Forum Forum podatkoweInne

renta i praca sezonowa

renta i praca sezonowa

diablo291996 / 2015-05-05 22:00
Witam. Pobieram rentę po zmarlej matce w wys. 728 zł. Jestem w terakcie nauki ostatnio pracowalam dwa dni nanumowe zlecenie.I teraz tez chce isc do pracy na jeden dzien tez na umowe zlecenie. Dpdam jeszcze w w wakacje tez planuje isc do pracy i tez bede miec umowe zlecenie. Moje pytanie brzmi jak praca ma s o e do renty i czy zus moze nalozyc mi jakas kare badz pozbyc renty?
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-05-11 15:36
A co mają do tego podatki ?
Pytasz o kwestię ubezpieczeniową- jako rencista podlegasz :
- obowiązkowi informowania ZUS o uzyskiwaniu dodatkowego poza rentą przychodu (samego jego faktu jak i spodziewanej wysokości)
- rozliczenia się z Zakładem US do końca lutego kolejnego roku przedstawiając dokumenty na rzeczywistą wysokość takich przychodów.

Chodzi o to, że są limity takich dodatkowych przychodów rencisty, których przekroczenie powoduje zmniejszenie wypłaty renty albo całkowite jej wstrzymanie. Więcej:

http://www.money.pl/forum/katalog,7,0,0,40,0,emerytury.html

Pod względem podatkowym- będzie musiał w PIT 37 wykazać zarówno przychody z renty (z PIT 11a albo 40a) jak i ze zleceń (PIT-y 11).

No chyba, że każde zlecenie będzie opiewać na wynagrodzenie nie wyższe niż 200 zł. Wtedy nie ma z niego PIT 11, nie wykazuje się go w rozliczeniu rocznym.

Najnowsze wpisy