Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Restrukturyzacja górnictwa. Roszczeniowi związkowcy doprowadzą do upadku kopalń?

Restrukturyzacja górnictwa. Roszczeniowi związkowcy doprowadzą do upadku kopalń?

Wyświetlaj:
bolus / 178.37.19.* / 2016-04-18 21:56
ry zakład ójeśli coś jest nie rentowne to należy to skasować a swoją drogą który zakład ma tyle przywilei jest 12 miesięcy i konie 12 wypłat niema zysku niema premi tak jest wszędzie oprucz kopaln
Krytyk22 / 188.127.4.* / 2016-04-18 21:46
Po co utrzymywać coś co generuje tylko liczne wydatki a zysków prawie w ogóle? Tak własnie jest z KW na Śląsku. Koszty utrzymania kopalni + wypłata odszkodowań za rekultywację terenu pogórniczego są na tyle wysokie, że nie opłaca się dalej tam ładować pieniądze. Poprzez dopłacanie do węgla jak to p. Kopacz obiecała doprowadziła do tego, że jedną z najnowocześniejszych i najbardziej dochodowych kopalni w Polsce "Bogadnka" rozkłada na łopatki, co za skutkowało "czystką" w tamtejszej firmie. Nastąpiło masowe pozbywanie się emerytów i nie tylko. Prace straciło ok. 400 osób i nadal szukają oszczędności oczywiście w zwykłych szarych pracownikach. Zanim została wprowadzona dopłata do węgla Bogdanka generowała takie dochody o jakich Kopalnia Śląska mogła sobie tylko pomarzyć. Podsumowując PO wsparło coś co upada nieuchornnie a położyła na łopatki jeden zwiększych dochodów w kraju ... Brak jakiekolwiek logiki w tym działaniu...
choleryk / 87.101.67.* / 2016-04-18 21:25
Prawda jest taka, że górnicy zgadzają się na warunki rządu z wyjątkiem jednego związku "Kadra", który skutecznie blokuje porozumienia. Dlaczego blokuje? Bo mają w tym interes, ich członkami są między innymi emeryci, którzy powinni być już dawno poza strukturami związkowymi. Nie wspominając o tym, że straciliby ciepłe posadki w centrali KW lub kopalniach należących do KW. Co do tego cytatu:
"Górnicze związki zawodowe grają z rządem w niebezpieczną grę, której stawką wcale nie są pensje górników, tylko ich miejsca pracy. Brak zgody na porozumienie, czyli związkowe „sprawdzam”, może mieć ogromne konsekwencje dla wielu tysięcy pracowników i ich rodzin."
Proszę nie mieszać do tego wszystkich związków, a poza tym po co ten mechanizm aby wyskakiwać na koniec artykułu z nic nie znaczącymi uogólnieniami. Niczemu to nie służy, jedynie przypodobanie się czytelnikom, którzy i tak już mają wodę z mózgu.
Marek,.!, / 66.102.9.* / 2016-04-18 20:50
Dodam Jeżeli jest za dużo administracji i marnotrastwstwo spułeczek JAKI MACIE PROBLEM DO H*** JASNEGO OD CZEGO MACIE TACZKI ABY TO WYWIEŻĆ ,wy domagacie się kasy od państwa czyli od nas bo w biurach są wasze ciocie ,siostry wójki ,srujki i ich nie chcecie ruszyć zachowujecie się jak mafiia i tyle na temat
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
marek!,.! / 66.102.9.* / 2016-04-18 20:41
Bzdura i jeszcze raz bzdura ,cena węgla nie spadła ,a mocno rośnie ,ci nie wiedzą co niepują węgla ,,Ja każdego roku kupuję węgiel ok .2,2 tony i wiem że za orzech płaciłem ostatnio 780 zł za tonę kopalnie są sami sobie winne i nie życzę sobie dopłacać do waszej głupoty wy wolicie sprzedawać węgiel przezdilerów przez co cena rośni . ,JAK TAK MA BYĆ YO ZLIKWIDOWAĆ GÓRNICTWO !!I POWOŁAĆ NOWĄ FIRMĘ BEZ PRZYWILEJÓW. .JA PRACOWAŁEM 5,5 ROKU I WŁAŚNIE ZOSTAŁEM ZWOLNIONY ,SĄ REDUKCJE A FIRMĘ PRZEJĘLA IZRAELSKA FIRMA. ELEKTRA. I NIE OTRZYMAŁEM GROSZA ODPRAWY PRZEZ POLITYKĘ TUSKA CIĄGŁE UMOWY NA CZAS OKREŚLONY ,,,DLACZEGO GÓRNIK MA BYĆ LEPSZYM CZŁOWIEKIEM !!????
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
drastyk / 95.160.152.* / 2016-04-18 19:57
Sprawa trwa od wielu lat - nie tylko za PO i PSL, ale wcześniej za SLD i PiS- też! Istotą sporu jest radykalne zmniejszenie cen sprzedaży węgla - w wyniku czego Kopalnie mają ewidentne straty !! Za które cała Polska zapłaci ! Problem ten górnicy załatwiali ,,siłą", przyjeżdżając z kilofami do W-wy, wymuszając na rządzących nieuprawnione dopłaty do Kopalni. Tu mamy PRL-owskie silne przyzwyczajenia i przywileje- wprowadzone za czasów Gierka (też górnika w Belgii). Teraz górniczy związkowcy- ,,układają się "z PiS-owskim rządem, czego odmawiali poprzednim! AWięc wszystko ma podłoże polityczne,, a nie ekonomiczne! Wywrócenie tego ,,układu"(kłaniam się.JarKaczu), jest ,,nie na rękę" kłamliwemu PiS-owi i dlatego tak się to celebruje. Pożyjemy-zobaczymy- jak górnicy ,,wyjdą " na tym porozumieniu, ale jestem pewny, że WSZYSCY POLACY- i tak dołożą się (swoimi podatkami) do tego rozwiązania!! To jest kwadratura koła- problem nie do rozwiązania- bez koniecznych ofiar !!
mdd / 37.47.101.* / 2016-04-18 19:33

