Forum Forum emerytalneZUS

Renta zagraniczna

Renta zagraniczna

Mlaskacz / 178.157.196.* / 2019-07-04 18:28
Witam

Mieszkam prawie 30 lat w Danii. W związku z kłopotami zdrowotnymi otrzymałem tutaj rentę. Ponieważ nic mnie tu już nie trzyma, pracować dalej nie mogę, postanowiłem wrócić do Polski. I teraz mam problem, bo na jakiej zasadzie mam płacić składki ZUS w Polsce? Czy muszę płacić ja, czy powinno to robić państwo duńskie? Renta nie jest tak duża, żebym sam mógł płacić 1300 złotych ubezpieczenia. Skoro opuszczam Danię i rezygnuję z leczenia w tym kraju, to czy nie powinni przekazywać tych pieniędzy do Polski? W Polsce pracowałem 2-3 lata od ukończenia szkoły do wojska, po wojsku wyjechałem za granicę. Nie mam obywatelstwa duńskiego, ale mam stały pobyt. Niestety po 5 latach mieszkania poza granicami Danii prawo pobytu utracę. Rentę oczywiście będę dostawał nadal, ale czy Dania będzie chciała mi płacić ubezpieczenie? O ile w ogóle będzie chciała. Nie wiem, czy z tym pytaniem zgłosić się do polskiego ZUS-u czy duńskiej Kommune.
Samosia / 37.248.215.* / 2019-12-07 10:07
Po 30 latach legalnego pobytu chyba może się Pan ubiegać o obywatelstwo.Wszystkie kraje unijne mają przepisy odnośnie możliwość otrzymywania renty po opuszczeniu ich terytorium.W niektórych wypadkach by utrzymać prawo do renty,trzeba uzasadnić swój wyjazd.Wydaje mi się,że najlepiej jak w Danii się Pan wszystkiego dowie.Niech doliczą też Panu lata pracy w Polsce bo to też może wpłynąć na wysokość renty.

Najnowsze wpisy