Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

rownoczesne placenie podatkow w IE i w PL

rownoczesne placenie podatkow w IE i w PL

Tec / 84.203.148.* / 2007-08-27 15:38
Witam,

Pracuje w Irlandii, posiadam NIP. Chce zalozyc konto maklerskie.
Moje pytanie brzmi: czy moge pracowac i odprowadzac podatki w IE i PL rownoczesnie, w Polsce placilbym za gre na gieldzie, a w Irlandii za moja normalna prace. Jest to mozliwe? (Irlandia nie jest powiazana z PL w podatkach itp)

Pozdrawiam
Tec
Wyświetlaj:
Big Chlebowski / 2007-08-29 22:06
Drogi Tec, jest to mozliwe ale wysoce nieoplacalne ze wzgledu na bandyckie podejscie polskiego Urzedu Skarbowego. Otoz zapewne czytales nowa konwencje regulujaca placenie podatkow od 2007 roku i wiesz ze kluczowa sprawa jest ustalenie rezydentury podatkowej. Rachunek maklerski i gra na gieldzie jest dowodem dla US ze Twoje centrum aktywnosci zyciowej jest w PL co byc moze Cie pyka jak to mowi jeden Big gosc na forum ale sprawi ze US bedzie domagac sie od Ciebie duzej ilosci pieniedzy: doplaty podatku (wiesz na pewno o czym mowie), oraz opodatkuje Twoje zyski z gieldy na zasadzie wylaczenia z progresja a wiesz doskonale ze i 30% wtedy nie starczy. Tym sposobem lwia czesc Twoich ciezko zarobionych tu i tam pieniedzy trafi do kieszonki fiskusa. Witaj w raju...
k.com / 172.176.152.* / 2007-08-30 11:04
a czy wiesz moze jak to wyglada w sprawach funduszy? jestesmy malzenstwem mieszkajacym na stale w DE. jakis czas temu kupilismy w PL fundusze BPH Dyn. Sp. NIPu w Pl nie mamy, bo nigdy tam nei pracowalismy. fundusze kupilismy jako polacy, nie niemcy (choc mamy rowniez niem. obywatelstwo). facet w banku powiedzial, ze tak bedzie latwiej, mamy Pl dowody ze stalym miejscem zamieszkania w PL. co do podatku belki, to bank poinformowal nas, ze jest od od razu placony przez bank, anonimowo za nas. nie musimy sie wiec z fiskusem rozliczac.

czytajac jednak wasze komentarze zaczynam sie niepokoic, czy oby mily pan w banku nie poinformowal nas zle. jak to jest w rzeczywistosci???
Tec / 84.203.148.* / 2007-08-30 10:31
A czy nie chodzi czasem o placenie podatkow w Anglii i Irlandii Polnocnej? Ponizej zamiescialem zrodlo informacji:

http://www.bazaprawna.pl/main/main.php?mod=ShowHiddenPage&a=show&id=1069

Prosilbym o podanie konkretnego zrodla na ktorym Pan sie opiera, bardzo mi zalezy na tym.
Pozdrawiam i dziekuje bardzo za odpowiedz.
kasia357 / 87.232.60.* / 2007-08-30 13:23
Witam, chyba temy Panu wlasnie o to chodzilo. Jak pracuje o IE juz 3 rok: po pierwszym, kiedy przyjechalam i pracowalam tu i tu zaplacilam w PL po prostu wiekszy podatek od zarobkow polskich, po drugom roku czyli teraz na wiosne zlozylam z US PIT z wykazanymi zarobkami w IE i nie zaplacilam nic, w przyszlych latach tez zamierzam tak robic. Sa dochody ktore nie wliczaja sie do podstawy opodatkowania w PL, np. zysk z wynajmu mieszkan w PL mam opodatkowany 8% ryczaltem i kwita. Tak samo jest z gielda i funduszami, przy odsprzedazy jednostek jest automatycznie odprowadzany podatek belki 20% i juz. Nie ma znaczenia centrun interesow zyciowych czy obywatelstwo. W koncu obcokrajowcy graja u nas na gieldzie. Znam kilka osob pracujacych w IE i grajacych na gieldzie w PL i nikt ich nie sciga ani nie tlamsi nie wiadomo jakimi podatkami. Aktualnie tez w to wchodze i nie mam jakichs wielkich obaw. Nie przytocze zadnych podstaw prawnych, linkow itd bo ich po prostu nie pamietam :) Pozdrawiam
Tec / 84.203.148.* / 2007-08-30 16:04
Pani Kasiu, sprawa jest bardziej pokrecona nic Pani sie wydaje, poczytalem troszke na necie i znalazlem takie cos:

