Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rosja: niegroźny, wymierający kraj

Rosja: niegroźny, wymierający kraj

Mikrut / .* / 2005-05-17 10:29
Komentarze do wiadomości: Rosja: niegroźny, wymierający kraj.
Wyświetlaj:
EX Toruń / .* / 2005-05-17 15:39
Ten artykuł tylko potwierdza moje wyrobione zdanie o Rosji. Jednak nie wyjaśnia dlaczego w takim razie dużo się w Polsce mówi o tym,że nasi przedsiębiorcy powinni być bardziej ekspansywni w Rosji, więcej inwestować. Agrumenty zatem są zawsze te same: rynek rosyjski jest bardzo rozwojowy i bardzo chłonny. Pytam sie w takim razie : czy to rzeczywiście perpektywiczny rynek skoro grozi mu drastyczne zmniejszenie? na dodatek polscy inwestorzy są na nim tak niegościnnie traktowani jak żadni inni. Dlatego osobiście uważam, że Polacy powinni bardziej być pośrednikami między Rosją a Zachodem ale niekoniecznie inwestować bezpośrednio w tym kraju. Tym bardziej, że bliżej mamy znacznie bardziej rozwojowy rynek, pozytywnie do nas nastawiony - Ukrainę.
logo / .* / 2005-05-17 14:55
Jak napisał Balzak w Lekarzu Wiejskim :jedno musi umrzeć aby urodziło się Coś nowego.I tak jest teraz w Rosji.Z tym że Autorytet dla Rosji i Rosjan wzmacnia się 5-cio krotnie szybciej na zachodzie jak dla Polski i Polaków.Jak mówi przysłowie :Jedna jaskółka nie czyni wiosny,chwilowa kryza nie jest zwiastunkiem Upadku , a raczej pałzą do koncentracji i zmianą strategi rozwoju.
HuggoBozz / .* / 2005-05-17 15:29
Dodajac do mojej poprzedniej wypowiedzi, chce zaznaczyc, ze Europa, jako kontynet generalnie "starzeje" i problem Rosjan nie jest odosobniony. Polska rowniez coraz bardziej odczuje problemy demograficzne. Ale prosze zwrocic uwage, ze Rosja od dawna jest obecna w polityce swiatowej i bedzie w niej obecna z wielu powodow (politycznych, gospodarczychm terytorialnych). Pozwole sobie stwierdzam , ze USA i Europa Zachodnia nawet nie dopuszcza mysli, ze Rosja moze nagle przestac brac czynny udzial w regulowaniu spraw na swiecie. Uwazam, ze do dzis swiat jest spolaryzowany i jednym z biegunow tego ukladu byl ZSRR a dzis - Rosja. I panuje ogolne przyzwolenie na taki uklad. Jest on bezpieczny dla panstw-mocarstw, bo zwyczajnie latwiej jest rzadzic i podejmowac decyzje w waskim gronie. Zatem wygodniej jest utrzymywac kontakty z borykajaca sie z problemami Rosja, niz dopuszczac do glowu inne kraje, aspirujace do tytulu - "mocarstwo"
HuggoBozz / .* / 2005-05-17 14:09
Wiele argumentow, ktore podaje Autor ma logiczne uzasadnienie. Tylko moze warto zwrocic uwage na to, ze tendencje demograficzne nie sa stale i podlegaja ciaglym zmianom. Obraz , ktory przedstawil Autor rowniez moze zmienic sie w okresie kilku najblizszych dekad. Moze nie beda to zmiany kardynalne, ale pewne negatywne tendencje moga ulec zahamowaniu.
George / .* / 2005-05-18 09:50
Stąd tak ważne jest rozwijanie polskiej przedsiębiorczości w Rosji. Wiadomo, że przedsiębiorcy to ludzie aktywni, sprawni i dlatego ich udział w poprawieniu rosyjskich statystyk może być bardzo istotny. Załamanie Rosji byłoby groźne dla całego świata i dlatego na naszych przedsiębiorcach inwestujących w Rosji spoczywa ogromna odpowiedzialność, odpowiedzialność za pokój i za równowagę na świecie.
wrafal / .* / 2005-05-17 14:50
bardzo uważnie podkresliłem, ze o ile w Polsce mozna przyjąć ze obecne tendencje demograficzne mogą ilec zmianie... to w Rosji one wręcz się nasilają...jestem pesymistą...
