Forum Forum emerytalneZUS

Renta w drodze wyjątku.

Renta w drodze wyjątku.

gumab84 / 2015-08-17 11:58
Witam miałem przyznaną rentę w drodze wyjątku przyznaną przez Prezesa ZUS ponieważ zabrakło mi przepracowanych lat. Teraz jestem na stażu unijnym, a rentę zawiesiłem. I stąd moje pytanie czy będę mógł ją odwiesić z powrotem po zakonczeniu stażu i jak to bedzie wyglądało? Dodam jeszcze , że jestem osobą niepełnosprawną i poruszam się na wózku inwalidzkim. Prosze o konkretne odpowiedzi.
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-08-17 12:49
Formalnie tak- na podstawie wniosku o wznowienie wypłaty świadczenia.
Nie ma ustalonego wzoru/formularza.
Myślę, że nie ma niebezpieczeństwa, że Zakład może próbować uznać, że ukończenie tego stażu usuwa jedną z przesłanek prawa do świadczenia w drodze wyjątku- czyli brak możliwości zarobkowania.
gumab84 / 2015-08-17 14:47
Czyli renta jak jest zawieszona to ta jakby jej nie było wogóle przez okres podjęcia innej formy zarobkowej?
wiwan / 2015-08-17 18:41
Zawieszenie renty na wniosek rencisty oznacza zawieszenie w ogóle prawa do renty, a nie jedynie zawieszenia samej wypłaty- tak jak ma to miejsce w przypadku, gdy zawieszenie wynika nie z wniosku rencisty, ale z powodu przekraczania limitu dodatkowego przychodu (130% przeciętnego wynagrodzenia).

Napisał Pan w pytaniu 'rentę zawiesiłem' co uznaję za właśnie zawieszenie prawa na wniosek- czyli w trybie art. 103, ust. 3 ustawy emerytalnej.

Zresztą ów staż unijny- wskazuje na PUP, a wiec status bezrobotnego, a więc aktualny brak prawa do renty, a nie samo zawieszenie jej wypłaty.

Najnowsze wpisy