Forum Forum podatkoweInterpretacje

Rozliczenie się jako osoba samotna

Rozliczenie się jako osoba samotna

lukexd / 83.4.47.* / 2012-02-01 23:02
W tym roku wyszedłem na swoje - mam pracę, wynajmuję mieszkanie i chcę rozliczyć się jako osoba samotna ( żeby mój dochód nie wliczał się do zarobków moich rodziców jako rodziny - dzięki temu łatwiej będzie im o socjalne rozwiązania ).

Jakie wymagania są aby tak się rozliczyć? Czy miejsce zameldowania musi być różne od miejsca zameldowania rodziców ? ( zameldowany jestem w domu natomiast tam gdzie wynajmuję już nie jestem zameldowany )

Proszę o pomoc, rady
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-02-02 00:03
"Socjalne" rozwiązania to kwestia niezależna zasadniczo od PIT- np. dochód osoby rozliczającej się osobno, ale będącej we wspólnym gospodarstwie domowym na potrzeby świadczeń socjalnych wlicza się do średnich będących ich kryterium.

Natomiast rozliczenie się "jako osoba samotna" jest rozliczeniem podstawowym/domyślnym w ustawie o PIT dla osoby pełnoletniej. Meldunek, miejsce zamieszkania nie mają nic do rzeczy.

To właśnie by rozliczyć wspólnie się z kimś, trzeba spełnić dodatkowe warunki.

Po prostu się rozliczasz, skoro miałeś dochody w US właściwym dla miejsca zamieszkania w dniu 31.12.2011 r.
lukexd / 83.4.48.* / 2012-02-02 21:32
Więc mimo tego że nie mieszkam z rodzicami mój dochód będzie wliczany do dochodu brutto na 1 członka rodziny. Jak więc uciec z tej sytuacji? Muszę się zameldować w innym miejscu niż miejsce zamieszkania moich rodziców ?
wiwan / 2012-02-02 21:47
To nie jest pytanie w ogóle 'podatkowe'. Rozumiem, że chodzi o któreś ze świadczeń z Ustawy o świadczeniach rodzinnych, np. o zasiłek rodzinny. Napisz jakie konkretnie, ustalimy, czy wspólne zamieszkiwanie jest warunkiem czy przeszkodą i podobnie z meldunkiem.

Podatkowo jednak nie masz wyboru- rozliczasz się w tej sytuacji indywidualnie.
lukexd / 83.4.48.* / 2012-02-03 10:49
Jest to kwestia właśnie zasiłku rodzinnego, a jeżeli ja byłbym uważany jako osobna "rodzina", wtedy mógłbym starać się o stypendium socjalne na uczelni.
wiwan / 2012-02-03 22:31
Warunkiem niewliczania dochodów rodziny (rodziców,rodzeństwa) na potrzeby stypendium socjalnego dla studenta jest to, by student:

posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
posiada stałe źródło dochodow w roku bieżącym,
jego miesięczny dochód w ostatnim roku podatkowym i roku bieżącym nie jest mniejszy niż 1,30 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (aktualnie jest to kwota 782,60 zł),
nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.

Jest to kwota netto. Po prostu uznaje się, że student zarabiający mniej korzysta z pomocy rodziców, i jego samodzielność finansowa jest fikcją.

Najnowsze wpisy