http://www.ubezpieczeniaonline.pl/article.php?id=473

Prosze sie przyjrzec temu uwaznie. Co do Pani znajomych ktorzy graja na gieldzie to prosze mi tylko powiedziec czy skladaja PIT-36, PIT/ZG, PIT-36L? Jesli nie to beda miec przykre konsekwencje na przyszlosc ze strony US. Jesli tak, to prosze o podanie w przyblizeniu podatku koncowego (wliczajac podatek belki). Ja sobie to tak policzylem, ale nie wiem czy do konca to jest prawda, bo mam spore watpliwosci. Otoz, np. zarabiam 23000e na rok, inwestuje okolo 40tys zl na GWP (maksymalnie na rok zyskam okolo 100%, wiem ze to jest bardzo duzy %, ale zawsze trzeba zawyzyc) Czyli w PL zarabiam rocznie 40tys zl a w IE 23000e wiec po wiliczeniu z w/w strony place tylko podatek w Polsce za gielde okolo 18-19% tylko mam watpliwosci bo jak wyliczylem sobie to wszystko to wychodzily mi susmu rzedu 100tys, wiec boje sie ze wskocze na wyzszy prog podatkowy (moglem czegos nie uwzglednic, bo ta strona www byla przykladem na 16tys zl a nie na 100tys.) Prosze sie zapoznac z w/w strona www i napisac swoje odczucia i opinie.

Jeszcze raz dziekuje za zainteresowanie
kasia357 / 87.232.60.* / 2007-08-30 16:42
Wydaje mi sie ze niepotrzebnie Pan wrzuca do jednego worka rozliczenie podatku za dochod uzyskany ze stosunku pracy i dochod uzyskany z gieldy/FI. To co jest w podanym linku dotyczy rozlczenia podatku ze stosunku pracy i nie ma nic do gieldy. Nie jestem specjalistka wiec nie wiem czy moje wyjsanienia beda wystarczajaco jasne :) Nie wiem ile Pan juz jest ze granica i czy w danym roku mial Pan dochod w PL i IE.
Jezeli chodzi o podatek z zyskow z gieldy to na szybko znalazlam cos takiego:
http://www.pioneer.com.pl/pioneer/arts.faq_fundusze#35 od punktu 35 i na niego prosze zwrocic szczegolna uwage. Wynika z niego ze dochody te sa opodatkowane ryczaltem czyli stalym 19% podatkiem. Na ryczalt nie maja wplywu ani nasze dochody ani koszty. Jest 19% i juz :)
Uff, mam nadzieje ze Panu troche pomoge bo sama wciaz zbieram wiadomosci :)
Tec / 84.203.148.* / 2007-08-31 11:55
Troszke Pani mnie uspokoila. Bo mialem watpliwosci i jeszcze je mam, czy czasem zarobione pieniadze na gieldzie nie sa dochodem, a raczej sa. Ale jak Pani pisze, ze tylko raz wystarczy zaplacic podatek (Belki) to juz jestem spokojny. A zagranica jestem 2 lata, zbieralem pieniadze i mam zamiar je zainwestowac, tylko ze mialem obawy. Jakby Pani sie cos nowego dowiedziala to prosze napisac mi maila (tec-pl"malpa"o2.pl) prosze wyslac swojego, bo jak ja cos sie dowiem to napisze :)

Moze teraz "Big Chlebowski" cos napisze, skoro odpowiedzial mi, ze mnie skakuja na ogromna kwote.

Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc!
Tec
kasia357 / 87.232.60.* / 2007-08-30 16:46
Acha i zapomnialam :) Nie wiem jak sie rozliczaja moi znajomi, mikt jeszcze nie siedzi. Ja zlozylam PIT 36 i PIT/ZG, do tego na jakim picie rozlicza sie gielde jeszcze nie doszlam, jestem pewna ze gdzies to trzeba podac pomimo ze podatek placi za nas FI . Wg mnie zaplaci pan 19% od zysku 40tys. I takiego zysku panu i sobie zycze bo tez startuje z ta kwota :)
Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy