Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rolnicy zarabiają coraz mniej. Chociaż nie wszyscy

Rolnicy zarabiają coraz mniej. Chociaż nie wszyscy

Wyświetlaj:
nmhgbvd / 159.205.135.* / 2012-03-20 16:48
Nigel Farage wyjasnia wszystko na temat UE, Wklei w Google Nigel Farage.
Córka rolników / 91.210.48.* / 2011-10-19 17:34
Obecnie przebywam w mieście, ponieważ studiuje. Mieszkam na wsi, moi rodzice są rolnikami.
Opłacalne są jedynie spore gospodarstwa. Nasze gospodarstwo ma niecałe 9 ha, jest ekologiczne. Plony wystarczają tylko na nasze zapotrzebowania (6 osób). Sprzedaży plonów nie jesteśmy w stanie prowadzić. Gdy warzywa jeszcze nie rosna lub gdy się skończą, trzeba je kupić. Musimy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków-wymóg konieczny. Zdecydowaliśmy się zrobić taką za 7 tysięcy z własną robocizną, czyli sami ja zbudujemy.
Przez nasze pole ma przebiegać droga. Nikt nam nie proponował ceny 20tys za hektar!
Podatki są płacone regularnie. Ubezpieczenie do KRUSu także.
Rodzice mnie nie utrzymują, bo nie byliby w stanie. Gdyby nie stypendium naukowe i socjalne nie miałabym możliwości studiowania.
Wielu z Was na pewno zna chociaż jedną osobę, dla której studia są abstrakcją-właśnie z powodu braku pieniędzy na wykształcenie.
Cały czas odkładam jakieś pieniądze, by kiedy przyjadę do domu na jeden weekend w miesiącu, móc zrobić jakieś większe zakupy czy też dołozyć się do rachunków.
Wiem, że w mieście też nie wszystkim żyje się dobrze. Ale takie jest życie.Trzeba sobie jakoś radzić.
Nie budujemy mieszkania. Dobrze byłoby wyremontować dom. Ale taki remont się odkłada, bo jak się zrobi jedną rzecz, to zaraz następną też.
Samochód w dzisiejszych czasach to wygoda. Wiecie, ze do niektórych wsi autobusy dojeżdżają dwa razy dziennie? Raz do miasta-odwieźć dzieci do szkoły i popołudniowy, który je przywozi? W wakacje nie ma jak się wyrwać bez samochodu.
Czy wiecie, że dzieci, małe dzieci!, są budzone o 5 rano, by o 6 mogły wyjść z domu i zdążyć na autobus o 7?
Moi rodzice odkąd pamiętam zawsze wstają o 5 rano. Nie brali żadnych chorobowych. I nie mogło być takiej sytuacji, że źle się czuje i nie pójdę. Co trzeba zrobić, to trzeba.
Nawet nie przychodzi mi do głowy, żebym objęła gospodarstwo.
Taka praca nie za takie pieniądze.
qewqe3242 / 79.186.32.* / 2011-10-01 11:12
Tak dla wyjaśnienia mądralom na Kujawach jest 1 klasa ziemi a np. 30 km dalej w Wielkopolsce jest 4,5,6 klasa. W pierwszej klasie pszenica oddaje 8-9 ton z hektara na 3 klasie 3 tony. Zaznaczam, że koszty produkcji są identyczne. Tak więc rolnik na Kujawach mający 20 ha lepiej żyje niż ten w Wielkopolsce, który ma 80 ha.
gosc2 / 94.101.22.* / 2011-10-01 09:24
Na wsiach jest jak w miastach. Jak ktoś ma mózg i chęci do pracy to biedy nie klepie. Niestety na wsiach jest tak jak w miastach, dużo jest nierobów i żuli, którzy myślą, że manna spadnie im z nieba. Na pieniądze trzeba uczciwie zapracować ciężką lub lekką pracą ale zapracować. Niestety chłop czesto pieniądze z UE zamiast zainwestowac w maszyny rolinie kupuje BMW i trzyma w oborze bo niestać go mpotem na benzyne do niego. Byle tylko mieć lepszy wóz od sąsiada. Kiedys było na wsiach podobnie to już chyba polska mentalność. Cały rok wp[ierdalać cebule i kartofle ale nowy pulonez w łoborze stać musioł., Wmiastach jest podobnie cała rodzina wpier.dala tanie żarcie z kciukiem prze kilka lat i zyje w nędzy ale weselicho za 40 koła trza było wyprawić żeby pokazać hamstwu jak się żyje.
człowiek_ze_ wsi / 83.4.252.* / 2011-10-01 11:39
fajne masz mniemanie o rolnikach szkoda tylko, ze bardzo mylne. Moi rodzice sa rolnikami w działach specjalnych (hodowla drobiu ) pracuja ciężko w zasadzie 24/h na dobę są w pracy. Dla Twojej wiadomości jeżdżą 14 letnim Lanosem, pomimo starań i naprawde cieżkiej pracy nie sa w stanie nic odłozyc. Wiec proszę Ciebie nie...l, generalizujesz ludzi zyjacych i pracujacych na wsi.
Willy7778 / 89.77.218.* / 2011-10-01 09:18
Polecam tekst znaleziony w sieci, ale doskonale pasujący do tematu wręcz ma ścisłe wnioski