jliber / .* / 2005-05-17 13:38
Moze i niegrozny kraj ale za to ile polityk moze zarobic dzieki roznym przekretom i lapowkom (vide - politycy gloszacy "zblizenie gospodarcze z Rosja)
jaar / .* / 2005-05-17 12:13
jest coś na rzeczy p. Rafale. Prowadzę oddzial firmy w Moskwie i czuję podobnie jak pan to wyraził. Rosja zupełnie nie czuje zbliżającej się nowej dla niej sytuacji-upadku. Jest tego wiele przyczyn, pan podał tylko demograficzne. Rosjanie już dawno zatracili instynkt samozachowawczy. Zatracili go za Stalina. I sami o tym nie wiedzą. (to socjologiczne) a jest jeszcze wiele innych przyczyn ekonomicznych, środowiskowych, naturalnych (np to ze zapasy bogactw nie są wieczne)Pozdrawiam
silver / .* / 2005-05-17 13:11
Natomiast Rosjanie mieszkajacy w Polsce maja calkowicie odmienne zdanie. Mowia, ze w Rosji jest teraz lepiej niz w Polsce. Co widac chocby po mobile-review.com, ktory znajduje sie w swiatowej czolowce. Nasza telewizja chocby przeklamala w sprawie tamtejszych relacji z Bieslanu.Co do AIDS na Ukrainie podobnie, czy ona bedzie nastepna?
wrafal / .* / 2005-05-17 14:53
na Ukrainie stuacja demograficzna wygląda podobnie jak w Rosji, do tego dochodzi ujemne saldo migracji -jednak tutaj świadomość społeczna problemu jest nieco wyższa, ponadto zaludnienie kraju jest nieporównywalne z Rosją...
jaar / .* / 2005-05-17 13:56
Panie Silver, ależ oczywiście że mają inne zdanie. Na tym właśnie polega operacja dokonana za komunizmu. A tak poważnie, to innaczej się odbiera kraj z daleka. Telefony? Tam nie było dobrze działającej sieci telefonów przez dziesięciolecia, to co się dziwić, że każdy chce mieć komórę, furę i skórę (dosłownie, ulica jest czarna os skórzanych kurtek w metrze). Relacja z Biesłanu? przekłamana? nie, to akcja była dokonana według typowych standardów rdziecko/rosyjskich - najważniejsze zniszczyć terrorystę (i nie można ich za to ganić, takie mają) a że w Europie są inne (najważniejszy zakładnik) to nastąpiło zderzenie kulturowe. Można ciągnąć temat godzinami, zapraszam do Rosji, ale nie tej z telewizora,do prawdziwej
silver / .* / 2005-05-17 15:13
Tak, tak. Tylko nie o to mi chodzilo, ten serwis ma angielska wersja. 95% odwiedzajacych nie wie, ze tworza go Rosjanie. Szukac takiego przykladu w Polsce mozna dlugo i bez skutku. Akurat czesto bywam w Finlandii, a tam jest duza mniejszosc rosyjska. W Radio Peili pare razy dziennie zdarzaja sie wypowiedzi po rosyjsku. Ostatnio odnowili umowe z Gaspromem. Jakos zyja w zgodzie, tak wiec jesli sie chce to mozna.W Estonii natomiast Rosjanie sa mniejszoscia niechciana, ciarki przechodza kiedy sie ich mija. Sa napady na Polakow tamze, nic przyjemnego. Jakie sa relacje pomiedzy rzadami wiemy, ostatnio estonska dziennikarka zadala bardzo niewygodne pytanie, na ktore Putin odpowiedzial historie o piwie. A wiec stan bliski wojny.Odnoszac sie jeszcze do komentowanego artykulu. Nasza obecnosc w Iraku jest dokladnie tym samym co obecnosc Rosji w Czeczenii. Ludobojstwo. A jak to przedstawia CNN i TVN24 to juz nie powinno nam zacierac widoku na te sprawy, zapraszam obu Panow do Iraku.
wrafal / .* / 2005-05-17 12:34
demograficzne są na mniej znane i najbardziej konkretne - gdybym pisał o socjologicznych czy ekonomicznych - to nie byłbym w stanie ich argumentować tak dobrze....a poza tym z tymi socjologicznymi i ekonomicznymi da się żyć a z tymi demograficznymi niedługo już nie...
