Forum Forum podatkoweInne

Rozliczenia za pracę w Polsce i za granicą 2012

Rozliczenia za pracę w Polsce i za granicą 2012

adanowak / 83.5.167.* / 2013-04-23 12:07
Witam, mam kilka pytań odnośnie rozliczenia podatkowego 2012. W ubiegłym roku pracowałam na początku roku w Polsce na umowę zlecenie plus na ostatnie 3,5 miesiące wyjechałam do Norwegii gdzie byłam zatrudniona na umowę o pracę. Moje rozliczenie nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ nie mam męża, dzieci, nieruchomości oraz nie przysługują mi żadne ulgi, odliczenia itd. itp., a sam dochód też nie jest zbyt duży ;) Przeczytałam wiele informacji w necie, wiem że podlegam nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, że rozliczam się z tutaj osiągniętych dochodów plus wykazuje dochód z Norwegii. Wiem, że trzeba odliczyć odpowiednie diety za każdy dzień pobytu, przeliczyć na zł wg określonego kursu, odjąć kup a potem wyliczenia metodą wyłączenie z progresją plus potrzebny mi pit zg i pit 36. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach :/ Gdy przysiadłam do swojego przypadku narodziły mi się następujące pytania:
a) w 2013 r. zmieniła się wysokość diet m.in. dla Norwegii na 451 nok, ale za rok podatkowy 2012 obowiązuje mnie poprzednia wysokość? Tylko nigdzie nie mogę znaleźć czy za 2012 to będzie 401 nok? Tzn. wiem, że tak było w latach poprzednich a w międzyczasie nie ma jakieś wzmianki o aktualizacji
b) w wstępnym zeznaniu z Norwegii mam kolumnę tą podstawową wynagrodzenie 2.1 Lønn og tilsvarende ytelser oraz 2.1.1 Lønn, i zaliczke pobraną przez platnika Forskuddstrekk (trukket av oppgavegiver mv.) (mam b. mały dochód oraz innych wyliczeń tam nie ma) – to przyjmuje do dalszych wyliczeń ten dochód z 2.1?
c) jeśli pracowałam np. 15.09 – 15.11 to przy wyliczaniu kup biorę to za 3 miesiące (jako wrzesień, październik, listopad) czy rzeczywiste dwa miesiące?
d) Jeśli początkowo umowa obejmowała 15.09 – 15.12, a z powodu małej ilości pracy ukończyłam ją wcześniej oraz do norweskiego urzędu są podane także 2 miesiące to diety należy rozliczyć za 3 miesiące wskazane w umowie czy 2 miesiące faktycznej pracy? Dodam, że byłam tam 3 miesiące, lecz nie mam żadnych biletów promowych ani niczego co mogło by to potwierdzić, a boję się że przy 3 miesięcznym rozliczeniu diet nasz urząd się doczepi że wg norweskiego urzędu pracowałam 2 miechy a ten 1 mam jeszcze udowodnić, że tam byłam (a nie mam jak)
e) Wg informacji necie gdy kwota odliczenia diet przewyższy dochód za granicy wtedy go nie wykazujemy – czyli wypełniam zwykły pit 37 czy jednak pit 36 z jakąś adnotacją? Nie wiem jak to moje wyliczenie będzie dokładnie wyglądać, ale taka sytuacja również może się zdarzyć
Dzięki z góry za każdą odpowiedź, jest to pierwsze takie rozliczenie dlatego będę wdzięczna za wskazówki :)
Wyświetlaj:
PiotrKeks / 83.8.192.* / 2013-04-25 22:23
Ja byłem w Norwegii 2 miesiące, jednak pracowałem legalnie tylko 3 tygodnie i na taki okres mam umowę. Diety rozliczam za cały pobyt ( od wjazdu do wyjazdu z Norwegii ? ).

Mam dodatkowo bilet za prom i faktury za bramki autostradowe ( autopass ) - mogę je również odciągnąć ?

