Forum Forum podatkoweOdliczenia

Rozliczenie z pita 8c

Rozliczenie z pita 8c

jezyk11 / 2014-03-06 10:14
Witam. Mam pytanie odnośnie rozliczenia PIT 8C.
Ponieważ czytałem że jeżeli nie ma się zysków na giełdzie to podatku się nie płaci. Ja dopiero zaczynam i do końca nie wiem jak to jest ale zakupiłem trochę akcji PGNIG (24,09,13) RAFAKO (28,10,13) i TPSA (29,10,13) i że te akcje tych spółek poleciały ostro w dół to ich nie sprzedawałem, poza TPSA które sprzedałem 28,01,13r. Zanim nastąpił ten spadek miałem niewielki obrót około 18 tys zł a z tego ban naliczył mi dochód 270zł gdzie w rzeczywistości jak bym to sprzedał był by ogromny minus. Więc jak to jest tak jest dobrze i muszę zapłacić podatek od tych 270 zł przy rozliczaniu pita czy to jakiś błąd jest ?
Może mi ktoś prosto wyjaśnić ?
wiwan / 2014-03-06 11:35
Czyli akcje TPSA były nabyte przynajmniej w dwu transzach, skoro część sprzedano przed nabyciem 29.10.

Nie wiem, czy do końca zrozumiałem problem, ale chodzi o to, że przy ustalaniu dochodu ze zbycia akcji nabytych w kilku transzach/po różnych kosztach- stosuje się metodę FIFO (ang. first in first out), czyli jako pierwsze zbywane są akcje nabyte najwcześniej- czyli jakby były 'znaczone'.

Najnowsze wpisy