Forum Forum podatkowePIT

rozliczanie corki, ktora ma rente;/ (co teraz?)

rozliczanie corki, ktora ma rente;/ (co teraz?)

lolita55 / 2009-12-29 23:01
mam nastepujacy problem (jestem samotna matka), córka chodzila do pracy w wakacje (nie miala jeszcze ukonczonych 18 lat) w pracy powiedziala ze chcialaby sie pozniej rozliczyc, tylko, calkiem z glowy wypadlo mi ze dostaje rente.. wiec dochod jej zostanie przekroczony, i czy teraz z rozliczenia nie dostanie nic, a ja tez cos na tym strace??
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-12-30 17:38 / Tysiącznik profesjonalny
Córka musi się rozliczyć (dochody z pracy plus renta)... a co do Twojego rozliczenia, czyli jako matka samotnie wychowująca oraz ulgę na córkę, to sprawa zagmatwana trochę w tym roku.... tzn jako matka samotnie wychowująca możesz się tak rozliczać, bo córka w roku podatkowym była nieletnia.... co do ulgi z kolei, to wprowadzili miesięczne.... czyli na pewno możesz odliczyć za miesiące do ukończenia 18 lat..... a potem to by przeanalizować naukę i dochody (co do końca nadal nie jest wyjaśnione po nowelizacji w PIT) :-)
lolita55 / 2009-12-30 22:25
ale jak dodac rente corki i jej dochod, ktory otrzymala z pracy w wakacje to przekroczy to tą wymaganą kwote.. wiec kolezanka poinformowala mnie, ze pewnie nic z rozliczenia corka nie dostanie.. i teraz wlasnie nie wiem..
belladonna / 2009-12-31 15:13 / Tysiącznik profesjonalny
renta rodzinna jest wyłączeniem wg ustawy:
"3) do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej"

czyli skoro renta jest wyjątkiem, to rozpatrujemy dochody inne (bez renty) do zeznania jako osoba samotnie wychowująca i do ulgi prorodzinnej.... a to, że dziecko w swoim zeznaniu się rozlicza z wszystkiego, to inna "broszka" :-)
belladonna / 2009-12-31 15:16 / Tysiącznik profesjonalny
RENTA RODZINNA.... co by nie doszło do nieporozumień, bo w sumie nie napisałaś o jaką rentę chodzi (przyjęłam, ze rodzinna skoro jesteś jako samotnie wychowująca) :-)

Najnowsze wpisy