KUP rozumiem, że odliczam tylko za miesiąc w którym pracowałem 3 tygodnie ?

W Polsce zacząłem pracę od marca do grudnia ( 9 miesięcy ), jednak wypłaty mam od kwietnia do grudnia z pominięciem lipca i sierpnia - urlop bezpłatny, podczas którego nie pracowałem w Polsce tylko w Norwegi...

Więc teoretycznie odliczam w Polsce 7 czy 8 kup ? (9 raczej nie ? )

Boże jakie to zakręcone..
belladonna / 2013-04-27 07:08 / Tysiącznik profesjonalny
Diety odliczasz za okres umowy (pozostawanie za granicą i stosunku pracy). Jak praca trwała 3 tygodnie na przełomie lipca i sierpnia to KUP za 2 miesiące (jak tylko w sierpniu za 1).
O promie i autostradzie zapominasz :)

KUP co do PL odliczasz za marzec-czerwiec i wrzesień-grudzień :)
adanowak / 83.29.91.* / 2013-04-26 10:56
a jak masz na picie 11 z Polski, przecież tam podane przychód, kup, dochód, zaliczka plus składki. hmm co do Twojego pytania o Norwegie to nie wiem, ja bym rozliczyła wszystko wg umowy i tak jak masz na odcinku/norweskim picie 11 od pracodawcy - zarowno kup i diete. bo chyba nie mozesz liczyc diety na 2 miesiace, a kup na 1 :/ prom i autopass w tej sytuacji w Polsce chyba nie rozliczasz, byc moze w Norwegii. chyba żebyś miał tam status pender. Ale niech ktoś jeszcze zweryfikuje moja odpowiedz.
adanowak / 83.4.84.* / 2013-04-24 22:17
aha, mam jeszcze jedno pytanie wzgledem tego rozliczenia np. praca 15.09 - 15.11. to biore pierwszy okres wynagrodzenia, czyli wrzesien licze ze np. dieta (30%) za 15 = 401*15*0,3=1804,5 nok, dalej dochód - 1804,5= np. 5000 nok i teraz mam brac kurs do obliczenia z przed dnia uzyskania przychodu. i moje pytanie jest takie, że jeśli wypłata za wrzesien byla 10 pazdziernika czyli kurs biore z 9 pazdziernika? kurcze ile przy takim rozliczaniu wychodzi praktycznych, zyciowych pytan :D fajnie ze sa osoby, ktore pomagaja :)
belladonna / 2013-04-23 18:19 / Tysiącznik profesjonalny
ad. a) za 2012 401 nok (30%)
ad. b) nie wiem, nie znam infor.
ad. c) 3 m-ce
ad. d) liczy się ile trwał stosunek pracy (pobyt za granica + pozostawanie w stosunku)
ad. e) diety pokrywają zagraniczny przychód = brak dochodów zagranicznych do wykazania = PIT-37 :)
adanowak / 83.5.167.* / 2013-04-23 18:37
Ok, dzięki za odpowiedź :)
- co do pkt d) to w końcu nie wiem ile mam policzyć, bo na wielu stronach jest napisane, że liczy się praca + pobyt czyli np. jak ktoś ma umowę na 3 miesiące, pracuje ale np. z 90 dni przepracował 22 to do diety liczy 90. a u siebie nie wiem jak to ugryź, bo umowa niby na 3 miechy ale rzeczywista praca to 2 miechy (nawet pracodawca w Norwegii mnie tak rozliczył)
- przyglądałam się temu kup, więc do pkt c) warto dodać że wynagrodzenie do 10. dnia następnego miesiąca więc nie wiem czy nie powinnam liczyć tego jako wrzesień, październik, listopad, grudzień (jako otrzymanie wynagrodzenia za listopad)
- szykuje mi sie zwrot zaliczki z Norwegii czy to zmieni jakoś moje rozliczenie w Polsce czy z racji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania to nie ma znaczenia?
Bardzo mi pomogłaś!! jeszcze raz wielkie dzięki :)))
