Forum Forum emerytalneZUS

Renta przez okres wakacji

Renta przez okres wakacji

Mari0 / 178.252.49.* / 2013-04-10 16:21
witam mam bardzo ważne pytanie, mianowicie pobieram rentę rodzinną i uczęszczam do prywatnej szkoły językowej gdyż w lipcu miałem wyjechać za granicę lecz niestety wyjazd przeniósł mi się na wrzesień, kurs kończy się z dniem 30 czerwca czy przez okres dwu-miesięcznych wakacji należy mi się renta rodzinna? z góry dziękuję za informację
Wyświetlaj:
Mari0 / 178.252.49.* / 2013-04-25 15:58
mam jeszcze pytanie czy jeżeli kurs skończy się np. 5 lipca czy renta za lipiec mi się należy?
wiwan / 2013-04-26 09:19
Choć nie do końca jasno to z Ustawy wynika ( art. 134 i 136a ) - wystarczy 1 dzień w miesiącu spełniania warunków pobierania r. rodzinnej związanych z kontynuowaniem nauki/studiów, by była ona wypłacona za ten miesiąc w pełnej wysokości.
Mari0 / 178.252.49.* / 2013-04-12 15:38
jestem półsierotą ojciec żyje... więc potrzebuję dowiedzieć się jakie są warunki renty w danym kraju ok. mam jeszcze pytanie czy jeżeli zapisałbym się na wakacyjny kurs np też językowy jakie warunki muszę spełnić aby ta renta przysługiwała mi jeszcze przez 2 miesiące wakacji?
wiwan / 2013-04-12 18:11
Warunki renty rodzinnej w tym innym kraju są bez znaczenia, o ile matka nie była w tym kraju ubezpieczona. Pisałem o zasiłku sierocym niezależnym od renty.

Kurs (niekoniecznie językowy) musi trwać min. 3 miesiące oraz prowadząca go Szkoła lub ośrodek w której odbywa się nauka, musi być zarejestrowana w ewidencji kuratora oświaty.
Mari0 / 178.252.49.* / 2013-04-11 15:04
za granicę jadę do pracy ale również podjąć naukę, czy jeżeli podejmę naukę za granicą należy mi się renta w kraju w którym jestem czy to zależy od państwa? Bo wiem że w Polsce renty pobierać bym już nie mógł gdyż zawieszenie jest wtedy, gdy zarabiam nie więcej niż około 4500 zł. brutto za granicą zarabiając 1300 euro limit jest już przekroczony.
wiwan / 2013-04-12 11:07
No tak, taki przychód spowodowałby całkowite zawieszenie wypłaty renty, mimo faktu kontynuowania nauki.
Obecnie limit ten wynosi on dokładnie 4797,40 z/mc.

Sam fakt bycia za granicą nie stanowi przeszkody. Tj. prawo do renty polskiej pozostaje.
Jeśli jesteś sierotą- w większości krajów UE jest z tego tytułu zasiłek/dodatek.
wiwan / 2013-04-11 11:39
Renta rodzinna jest należna za wakacje w przypadku kontynuowania nauki w szkołach przewidzianych w Ustawie o systemie oświaty.

Jeśli Twoja szkoła ma status liceum, szkoły policealnej to co do zasady ma zastosowanie prawo do renty w czasie wakacji.

Natomiast piszesz o kursie- więc owa szkoła takową szkołą w rozumieniu ustawy nie jest, nie ma w niej lat, semestrów, półroczy i wakacji, prawo do renty ustaje z końcem czerwca.
Zresztą wynika to z decyzji rentowej- bo skoro pobierasz rentę w kwietniu, to na podstawie zaświadczenia z tej szkoły. Decyzja opiewa więc albo na koniec czerwca, albo do końca września.

Dla dalszego prawa do renty ważne jest to, czy wyjeżdżasz również do szkoły/na studia.

Najnowsze wpisy