Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie z dzieckiem pełnoletnim otrzymujące rentę rodzinną i dochód z praktyk uczniowskich.

Rozliczenie z dzieckiem pełnoletnim otrzymujące rentę rodzinną i dochód z praktyk uczniowskich.

annaweronika / 2014-01-28 09:22
Witam, mam pytanie odnośnie tego w jaki sposób rozliczyć się. Jestem wdową i otrzymałam z zakładu pracy pit-11, mój syn otrzymał pit-11A z ZUS ponieważ otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym ojcu oraz pit - 11 z praktyk uczniowskich.W roku podatkowym 2013 ukończył 18 lat w lipcu i oczywiście otrzymywał rentę rodzinną i się uczył. W jaki sposób powinniśmy się rozliczyć, razem, osobno ? Czy przysługuje mi ulga prorodzinna i za jaki okres? jak w tym rozliczyć ulgę za internet? Jaki pit rozliczyć jeżeli razem i jakie załączniki a jaki jeżeli osobno i jakie załączniki.
belladonna / 2014-01-28 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
Ty rozliczasz swój PIT ze swoimi dochodami w sposób przewidziany dla samotnie wychowujących (kwadracik 4). Przy tym sposobie rozliczania wystarczy 1 dzień w roku spełnić warunek rodzica samotnie wychowującego.
Syn składa swój PIT-37 wykazując w nim rentę rodzinną i dochody z praktyk (w momencie składania jest pełnoletni, więc podpisuje go sam).

Co do ulgi prorodzinnej u Ciebie:
1. Warunek dochodowy rodzica = nie możesz mieć dochodu wyższego niż 56 tyś. (dochód brutto minus społeczne).
2. Od styczeń do lipiec odliczasz (dziecko nieletnie)
Od sierpień do grudzień odliczasz jeśli jego dochód brutto z praktyk (renty rodzinnej nie wliczamy do tego) nie przekroczył kwoty 3.089 zł :)

Najnowsze wpisy