belladonna / 2013-04-23 18:41 / Tysiącznik profesjonalny
Masz umowę o pracę to pisze na jaki okres zawarta. Co do KUP ustawa nie mówi o świadczeniu pracy, a o uzyskiwaniu przychodów z pracy, bo np jak Kowalski od stycznia zmieni prace, a w lutym dostanie 13-tkę z poprzedniej pracy to w lutym ma przychody z 2 stosunków :)
adanowak / 83.5.167.* / 2013-04-23 18:51
ok, czyli kumam :) umowę mam zawartą na 3 miechy czyli tak liczę dietę, a kup liczę za 4 miechy ponieważ w grudniu mam przychód z listopada :) dziękuje :)
adanowak / 83.5.167.* / 2013-04-23 19:11
ale chyba baboka popełniłam...kup chyba jednak za 3 miesiące, bo październik (przychód za wrzesień), listopad (przychód za październik), grudzień (przychód za listopad). Chyba za dużo już czytam :/
adanowak / 83.5.167.* / 2013-04-23 19:14
no dobra, ja jako podatnik mam ując w pit 36 za 4 miesiące stosunku pracy: wrzesień, październik, listopad, grudzień.
belladonna / 2013-04-23 19:48 / Tysiącznik profesjonalny
Z zastosowaniem KUP jest problem pt. co oznacza uzyskiwanie przychodów z wielu stosunków... bo z jednej strony uzyskiwanie, ale z 2 strony jak Kowalski zacznie prace w styczniu, a 1 wypłatę otrzyma w lutym, to w PIT-11 ma KUP za 11 miesięcy, ale w zeznaniu odlicza za 12 (świadczył pracę w styczniu).
Zdroworozsądkowo to powinno mieć związek ze świadczeniem, ale... czy zdrowym rozsądkiem jest to, że np nauczyciel ma jakby 1 etat, pracuje w jednym miejscu, ale to nie zespół szkół itp., a gimnazjum i podstawówka, więc ma KUP x 2 (bo umowe z gimnazjum i podstawówką)? znam takie przypadki w rodzinie :)
adanowak / 83.29.232.* / 2013-04-23 20:38
no właśnie, dlatego ja też zaczęłam się gubić. Ostatecznie liczę kup za 4 miesiące, chyba ok? a najlepsze jest to, że we wszystkich przykładach rozliczeń zagranicznych przysłowiowy Kowalski pracował pełne miesiące, z wynagrodzeniem na koniec miesiące heh żeby zawsze było tak idealnie ;)
belladonna / 2013-04-23 21:13 / Tysiącznik profesjonalny
Przykłady zawsze są idealne, a życie życiem :-)
RafałU / 89.70.94.* / 2013-04-24 16:53
Witam!
Spróbuję się podpiąć pod temat, bo mnie pewna rzecz nurtuje. Dopiero raczkuje w księgowości, a brat mnie poprosił o rozliczenie jego pita, też za pracę w Norwegii.
Tj. pracował 4 miesiące w Polsce oraz od maja w Norwegii.
Podobnie jak Ada, wiem jak ustalić kurs od wypłat oraz wiem jak obliczyć podatek w Polsce stosując metodę wyłączenia z progresją.
Niestety nie mam zielonego pojęcia jak ustalić podstawę opodatkowania, mam przychód brutto, odliczam diety i stoje w miejscu. Skąd mam wiedzieć jaki jest jego KUP? Jakie odliczenia mogę zastosować, żeby ustalić podstawę opodatkowania? Bo nie potrafię do tego dojść na jego pasek płacowy, generalnie to odciągaja mu tam głównie podatek i być może w tej kwocie zawarte są jakieś ichnie ZUSy, które mi zmniejszą podstawę? oto przykładowy pasek:
http://img197.imageshack.us/img197/8348/wyp3.jpg
z góry dziękuję za udzieloną pomoc,
Rafał
belladonna / 2013-04-24 17:11 / Tysiącznik profesjonalny
Podstawą opodatkowania jest dochód z PL. A będzie opodatkowany wg stopy wyliczonej od sumy dochodów.

