33.255.* / 2013-05-13 00:40
Witam,

Wiem, ze podobna sytuacja byla juz poruszana, ale wciaz to dla mnie czarna magia.

Pobieram rente rodzinna, a od marca jestem zatrudniony umowe o prace. Ostatnio zglosilem pracodawcy, ze pobieram rente z ZUSu na co on wreczyl mi do wypelnienia PIT-2 (taki jak tutaj http://formularze.iform.pl/zdjecia/f...fizycznych.png), dla wskazania platnika wlasciciwego do zmniejszania miesiecznej zaliczki na podatek dochodowy. Wskazalem tam ZUS, jednak co mnie zdziwilo to zapis "Ninejszym okreslam platnika [tu wpisalem ZUS] jako wlasciwego do zmniejszania... gdyz nie otrzymuje renty lub renty za posrednictwem platnika.

To przeciez przeczy samo sobie, jednak powiedziano mi w pracy, ze w podobnych sytuacji taki druczek z takim zapisem sie sklada i wszystko jest ok. Czy na pewno? Czy teraz ł kwotę zmniejszającą podatek bedzie odliczal tylko ZUS? Nie chce doplacac przy kolejnym picie, bo rok temu pracowalem na umowe o prace pobierajac jednoczesnie rente (czego nie zglosilem), i musialem doplacic 200zl.
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-05-13 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
Nie składasz PIT-2 = nie potrącają 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Składasz PIT-2 = płatnikowi, któremu składasz sygnalizujesz, że nie pobierasz renty itd, więc odlicza kwotę zmniejszającą podatek.
Pracodawca przy potrącaniu 1/12 ma mieć PIT-2, a przy stosowaniu podwyższonych KUP oświadczenie pracownika, ze mieszka poza miejscem zakładu pracy. Brak PIT-2, czy oświadczenia skutkuje niepotrącaniem 1/12 lub stosowaniem KUP podstawowych :)
dejw87 / 31.174.190.* / 2013-05-13 23:13
Skladajac ten pit wskazalem, ze platnikiem uprawionym do potracania jest ZUS wlasnie, czy to nie oznacza ze tylko on bedzie to robil? Co w takim razie zrobic zeby potracano mi to kwote tylko jednorazowo?

Jak pisalem wczesniej - poprzedniemu pracodawcy faktu pobierania renty nie zglosilem, i do zaplaty przyszlo mi 200zl dla fiskusa.
belladonna / 2013-05-15 16:05 / Tysiącznik profesjonalny
http://www.kadry.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/wplyw-podatkowych-oswiadczen-pracownikow-na-obowiazki-pracodawcy.

Składasz PIT-2 = płatnik odlicza 1/12
Nie składasz PIT-2 = płatnik nie odlicza 1/12

Czyli pobieranie renty zgłaszasz tylko wtedy, jak ją otrzymasz - odwołujesz PIT-2 u pracodawcy :)

PS. W większości pracodawca wręcza dokumenty do podpisania, a pracownik nie bardzo czyta co podpisuje (bo to są różne papierki). W konsekwencji ma złożony PIT-2 o czym nie pamięta. :)

Najnowsze wpisy