Czym rolnicy zasługują na fundowanie KRUS?

http://obserwatorpolityczny.pl/?p=507
konichiwabitches / 86.143.55.* / 2011-10-01 03:07
do momentu w ktorym nie bedzie mial troszke wiecej od swojego pana...''' Pierwiastkowac tych nierobow ! Niech sie nasze chlopki ucza od rolnikow i farmerow z Holandii, Niemiec, Anglii - a nie tylko zle, zle i zle - i bedzie wam zle darmozjady !!! A bez was swiat sie obedzie - mala cholandja jest w stanie wyzywic cala Europie - i przynajmniej szamba nie wylewaja na pola, tak jak wy to robicie zakute paly!!!
Q!@QR / 79.186.32.* / 2011-10-01 11:02
Deb.lu wolę szambo niż chemie na dojrzewanie, która ma 4 tygodnie kadencji do niespożywania a pomidory do nas są zrywane i wysyłane po dwóch dniach od oprysku. Wiem o tym dobrze, bo przez jakiś czas pracowałem w Holandii przy pomidorach.
marek rolnik / 77.253.19.* / 2011-10-01 00:02
słuchajcie tępe h*** z pisu ja jestem rolnikiem i nic wam nie da to że wy sobie wymyślicie że dacie więcej kasy z uni na polską wieś to jest zatwierdzony budżet na pare lat wcześniej i wam nic do tego śmieszy mnie kaczor jak sie pokazuje na wsi w polu że on obrońca rolników że on da więcej!!!! h*** tam da bo h*** ma pojęcie jak to jest pracować albo raczej z********** ciężko przez 7-8 miesięcy tak tak k**** mieszczuchy tyle sie pracuje na wsi!!!! Pozdrawiam cały elektorat pisu zastanówcie sie jeszcze nad wyborem wole słabe PO niż psychopatów z Pisuaru
efffffffff / 89.230.154.* / 2011-09-30 23:19
Pracuję w firmie, która musi czasem dzierżawić jakiś kawałek pola (pod drogi czy kable itp.) i dyskusja wygląda zawsze podobnie:
- najpierw narzekają, jak mają źle, że nieurodzaj, że państwo nie pomaga:
- na co my, że chcemy wydzierżawić kawałek pola np: 0,1 ha za np: 5 tys. rocznie, na co słyszymy: że to psie pieniądze i że chyba żartujemy.
Nic nie daje tłumaczenie, że to wychodzi z 50 tys. za ha i na pewno tyle nie zarobią na czysto z pola.
Więc często się nie godzą i po chwili dalej się żalą, że ledwo na wsi da się utrzymać ....... bez komentarza.
marek1212 / 84.10.157.* / 2011-09-30 21:51
Kto to pisał? Dopłaty bezposrednie i PROW 2007-`13 do jednego wora wrzucił i pisze o rocznych poziomach wypłat dla rolnictwa z ARiMR i ARR.Za ten rok dopłaty wyniosa 14,5 miliarda zł, a z PROW przeszło 10 miliardów zł. Ponadto nieuk nie bierze pod uwage cen. Np. zboza w tym roku mają rekordowe ceny, mleko jak nigdy skupowane jest po 1,40 zł, wysokie ceny zywca wieprzowego i dochody rolników sa rewelacyjne.
aqqqa / 83.4.168.* / 2011-09-30 21:30
ceny sa smieszne kilogram ziemniaków w hurcie 20gr cebuli 30gr marchewki 30 gr kapusty 20 gr jak myslicie ze rolnicy maja kokosy to zapraszam na wies
ceper / 213.5.202.* / 2011-10-01 09:50
Jeżdżę na Orawę, dość często. Pola stoją odłogiem. Chwasty rozpleniły się, że są większe niż ja. Czasem który się zlituje i na wiosnę wypali.
Pracować się nie opłaca, tak twierdzą. Lepiej do gminy po zasiłek, a potem od rana pod sklepem, lub na zapleczu piwo. Niech mi nikt nie mówi o biedzie. Bo Ci co chcą pracować, to pracują w Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii , budują nowe piękne chałupy, a ich przybywa. a reszta Im zazdrości.
2000kaska / 109.213.87.* / 2011-10-01 09:19
Ceny sa smieszne kilogram ziemniakow w hurcie 20gr cebuli30gr;............ odpowiedz dla tych wszystkich wulgarnych ludzi ktorzy pisza komentarze pelne nienawisci ,bierzcie przyklad z ludzi ktorzy moze nie maja wielkiego wyksztalcenia ale potrafia zachowac sie godnie bez. bluznienia .Szacunek i uznanie za ich prace ,za to ze mozna jeszcze kupic produkty ktore maja smak a nie takie rosnace szybko wodniste jak z Holandii
maru11 / 77.254.219.* / 2011-09-30 20:24
co za obiektywna puenta, czy autor należy do partii PiS, i na koniec próbował ciemnocie wytłumaczyć jak artykuł należy postrzegać?
http://izabella-herbu-trzaska.bloog.pl/id,330394058,title,Ja / 93.181.190.* / 2011-09-30 19:28
coraz mniej to wykazują, a ile zarabiają to sami dobrze wiedzą...
http://izabella-herbu-trzaska.bloog.pl/id,330394058,title,Jak-zyc-pyta-biedny-rolnik-,index.html
kjh / 79.186.241.* / 2011-09-30 18:34
Rolnik ok. 50 ha. trzy córki jeden syn .
Córki wykształcenie wyższe , każdej kupuje mieszkanie w dużym mieście .
Syn zostaje na gospodarce . Czy was na to stać ???
wiedza / 62.121.113.* / 2011-10-01 00:08
Tak dla informacji średnia wielkość gospodarstwa w 2011 wg GUS to 10,36ha.
Ret / 217.98.19.* / 2011-09-30 22:22
Ilu masz takich rolników ??? Za chwilę będzie, że każdy rolnik ma nie wiadomo ile hektarów okaże się że Polska sięga od Uralu po Ocean!
Napisz coś mądrego. Np. Że są mali i duzi. że są tacy co żyją z 2ha i tacy co mają 300ha i więcej. Napisz że ten pierwszy biedę klepie, a ten drugi pławi się w bogactwie, przy takich samych składkach.
Llissaa& / 194.181.137.* / 2011-09-30 18:25
Oczywiście że coraz mniej bo do tego nas kochany rząd doprowadził sama mieszkam na wsi i wiem jak to jest jak coś sprzedajesz to prawie za darmo a jak kupic w sklepie to odrazu ceny z kosmosu ja uwazam że już gorzej niż teraz jest to już chyba nie może być nowa władza tu nic nie zmieni.
.obiektywny. / 81.190.72.* / 2011-09-30 20:38

