Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna

Renta rodzinna

m.wieczorek / 87.101.34.* / 2015-06-11 13:45
Witam, obecnie jestem studentem I roku ale najprawdopodobniej w czerwcu/lipcu zostanę wykreślony z listy studentów (kierunek okazał się zupełnie nie trafiony) tym samym tracąc prawo do otrzymywania renty. Pod koniec maja zapisałem się na inną uczelnie i otrzymałem już zaświadczenie, że zostałem przyjęty na wybrany kierunek, jednakże status studenta otrzymam dopiero w październiku. W związku z tym mam pytanie, czy jeśli wyślę do ZUS-u owe zaświadczenie o przyjęciu + moje własnoręcznie napisane oświadczenie o chęci kontynuowania nauki wraz z datą rozpoczęcia tychże studiów to jest szansa bym otrzymał rentę za miesiące: lipiec, sierpień oraz wrzesień? Dodam, iż dzwoniłem dwa razy na infolinię, sprawę przedstawiłem dokładnie tak jak w tym poście i za pierwszym razem konsultantka po rozmowie ze specjalistą stwierdziła, że renta będzie mi przysługiwać dopiero od października, a druga także po rozmowie ze specjalistą stwierdziła, że wystarczy wysłać w/w oświadczenia i renta za te miesiące normalnie będzie mi wypłacana. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku gdy kończyłem szkołę średnią i jeśli chciałem otrzymać rentę za wrzesień musiałem wysłać ZUSowi zaświadczenie o przyjęciu na uczelnie + moje oświadczenie chęci kontynuowania nauki.
wiwan / 2015-06-12 08:59
W zeszłym roku NIE było podobnie- bo 'przerwa' w nauce była 'naturalna' - wynikała z normalnego zakończenia jednej szkoły i kontynuacji edukacji w nowej, po wakacjach.

Przerwa, nawet przypadająca na wakacje w obecnej sytuacji będzie 'nienaturalna', bo wynikająca z utarty statusu studenta z przyczyn innych niż po prostu zakończenie studiów.

Więc raczej Zakład wstrzyma rentę za miesiące sprzed października, po miesiącu skreślenia.
Zanim oficjalnie wystąpisz do ZUS- może ustal w dziekanacie, kiedy w takiej sytuacji dojdzie do formalnego skreślenia.

Najnowsze wpisy