Forum Forum emerytalneZUS

renta rodzinna

renta rodzinna

ila33 / 2012-05-12 13:33
Witam serdecznie,

proszę o poradę w sprawie przyznania renty rodzinnej dla mojej mamy.
W sierpniu 2001 zmarł mój tata. Obecnie moja najmłodsza siostra otrzymuje rente rodzinną (rok ur. sierpień 1987r) uczy się.
Mama data ur. styczeń 1962r. w chwili śmierci taty pracowała i leczyła się na chroby przewlekłe (zwyrodnienie kręgosłupa ,przepuklina międzykręgowa, choroby stawów, problemy kardiologiczne). W styczniu 2009 otrzymała rentę z tytułu niezdolności do pracy i trwała ona do 31.01.2011r, ponieważ orzecznik stwierdził cudowne ozdrowienie. Chcąc mieć ubezpieczenie zdrowotne zarejtrowała się jako bezrobotna w lutym 2011r. Przez cały czas leczyła się, jej stan zdrowia znacznie się pogorszył co zakończyło się długim pobytem w szpitalu. W styczniu 2012 złożyła ponownie wniosek o rentę i otrzymała ją na 2 lata.
W marcu 2012 złożyła wniosek o nabycie praw do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Po miesiącu otrzymała informację, że renta nie została przyznana ponieważ, nastąpiła przerwa w otrzymywaniu renty z tytułu niezdolności do pracy.
Proszę o poradę na podstawie jakiego art. jakaś Pani uznała, że renta się nie należy, pomimo, że mama wciąż się leczyła i leczy nadal a zasiłek dla bezrobotnych był niezbędny dla uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Próbowałam uzyskać opinię w różnych oddziałach ZUS. Każdy ma inne zdanie. Na pewno złożymy odwołanie, ale czy mamy szansę na wygranie?
wiwan / 2012-05-14 12:25
Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy emerytalnej.

"Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat
lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu
5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w
ust. 1 pkt 2." ( czyli dzieci do renty uprawnionych ).

Przeszkodą w przypadku mamy nie jest to, że była bezrobotną, ale owa przerwa w posiadaniu orzeczenia o niezdolności.

Logika i wykładania tego zapisu jest taka, że skoro była przerwa, to dla prawa dla renty rodzinnej rozpatruje się tylko orzeczenie późniejsze, nowsze- aktualne w momencie składania wniosku o rentę rodzinną. A w styczniu 2012 roku było już więcej niż 5 lat od śmierci ojca, więcej niż 5 lat od 18 urodzin najmłodszej siostry.

Dawna niepełnosprawność "ustąpiła", mogła być podstawą renty rodzinnej dla mamy tylko w czasie jej trwania.

Najnowsze wpisy