Renta rodzinna

Ola402 / 178.37.206.* / 2014-06-04 10:48
Witam.
Pobieram z ZUSu rentę rodzinną po zmarłym ojcu za kontynuowanie nauki. Rentę mam przyznaną do września 2014 roku. Jednakże nastąpiła sytuacja, że musiałam przerwać naukę i zostałam skreślona z listy studentów w kwietniu tego roku. Renta dalej wpływa na moje konto. Mam zamiar kontynuować naukę od października 2014roku. W związku z czym mam pytanie co w tej sytuacji powinnam zrobić ? Czy poinformować ZUS o zaistniałej sytuacji czy dostarczyć nowe zaświadczenie w październiku za kontynuowanie nauki? Czy będę musiała zwrócić świadczenie za miesiące w których pobierałam rentę mimo skreślenia z listy studentów?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-06-04 10:58
Poinformować Zakład, zobowiązanie takie masz wpisane w decyzję rentową, obecnie (od maja) renta jest nienależna, powstaje kwestia jej zwrotu.
Wznowienie wypłaty od podjęcia nauki/studiów tj. od początku roku szkolnego/akademickiego pod warunkiem terminowego* dostarczenia zaświadczenia i wniosku o wznowienie wypłaty.

Kwestią wtórną będzie to, czy nienależnie pobraną rentę zwrócisz gotówkowo, czy zostanie ona potrącona z przyszłych świadczeń.

*tzn. w pierwszym miesiącu nauki/studiów. Późniejsze dostarczenie da wznowienie renty dopiero od miesiąca dostarczenia.
Ola402 / 178.37.206.* / 2014-06-04 11:09
Dziekuję za odpowiedz.
A jeszcze mam takie pytanie, za ile miesiecy będę musiała świadczenie zwrócić ? Tylko za maj, czerwiec czy również za okres wakacyjny ?
wiwan / 2014-06-04 11:14
Przecież napisałem- od maja jest nienależna, należna będzie od rozpoczęcia nowego roku nauki/studiów, ale nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o wznowienie i zaświadczenia o podjęciu nauki/studiów.

Za wakacje też jest nienależna, bo przerwa w prawie do renty nie wynika z naturalnego biegu edukacji - wakacji, przejścia do szkoły wyższej w stosunku do szkoły poprzedniej, ale z przerwania nauki.

Najnowsze wpisy