Forum Forum podatkoweOdliczenia

rozliczenie z tytułu PIT-39 - rozliczenie kredytu hipotecznego, zakup nowej nieruchomosci.

rozliczenie z tytułu PIT-39 - rozliczenie kredytu hipotecznego, zakup nowej nieruchomosci.

piskor1234 / 2021-04-29 10:36
Witam,

Mam pytanie odnośnie mojej sytuacji podatkowej. Nie chce popełnić żadnego błędu a może macie państwo doświadczenie w tym temacie.

W 2019 roku kupiliśmy z narzeczoną jako 1/2 udziałów mieszkanie za kwotę 500000 zł gdzie braliśmy kredyt hipoteczny w kwocie 250000 zł. 250000 zł stanowił wkład własny. Mieszkanie było z rynku wtórnego. Zapłaciliśmy 2 procent podatku Pcc.

W 2020 roku mieszkanie zostało sprzedane za kwotę 700000 zł . W akcję notarialnym w umowie przyrzeczonej jednym z warunków była splata kredytu hipotecznego przez kupujących od Nas mieszkanie. Tak też się stało. Różnicę dostaliśmy na konto bankowe.

Nie minęło zatem 5 lat od moment zakupu nieruchomości.

Pytanie do państwa czy w PIT-39 mogę skorzystać z ulgi podatkowej jeżeli kolejna nieruchomość która kupujemy będzie już za dużo wyższa kwotę niż przychód uzyskamy że sprzedaży poprzedniego mieszkania? Chodzi o to że wydamy łącznie więcej pomimo różnicy że tam był rozliczony kredyt.

Przychód wydamy w udziałach oraz przeznaczymy środki także na wykończenie tej nieruchomości.

Czy powinienem mimo wszystko zapłacić podatek w PIT-39. Chodzi o rozliczenie kredytu hipotecznego?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Najnowsze wpisy