Mikrut / .* / 2005-05-17 11:38
Szanowny Panie!Ja też mógłbym się poczuć urażony przypisywaniem mi przez Pana tchórzliwości, braku honoru i czegoś tam a jednak nie czuję się tak i co ciekawe nie uważam tego za żaden atak personalny z Pana czy kogokolwiek strony. To, że ktoś czuje się czymś urażony jest jego subiektywną reakcją na to, że świat daje mu coś innego niż się spodziewał. Robię to anonimowo, gdyż kiedyś w kontakcie otwartym bardzo mnie Pan zaatakował, więc nie mogę się przed Panem znowu otworzyć. Mam uraz, chyba za to Pana nie lubię..... oraz za to, że teraz zamiast dążyć do porozumienia i...poczucia humoru :-) z taką śmiertelną powagą traktuje Pan najmniejszy komentarz (ten pierwszy).
wrafal / .* / 2005-05-17 12:30
ja jedynie zareagowałem na to jak mnie Pan obraził ! i mojestwierdzenie było reakcją na Pański napad...a drugi Pański akapit jest insynuacją...
Mikrut / .* / 2005-05-17 12:59
Jasne, tylko nie wiem w którym momencie ja miałbym Pana obrazić ....?....Pan sobie wybrał taką reakcję emocjonalną, że niby ktoś pana obraził i że niby – jak Pan twierdzi – ktoś wypowiada insynuacje..... Tylko proszę nie wymagać od innych aby zaczęli pisać przyjemne komentarze tylko po to, aby sprawiać Panu przyjemność. Wybaczam Panu bo musze już iść. Bye
Mikrut / .* / 2005-05-17 11:05
Szanowny Panie Rafale Wójcikowski, te złe emocje i zaczepki zupełnie niepotrzebne - rozumiem że chce Pan sobie wystawić świadectwo tymi ekstremalnymi artykułami i komentarzami...tyle że wrodzone zauważanie negatywizmów i ślepota na pozytywy nie pozwala Panu nigdy zauważyć czegoś dobrego w innych...
wrafal / .* / 2005-05-17 11:14
Pańska subiektywna ocena fielietonów nie upoważnia Pana w najmniejszym stopniu do tak nieprzyzwoitych ataków personalnych,tym bardziej ze robi to Pan anonimowo, czyli bez odrobiny honoru najpierw powienien Pan mnie publicznie przprosić a potem mozemy podyskutować merytorycznie o poglądach na temat otaczajacej nas rzeczywistości...
silver / .* / 2005-05-17 11:33
A czemu sluza takie teksty? Jakby bylo malo ksenofobii na ulicach i lamania Konstytucji RP art. 64-76. My i Oni porozumienie miedzykulturowe, tego naucza sie w szkole. Moze od tego trzeba zaczac, a potem dopiero szarpac sie z Czytelnikami.
wrafal / .* / 2005-05-17 12:26
dobrze że mnie Pan nie oskarżył o rasizm i antysemityzm...mój felieton nie jest ani anty rosyjski, ani nie wzywa do agresji cy nienawiści, mój artykuł podsumowuje jedynie pewien kraj pod względem demogradficznym - a to już nie moja wina ze Rosjanie fundują sobie taką rzeczywistość...
Jacek / .* / 2005-05-17 21:40
Spokojna czaszka szanownego Autora publikacji, jeszcze zdążą oskarżyć...A poważnie - rządzący Rosją mają wyjątkowo małe poczucie realiów, także demograficznych. Porządzić do najbliższej środy,a potem się zobaczy - rosyjski odpowiednik formatu gomułkowskiego. To nie tylko moje zdanie, taką opinię wygłosił jeden polityk z JaBłoKa (nazwiska nie zapamiętałem), a całkiem niedawno Gorbaczow.
www.liberator.org.pl / .* / 2005-05-17 10:43
Lubię czytać pana teksty. Tak trzymać
Mikrut / .* / 2005-05-17 10:29
Wójcikowski, ja tam Ciebie ogólnie nie lubię, ale ten artykuł mnie się spodobał. Mnie się wydaje też, że Rosja przyszłości ni ma.
wrafal / .* / 2005-05-17 10:36
Szanowny Panie, ta inwokacja zupełnie niepotrzebna - rozumiem że chciał Pan sobie wystawić świadectwo ...tyle że wrodzone tchórzostwo nie pozwoliło Panu zrobić tego pod nazwiskiem...
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy