Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna - problem

Renta rodzinna - problem

kirdan_ancalime / 2016-03-04 16:12
Witam,

Pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Renta należała się też bratu bo się uczył i nie skończył 25 lat dlatego cała kwota była dzielona na połowę i każdy dostawał swoją część.
Brat zapisał się do szkoły, otrzymał zaświadczenie do ZUS na rok ale rzucił szkołę po połowie roku i zgodnie z obowiązkiem szkoła poinformowała ZUS, musiał oddać pobrane świadczenia, co zrobił.

Poszłam złożyć wniosek o wyrównanie,skoro brat pobierał świadczenie nielegalnie i musiał oddać, to oznacza że ja powinnam była dostawać całe świadczenie a dostawałam połowę. I tutaj ZUS zaczyna coś kombinować, Pani z okienka mówi że wyrównania nie dostanę bo oni nic nie "wypłacają wstecz". Nie rozumiem tego bo jest to sprzeczne z logiką. Skoro brat pobierał niezgodnie z prawem to znaczy że zabierał moją część i powinna mi się ona należeć?
wiwan / 2016-03-05 08:10
To jest kwestia regulacji ustawowej, a nie logiki. Brat miał obowiązek informacyjny wobec Zakładu, pretensje o wyrównanie raczej do niego.
Powyższe wprost z art. 74, ust. 2 i art. 133 ustawy emerytalnej.

Proszę pamiętać, że renta rodzinna to formalnie JEDNO świadczenie (art. 74, ust.1). W przypadku większej liczby uprawnionych -ich prawa i obowiązki wpływają na innych uprawnionych.

Najnowsze wpisy