W tym szczególnym przypadku nie ma limitu 6% dochodu na to odliczenie. Dalej cytat z netu:
"Podstawę tego typu odliczenia stanowią przepisy tzw. ustaw kościelnych, czyli ustaw o stosunku państwa do poszczególnych kościołów. Przepisy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła – w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne – stanowią przepisy szczególne w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.) darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz – w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.
W związku z tym konieczne do spełnienia warunku wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest dokonanie darowizny z przeznaczeniem na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła oraz spełnienie łącznie dwóch przesłanek, tj.:
– posiadanie przez darczyńcę pokwitowania odbioru darowizny,
– otrzymanie przez darczyńcę, w okresie 2 lat (najpóźniej) od dnia przekazania darowizny, od obdarowanego sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą.
Zatem w momencie dokonywania przez podatnika podatku dochodowego odliczenia z tytułu darowizny przekazanej na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą musi on dysponować pokwitowaniem odbioru przedmiotowej darowizny, wystawionym przez obdarowanego.
Najpóźniej w okresie 2 lat podatnik musi otrzymać od obdarowanego sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą. Sprawozdanie to relacja, raport, opis przebiegu działalności sporządzone z dokładnością, która pozwoli na kontrolę opisanych w nich faktów, zdarzeń. Ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania.
Dokładne sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na cel charytatywno-opiekuńczy jest więc warunkiem koniecznym do zachowania ulgi.
Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn są obowiązani wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres (art. 26 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)."