PRZYCHÓd z Norwegii pomniejszasz o 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy i za granicą minus KUP ustawowe (111,25 lub 139,06, jak za granicą mieszkał poza miejscem pracy).
Czyli dla dochodu polskiego w PIT KUP za 4 m-ce, a od norweskiego odejmujesz od maja do... (nie wiem do kiedy).
Podstawa opodatkowania to jedno, a dochód do stopy w ZG to drugie :)
RafałU / 89.70.94.* / 2013-04-24 17:49
Przepraszam, ale nadal jest to dla mnie niejasne.
Brat pracował tam od maja i pracuje nadal.
Jeśli jego przychód wyniósł 100000 zł(upraszczam) po odjęciu diet to właśnie taką kwotę wpisuje do ZG? Czy jeszcze mogę tą kwotę jakość pomniejszyć?
Bo jeśli faktycznie odlicze jeszcze polskie KUP'y to te 7 stówek z groszkiem przy kwocie 100k nie robi żadnej różnicy. :(
Pytam z bardzo prostej przyczyny - wręcz nawiedzają nas reklamy "rozlicz się z podatku z pracy za granicą, odzyskasz do kilku tysięcy" i że jest tak w 90% przypadków, jemu natomiast wychodzi niedopłata w wysokości 1000 zł i zastanawiam się czy ja się gdzieś pomyliłem w obliczeniach, czy ma pecha i znalazł się w tej nieszczęśliwej dziesiątce (trudno mi sobie wyobrazić, że licząc to w taki sposób ktokolwiek może odzyskać podatek, biorąc pod uwagę zarobki na zachodzie), czy może po prostu reklamy kłamią i wcale nie jest tak różowo z tymi rozliczeniami z zagranicy...

