Forum Forum podatkoweOdliczenia

Rozliczanie podatku od sprzedaży rękodzieła.

Rozliczanie podatku od sprzedaży rękodzieła.

legolass97 / 2017-07-25 11:12
Witam serdecznie.
Pod koniec września planuje założyć jednoosobową działalność i zająć się drobnym importem towarów z chin i sprzedażą na allegro czy sklepie internetowym.

Tworzę na własny użytek excel który po wpisaniu danych towarów, cen, kosztów będzie podliczał wszystko automatycznie, odejmował koszty i wyliczy czysty zysk po zapłaceniu podatku VAT i dochodowego.

I tutaj sprawa jest jasna bo z tego co się dowiedziałem wygląda to tak:

1. Sprowadzam towar z Chin za równą kwotę 100zł.
2. 100zł dokumentuję u księgowego fakturą od Chińczyka
3. Od kwoty 100zł jestem zobowiązany zapłacić podatek VAT(23%) czyli 23zł
4. Towar gotowy jest do sprzedaży, po opodatkowaniu jest warty 123zł brutto
5. Sprzedaję ten towar za 300zł.
6. Mój zysk brutto wynosi 177zł.
7. Od tej kwoty muszę zapłacić podatek VAT czyli 177zł*0,187(VAT) =
33,10zł
8. Kwotę 33,10zł należy przekazać do US jako podatek VAT
9. Nasz zysk netto wyniósł 143.9zł od tej kwoty musimy zapłacić podatek dochodowy czyli 143,9zł*0,18(dochodowy) = 25,90zł
10. Kwotę 25,90zł należy przekazać do US jako podatek dochodowy
11. Nasz zysk, który możemy wydać na co chcemy wyniósł 143,90zł-25,90zł
= 118zł

Drugi sklep internetowy i aukcje które chcę prowadzić będą dotyczyły rękodzieła mojej mamy. Będą to zdobione skrzynki, butelki, bombki, świeczniki. Jest to metoda zdobienia Decuopage.
Czy w tym przypadku mogę się sugerować punktami wyżej? Rozliczać się zamierzam na zasadach ogólnych. Rękodzieło będzie bez a-testu.

Wysylka w obu przypadkach poczta lub kurierem a pieniadze na konto wiec chce skorzystac ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

Dziękuje serdecznie za pomoc i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
legolass97 / 2017-07-31 18:27
Co do przejścia na podatek liniowy to na pewno pierwszy rok działalności pozwoli mi poznać zasady działające posiadaniu własnego przedsiębiorstwa i na pewno łatwiej będzie mi zdecydować niż teraz rozmyślając o czymś o czym dużego pojęcia nie mam.
Co do mojego Excela to będę się sugerował tym co podałem ponieważ takie zupełnie pierwsze wyceny muszę na jakiejś podstawie zbudować, a potem z miesiąca na miesiąc badając dokładnie przychody i rozchody będę mógł korygować mając twarde fakty a nie spekulacje jak teraz.
Więc dziękuje serdecznie za pomoc i pozdrawiam!
wiwan / 2017-08-01 10:03
Proszę bardzo. na przyszłość będzie łatwiej, jeśli pytania są 'w wątku' tj. piszemy 'w drzewku'.
legolass97 / 2017-07-31 17:24
W pierwszym roku działalności nie planuję przekroczyć 85.528zł dochodu a potem z tego co wiem warto przejść na podatek liniowy który jest stały 19% niezależnie od dochodu.
Pozdrawiam.
wiwan / 2017-07-31 18:00
tak, ale jest termin na taką zmianę, a w kwestii warto - są też ograniczenia w zakresie ulg i preferencji podatkowych, np. wspólne rozliczenie z żoną czy jako samotnie wychowujący.
wiwan / 2017-07-26 09:24
Na VAT przy imporcie spoza UE to się nie znam, ale mam kilka innych uwag:

- zaliczki/podatki płacimy w kwotach zaokrąglonych do 1 zł
- czy na pewno ten akurat towar podlega stawce podstawowej VAT 23%, a nie obniżonej (8/5 %)
- dochodowy wg. skali to nie jedyny możliwy, przy skali wyliczanie zaliczek uwzględnia kwotę zmniejszającą podatek 556,02 zł
- na potrzeby podatku dochodowego są przecież też koszty działalności inne niż tylko koszt zakupu- księgowość, lokal, telekomunikacja, składki społeczne. Odliczenie skł. zdrowotnej od podatku.
legolass97 / 2017-07-30 16:07
Witam.
O zaokrąglaniu kwot już czytałem i się oczywiście zastosuje. Co do VAT-u to jest to rzeczywiście 23% w tym przypadku.

I tutaj chciałbym się upewnić jeszcze raz co do rękodzieła ponieważ powoli chciałbym je wyceniać.
Jeżeli chodzi o podatki to wygląda to przy rękodziele czyli moim produkcie tak samo jak przy produkcje importowanym z Chin?

1. Przykładowo mam skrzynkę którą chce sprzedać za 100zł
2. Na te 100zł muszę nałożyć VAT więc wychodzi 123zł
3. Sprzedaję za 123zł
4. Od tego płacę vat 18,7% i zostaje 100zł
5. Zysk netto to 100zł
6. Od tego płacę podatek dochodowy czyli 18%
7. Zysk na czysto wyszedł 82zł

Co do podatku dochodowego to faktycznie zapomniałem o pomniejszaniu go przez koszta lecz muszę na czymś oprzeć kalkulacje i wolę ten gorszy scenariusz.
Kalkulacja oczywiście nie jest bardzo dokładna ale chcę wiedzieć czy sam zamysł liczenia jest prawidłowy?

Pozdrawiam
wiwan / 2017-07-30 21:01
Tyle, że taka kalkulacja to jak zabawa na matematyce. No mniej więcej kwotowo tak.

Tyle, że faktur w danym okresie tj. miesiącu albo kwartale jest więcej niż 1, są też FV kosztowe oraz koszty 'bezfakturowe' - składki, wynagrodzenia. A podatki płacimy łącznie za cały ww okres, nie osobno od każdej transakcji.

Przy skali podatkowej PIT poza kwotą zmniejszającą 556,02 zapomina Pan o drugiej stawce 32% po przekroczeniu 85.528 zł.

Najnowsze wpisy