Forum Forum podatkoweVAT

rezygnacja z VAT

rezygnacja z VAT

Piotrowski / 2010-12-07 10:08
Witam wszystkich
W styczniu 2009 r rozpocząłem działalność - przewóz osób i zostałem vatowcem. Nie przekroczyłem w obu latach progu. Od stycznia przechodzę na taksówkę i nie chcę być już płatnikiem VAT. Czy mogę zgerygnować i jak to zrobić? I czy nie będąc płatnikiem będę mógł odliczyć zakup kasy fiskalnej dla taksówki.
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie wyjaśnienia i rady.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Wyświetlaj:
szklarek / 2010-12-07 11:26
Można.
Należy do dnia 15 stycznia złożyć w US deklarację VAT-R jako aktualizację z zaznaczonym polem C.1.30. W zgłoszeniu należy podać datę od kiedy następuje ponowne korzystanie ze zwolnienia – pole C.1.38.
I jeszcze korekta (info z ifirma):
"Firmy, które zdecydują się na korzystanie ze zwolnienia muszą zrobić korektę podatku VAT od towarów w stosunku do których przysługiwało im całkowite odliczenie podatku. Korekta jest przeprowadzana wg zasad:

1. od zakupionych środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych o cenie zakupu większej niż 15 tys zł – korekty dokonuje się przez 5 kolejnych lat licząc od daty zakupu, korygując w każdym roku 1/5 podatku (w przypadku ŚT z 1 i 2 grupy okres korekty wynosi 10 lat) – korekty dokonuje się w deklaracji za styczeń następnego roku.
2. od zakupionych środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych o cenie zakupu mniejszej niż 15 tys zł oraz od wyposażenia - korekty dokonuje się jednorazowo w deklaracji za miesiąc, w którym rozpoczęto korzystanie ze zwolnienia a zwrotowi podlega cała kwota odliczonego podatku. Nie trzeba naliczać korekty, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego (miesiąc/kwartał) w którym dokonano zakupu do momentu skorzystania ze zwolnienia upłynęło 12 miesięcy.
3. od zakupionych towarów handlowych, surowców i materiałów niesprzedanych lub niewykorzystanych do dnia ponownego skorzystania ze zwolnienia - korekty dokonuje się jednorazowo w deklaracji za miesiąc, w którym rozpoczęto korzystanie ze zwolnienia a zwrotowi podlega cała kwota odliczonego podatku.
eliza 78 / 46.134.16.* / 2011-01-08 12:03
Czy mozesz podać podstawę prawna do korekty deklaracji VAT - Twój tekst z ifirma.
szklarek / 2011-01-08 12:16
Art. 91 USTAWY z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z dalszymi zmianami.
Piotrowski / 2010-12-07 11:51
Bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam

Najnowsze wpisy