jak coś sprzedajesz to prawie za darmo a jak kupic w sklepie to odrazu
ceny z kosmosu


Tyle co ja wiem , to Wam na wsi nie opłaca się nic hodować i uprawiać , bo w sklepach ziemniaki po 80 gr./kg , mięso w sklepie niedrogie i wszystko inne nie warte roboty w polu.
cosmo / 62.121.113.* / 2011-10-01 00:17
To co kupujesz w sklepie ma marżę sprzedawcy, która sięga nawet 50%. Wystarczy sobie wejść do osiedlowego sklepiku i zobaczyć jak Cię drą pośrednicy. Dla porównania pojedź sobie na jakąś giełdę owoców i warzyw i zobaczysz jaką masz różnicę w cenach.
merch / 91.197.88.* / 2011-09-30 14:11
no tak, biedni są wszyscy, tylko jakoś dziwnie na mojej wsi nie znajdziesz rolnika bez mercedesa...
wiciala / 195.8.220.* / 2011-09-30 17:38
15-letni mercedes to nie luksus. W Warszawie mieszkasz?
.obiektywny. / 81.190.72.* / 2011-09-30 21:23
Mercedesy już dawno wyzłomowali . Teraz pod każdą stodołą stoją; Audi,Passaty,Golfy . A za stodołą nowa chałupa już na wykończeniu.
- Wystarczy przejechać się samochodem i dokładnie przyjrzeć się jak "biednie" żyją rolnicy.
Bo lewusy stojący codziennie pod sklepem z piwem w garści, co mają lewe ręce do roboty ,zawsze narzekali i innym zaradnym zazdrościli.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy