Forum Forum prawneCywilne

renta rodzinna

renta rodzinna

abla123 / 213.77.199.* / 2010-07-15 22:45
witam
mam pytanie czy ktoś może mi pomóc?
Od października będę studentem 6 roku (i będzie to ostatni rok studiów), na razie pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu. W lutym 2011 roku kończę 25 lat i wiem że mogę przedłużyć rentę do końca nauki. Studia kończę w maju. Czy możliwe było by przedłużenie tej renty do września gdybym rozpoczął jednoroczną szkołę policealną dla dorosłych od września? Będzie to też ostatni rok tej szkoły.
Wyświetlaj:
NCE Wrocław / 78.10.106.* / 2017-11-21 12:29
ZGARNIJ zniżki w komunikacji miejskiej, PKP, PKS, KINO, BAR, BASEN itp ! Zapisz się do naszej szkoły a otrzymasz legitymację lub potrzebne zaświadczenia do ZUS-u, MOP-su, zakładu pracy. Z nami same korzyści ! Rabaty u partnerów handlowych, zajęcia w centrum, własne pracownie, wykwalifikowana kadra! Ciekawe zajęcia i odpowiednie podejście do słuchacza! Co najważniejsze – BARDZO WYSOKA ZDAWALNOŚĆ EGZAMINÓW! Zacznij naukę już dziś! Zapraszamy do sekretariatu NOVA Centrum Edukacyjne przy ul. Oławskiej 4, czynne od poniedziałku do piątku od 9-20,w soboty od 8-15 tel>533 125 676.Czekamy właśnie na Ciebie!
szklarek / 2010-07-16 09:53
Nie ma takiej możliwości-zajdzie sytuacja z art. 68 ust. 2
ustawy o rentach i emeryturach z FUS- czyli koniec ostatniego roku studiów po 25
urodzinach i jasno z niego wynika, że dalsze pobieranie renty ze względu na kolejną szkołę byłoby nieuprawnione.

Jest jeszcze jednak kwestia "końca roku" studiów. Generalnie uznaje się moment absolutorium. Były jednak wyroki SN, mówiące, że koniec roku
wynika z regulaminu studiów uczelni. A te na ogół definiują koniec roku na 30 września.
Byłyby więc podstawy ( o ile tak stoi napisane w regulaminie Twoich studiów ) przedłużenia renty od maja do być może września ). Warto zapytać też swój ZUS jak się na to zapatrują.

Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyposp
olitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html
te 3 miesiące.
abla123 / 213.77.199.* / 2010-07-16 21:32
Bardzo dziękuję za pomoc
Problem w tym że w regulaminie studiów jest zapis, że kończą się one w maju.
The Undertaker / 78.9.25.* / 2010-08-13 13:37
Wykorzystam tan temat aby zadać pytanie.

Otóż rok temu dostałem się na studia dzienne(ZUS przyznał mi rent rodzinną po rodzicach do 2012 roku) zaliczyłem 1 semestr, ale w drugim dowiedziałem się że specjalizacja dla jakiej zdecydowałem się iść na ten kierunek niezostanie uruchomiona w tym tylko w następnym roku akademickim, w związku z tym drugi semestr olałem i nie zaliczyłem żadnego przedmiotu w sesji letniej termin zdawania indeksów mija pod koniec września, więc do tego czasu jestem i będę studentem jeśli sam nie złoże papierów o rezygnacje. W związku z tym że zamierzam rozpocząć ponownie studia na tej samej uczelni na tym samym kierunku(i z moją wymarzoną specjalizacją) od pierwszego roku muszę ponownie poddać się rekrutacji więc jestem zmuszony sam zrezygnować ze szkoły(zamierzam zrobić to na początku września) aby dostać papier potrzebne do rekrutacji czy w związku z tym że przez miesiąc nie będę studentem muszę informować o tym ZUS czy nie bo przecież ciągłość kształcenia będzie zachowana. Z góry dziękuje za odpowiedź.
H Szatkowski / 2010-08-15 12:32
Musisz. Jasno to stoi napisane w pouczeniu pod decyzją rentę przyznającą. Z chwilą rezygnacji ze studiów przestajesz być do renty uprawniony. Prawo to odzyskujesz z chwilą ponownego przyjęcia. Ciągłość kształcenia zostaje na te 3-4 tygodnie przerwana. Jednocześnie z zawiadomieniem złóż oświadczenie o zamiarze kontynuowania nauki od dnia 1 października. Potem doniesiesz zaświadczenie z uczelni- tak jak to zrobiłeś po szkole średniej.
W związku z tym, że okres utraty praw "zmieści" się w jednym miesiącu- najprawdopodobniej nie będzie miało to przełożenia finansowego- czyli ani opóźnienia w wypłacie, ani zmniejszenia kwoty renty.

Najnowsze wpisy