przepraszam za podwójny post, chyba w zły przycisk kliknałem, a nie chce robić burdlu :/
belladonna / 2013-04-24 18:21 / Tysiącznik profesjonalny
Do polskiego PIT ma być wykazany zagraniczny dochód brutto (przychód minus diety minus KUP) do stopy. Do opodatkowania dochody z PL wg stopy wyliczonej od wszystkich dochodów i to podatki polskie. A zagraniczne? Nie wiem na czym polega zwrot, na jakiej podstawie się go dostaje (na pewno nie z dobrodziejstwa, bo fiskus to nie opieka społeczna), ale zwrócony podatek zagraniczny jest neutralny dla polskiego fiskusa skoro dotyczy fiskusa zagranicznego, a Polak nie pomniejszał podatków polskich o podatki zagraniczne (bo to temat dla metody proporcjonalnego odliczenia, jak Holandia, czy Belgia) :)
adanowak / 83.4.84.* / 2013-04-24 19:03
właśnie jest tj pisze belladonna, obliczasz te diety za każdy dzień stosunku pracy, potem odejmujesz kup które jest wyliczane wg POLSKICH ZASAD, czyli tutaj interesują Cie już przepisy obowiązujące w Polsce :)RafałU a mam przy okazji do Ciebie pytanie - ja za początkowy przychód podstawiłam ze Selvangivelse 2.1 Lønn og tilsvarende ytelser oraz 2.1.1 Lønn, czy to jest ok? Nic innego tam nie mam wypełnione, oprócz zaliczki którą mi zwrócą w Norge.
RafałU / 89.70.94.* / 2013-04-24 19:37
w mojej 1 wypowiedzi znajdziesz link do zdjecia, mam kilka takich paskow, z kazdego biore kwote brutto. (znajduje sie pod kreska)
jak na moje to nie mozesz po prostu wziac przychodu z zaproponowanego rozliczenia, tylko kazda wyplate musisz potraktowac osobno i dla kazdej stosowac osobny kurs.
troche mnie zastanawia ta dieta, wychodzi na to, ze musze od kazdej wyplaty odjac proporcjonalna czesc diety - wlasnie ze wzgledu na te kursy - strasznie duzo przy tym roboty.
gra nie jest w sumie warta swieczki, bo roznice beda niewielkie, niestesty polski urzad wszystko wylicza skrupulatnie co do grosza :/
adanowak / 83.4.84.* / 2013-04-24 20:47
tak właśnie wiem, tylko że ja mam taką sytuacja pracowałam gdy naprawde było b. mało pracy tak:
- 1 miesiac 3500 nok
- 2 miesiac 1500 nok
- 3 miesiac 1000 nok
wiec jak sam widzisz dochod zagraniczny wychodzi mi mniejszy niz diety. ale mam jeszcze kolezanke ktora byla tez 3 miesiace na umowie i z powdu malej ilosci pracy zarobila tak:
- 1 miesiac 7000 nok
- 2 i 3 miesiac po 0
a jej kontakt obowiazywal 3 miechy, a pracodawca mowi iz wszystko zalezy od zlecen i praca sie rozwinie. to Twoim zdaniem ona powinna diety odliczac za 3 miechy czy tylko za 1 miesiac pracy? bo niby mala roznica, ale w polskim picie duzo zmienia :/
belladonna / 2013-04-24 20:46 / Tysiącznik profesjonalny
W Anglii są tygodniówki, więc Ci mają przy jednym miesiącu średnio po 4 kursy. To musi być dopiero czasochłonne. No ale ustawa brzmi, jak brzmi :)
adanowak / 83.4.84.* / 2013-04-24 22:18
aha, mam jeszcze jedno pytanie wzgledem tego rozliczenia np. praca 15.09 - 15.11. to biore pierwszy okres wynagrodzenia, czyli wrzesien licze ze np. dieta (30%) za 15 = 401*15*0,3=1804,5 nok, dalej dochód - 1804,5= np. 5000 nok i teraz mam brac kurs do obliczenia z przed dnia uzyskania przychodu. i moje pytanie jest takie, że jeśli wypłata za wrzesien byla 10 pazdziernika czyli kurs biore z 9 pazdziernika? kurcze ile przy takim rozliczaniu wychodzi praktycznych, zyciowych pytan :D fajnie ze sa osoby, ktore pomagaja :) jeju az mi sie juz myla miejsca komentarzy, sorki :/
PiotrKeks / 83.25.7.* / 2013-04-26 21:58
Ja byłem w Norwegii 2 miesiące, jednak pracowałem legalnie tylko 3 tygodnie i na taki okres mam umowę. Diety rozliczam za cały pobyt ( od wjazdu do wyjazdu z Norwegii ? ).

Mam dodatkowo bilet za prom i faktury za bramki autostradowe ( autopass ) - mogę je również odciągnąć ?

KUP rozumiem, że odliczam tylko za miesiąc w którym pracowałem 3 tygodnie ?

W Polsce zacząłem pracę od marca do grudnia ( 9 miesięcy ), jednak wypłaty mam od kwietnia do grudnia z pominięciem lipca i sierpnia - urlop bezpłatny, podczas którego nie pracowałem w Polsce tylko w Norwegi...

Więc teoretycznie odliczam w Polsce 7 czy 8 kup ? (9 raczej nie ? )

Boże jakie to zakręcone..

Za co tą diete się odlicza, jak ja przecież pracowałem w Norwegii dla Norweskiej firmy a nie dla Polskiej ?
Diety niby ze stosunku pracy i poza stosunkiem, więc teoretycznie za cały wyjazd mogę odliczyć ?
Dodatkowo jest niby 0,55 gr za km, a ja tam 1500 km do Norwegii w 1 strone zrobiłem.

Najnowsze wpisy