Forum Forum emerytalneZUS

renta rodzinna zaświadczenie o kontunuacji nauki

renta rodzinna zaświadczenie o kontunuacji nauki

agamiga / 2013-01-02 21:06
Witam,
Mam pytanie w sprawie renty rodzinnej, ktora zostanie wstrzymana z dniem 1.02.2013r z powodu braku zaświadczenia o kontynuacji nauki. Uczęszczam do Policealnego Studium Zawodowego (mam 23 lata) i szkoła wydaje zaświadczenia co pół roku np aktualne zaświadczenie o nauce jest ważne do 31 stycznia br. Szkoła nie chce mi wydać zaświadczenia przed końcem stycznia ponieważ podobno w lutym mogą być jeszcze zaliczenia z pierwszego semestru. Mimo to i tak dalej kontynuuje naukę tylko że semestr pierwszy może się trochę przedłużyć. Czy jak złożę zaświadczenie w zusie powiedzmy w połowie lutego to czy będę musiała rentę rodzinną załatwiać od nowa czy wystarczy, że złożę zaświadczenie i renta rodzinna dalej będzie wypłacana? Czy w takim przypadku dostanę rentę jeszcze w lutym czy już w marcu? Czy jeśli w marcu to czy dostanę wyrównanie? Co mam zrobić żeby nie stracić tej renty? Czy istnieje jakiś sposób żeby inaczej udowodnić że kontynuuję naukę? Z góry dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2013-01-03 11:31
W takich sytuacjach Zakład przyjmuje oświadczenie rencisty o kontynuowaniu nauki z podaniem przyczyny braku właściwego zaświadczenia ze szkoły. Następnie oczywiście jak najwcześniej docelowy dokument należy donieść. Nawet bez tego oświadczenia, zaświadczenie złożone jeszcze w lutym będzie skuteczne- nie będzie przerwy w wypłacie renty. Nie jest potrzebny wniosek.

Dopiero gdyby do końca lutego nie było ani oświadczenia, ani zaświadczenia- czyli byłby pełny miesiąc kalendarzowy bez potwierdzonych uprawnień - potrzebny byłby oprócz zaświadczenia ze szkoły 'wniosek o wznowienie wypłaty renty'.

Terminy wypłat powinny być zachowane- tj. dotychczasowe zgodne z decyzją.
Nawet gdyby do tego nie doszło, przy zachowaniu ww ciągłości oświadczenia należne będzie wyrównanie renty za luty.

Najnowsze wpisy