Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Rezygnacja z OFE a wysokość wcześniejszej emerytury

Rezygnacja z OFE a wysokość wcześniejszej emerytury

kryrog / 2013-01-19 10:16
Wybieram się na wcześniejszą emeryturę / kobieta rocznik 1953/, wiem że we wniosku o emeryturę muszę złożyć rezygnację z OFE i te moje 61 tys. zł zostanie przelane do budżetu państwa a nie do ZUS-u , ale nie wiem , jakie to będzie miało konsekwencje dla mnie tzn. czy ma to wpływ na obliczenie i wysokość mojej emerytury z ZUS ? Czy wysokość mojej emerytury będzie taka, jaka byłaby w sytuacji gdybym nie przystąpiła do OFE ?
wiwan / 2013-01-21 12:09
To zależy z którego artykułu owa e. wcześniejsza.
Jeśli z art. 184 Ustawy emerytalnej, to jest ona obliczona już na nowych zasadach ( Kapitał Początkowy + suma zewidencjonowanych składek od stycznia 1999 r. ). Ale zewidencjonowane składki przelicza się w stosunku 1952/1222, czyli niweluje się ich ubytek w ZUS z powodu odprowadzenia do OFE.

Przy innych rodzajach e. wcześniejszej w ogóle e. liczona jest po staremu- czyli z podstawy wymiaru ustalonego z 10/20 najlepszych lat i uzyskiwanych wynagrodzeń. Składki zewidencjonowane w ogóle nie są uwzględniane.

Zatem- tak- wcześniejsza emerytura co do wysokości będzie identyczna- bez względu na to, czy do OFE Pani wstąpiła, czy nie.

Najnowsze wpisy