W dodatku państwowe spółki nie mogą wykupić prywatnych wierzycieli, bo wówczas planu RABOWANIA Kompanii Węglowej niemal na pewno nie zatwierdziłaby Komisja Europejska – to kolejny podmiot, który chciałby zobaczyć wymierne efekty restrukturyzacji polskiego górnictwa.


to wszystko tłumaczy...
BC87 / 83.10.114.* / 2016-04-18 19:23
W większości przypadków kopalnie są rentowne ...Pracowałem wiec wiem co mówię. Na kopalni gdzie pracowałem okazało się niedawno ze jest około 800 osób administracji + 700 osób pracujących pod ziemia. Prosta kalkulacja? Nie problemem są ludzie którzy tam harują i chcą zarobić tylko tylko osoby które tym całym syfem zarządzają...Pieniądze są niestety marnotrawione.. począwszy od sprzętu np.łopata itp.którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym ,na kopalnie jest parę razy droższa choć to dalej ta sama łopata...ale atest kosztuje krocie..Utrzymanie rzeszy ludzi w biurach które robią tak jak to za komuny było czyli tylko jedną rzecz jest marnotrawieniem czasu i pieniędzy.Do tego świadczenia socjalne i dodatki dla administracji często nie odstaja od tych jakie dostają górnicy wypluwający płuca na dole...Do tego firmy zewnętrzne jak grzyby po deszczu się tego narodziło a zarządzający nimi często i gęsto są byłymi pracownikami kopalni z różnych organów którzy przede wszystkim zajmują miejsca młodych ludzi którzy nie maja pracy.. Tym się trzeba zając w pierwszej kolejności później mówmy o zamykaniu kopalni...
ste fan / 176.97.81.* / 2016-04-18 19:17
No i dostaną swoje jak zwykle. A co moze nie?
kozak145 / 83.10.96.* / 2016-04-18 19:15
górnicy nie dajcie sie robic w bambusa bo was pis w****** bez mydła
Artur778 / 78.88.30.* / 2016-04-18 20:45
Aś Ty głupi. Jak wypłacą górnikom premie pomimo strat na kopalniach to jak sadzisz...skąd wezmą te pieniądze? Podwyższą podatki albo zabiorą komu innemu...np służbie zdrowia...bo oni musze premie dostać. W każdej innej firmie ewentualne premie się dostaje jak firma przynosi zyski a nie straty.
marc639 / 109.207.109.* / 2016-04-18 19:08
Sytuacja w górnictwie jest krytyczna nie ze względu na nadmierne wymagania górników, tylko tragiczny schemat organizacyjny. Jest zbyt wiele "nadzoru" nad tymi, którzy bezpośrednio przy tym wydobyciu pracują, jest przerost administracyjny i jest fatalna polityka prowadzenia prac ubocznych,gdzie za połowę kosztów można by coś zrobić ,a płaci się kokosy zdziercom z firm zewnętrznych, a także dostawcom narzędzi i materiałów,którzy dla górnictwa mają części niejednokrotnie 4 razy przekraczające cenę normalną. I proszę się nie dziwić górnikom, którzy są tego świadomi ,i wiedzą,że zgoda na te cięcia niczego nie zmieni, jeśli nadal masa trutni będzie na górnictwie żerować.
asddf / 213.92.204.* / 2016-04-18 19:07
Kamikadze,śmiać się czy płakać z debili ?

Najnowsze wpisy