Forum Forum dla firmKadry

Roczna podstawa do naliczania składek na ubezpieczenia

Roczna podstawa do naliczania składek na ubezpieczenia

Sommer / 178.214.6.* / 2012-11-11 00:22
Witam,
mój nowy pracodawca przysłał mi dokumeny, które mam wypełnić i odesłać do firmy, która prowadzi akta pracowników i nalicza wynagrodzenia. Wśród nich jest dokument treści: "Niniejszym oświadczam, iż do dnia ...r., moja roczna podstawa do naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w 2012 r. wyniosła ………... zł/ przekroczyła 105.780,00 zł.
Moje pytanie brzmi: 1. Skąd mam wziąć te dane?, 2. Po co są potrzebne te dane?
Z góry dziękuję za odp.
wiwan / 2012-11-12 12:40
Potrzebne są po to, że w ustawie o systemie ub. społecznych jest limit "trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone" powyżej którego NIE pobiera się już składek emerytalnej i rentowej ( art. 19 ustawy).

Każde wynagrodzenie ponad ten limit już jest zwolnione z tych składek.

Jeśli ma się kilku pracodawców, płatników i łącznie ów limit przekroczy- bez tej wiedzy wszyscy oni składki naliczają, powstaje nadpłata w ZUS i szopka z ustaleniem nadpłaty, jej zaliczeniem na poczet przyszłych świadczeń itd.

W roku 2012 ów limit to właśnie ta kwota.

Należy z RMUA z poprzednich miesięcy ustalić łączną podstawę- czyli wynagrodzenie brutto- od 1 stycznia i podać.
Jeśli wyszło mniej niż owe 105 tys.- podać konkretnie kwotę, jeśli przekroczyło- wystarczy tylko stwierdzenie przekroczenia

Najnowsze wpisy