Forum Polityka, aktualnościKraj

RPO: część rodziców martwo urodzonych dzieci nie może dostać świadczeń

RPO: część rodziców martwo urodzonych dzieci nie może dostać świadczeń

Wyświetlaj:
bbq / 212.180.150.* / 2016-03-18 08:35
a co to za roznica czy umrze chlopczyk, dziewczynka czy dziecko o nieustalonej plci? Kazdy przypadek to taka sama tragedia! Czy wszystko musi byc regulowane (czesto durnymi) przepisami? Czy w tym swiecie nie ma juz miejsca na zdrowy rozsadek i samodzielne myslenie??
kara1953 / 83.18.21.* / 2016-03-18 07:56
dziecko to dziecko. Jak można w tak tragicznej sytuacji dzielić je na lepsze i gorsze. Okropność
Matka 33 / 37.152.19.* / 2016-03-17 20:42
Jestem za. W tak ciężkiej dla rod,iców chwili w momencie gdy nie spodziewali się takiej tragedi tylko szykowali na szczęśliwe chwile wsparcie w formie świadczeń na cel pochówku bardzo byłyby pomocne. I tu też apel do lekarzy powinni takim rodzcom udzielić bezpłatnego wsparcia psychologa w karzdym szpitalu i zapytać czy chcą pochować maleństwo. Sama straciłam dwoje dzieci jedno żyło dwa dni, był wcześniakiem, pochowałam go, jednak drugie dziecko miało 9 tygodni, nie dane było mi pochować maleństwa i nie uzyskałam żadnego wsparcia. Lekarze i personel medyczny w drugim przypadku zachowali się jakgdyby była to codzienność, kolejny przypadek. Byłam zostawiona sama sobie.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
JOZEFKA / 79.184.68.* / 2016-03-17 23:24
bylas w 9 tygodniu ciazy czy dziecko mialo 9 tygodni,bo jakos niezrozumiale to napisalas
renimaz / 89.66.32.* / 2016-03-17 20:22
Bardzo dobrze, ze ten temat został podniesiony. Prawda jest taka, ze dużo ludzi nie ma pojęcia, jakie przysługują im prawa w takiej sytuacji.
Przede wszystkim problem leży w nie do końca sprecyzowanych przepisach co do możliwości decydowania przez rodziców, jaką płeć wpiszą do karty zgonu. I z tego powodu w wielu szpitalach lekarze nie chcą się podpisywać pod takim dokumentem, bo twierdzą, ze poświadczają nieprawdę. Na szczęście w internecie można znaleźć listę szpitali, gdzie nie robią problemu i samemu można zadecydować o płci dziecka, bez robienia badań genetycznych. Jeżeli pozwala na to sytuacja warto pojechać do innego miasta i mieć po prostu jedno zmartwienie mniej w i tak ciężkiej sytuacji.

Kiedy bezproblemowy szpital wypisuje kartę zgonu, trzeba ją wtedy zanieść do USC, tam wpisujemy imię i nazwisko dziecka i otrzymujemy akt urodzenia, który jest jednocześnie aktem zgonu.
Taki akt zanosimy do zakładu pracy, oni dalej przekazują to do ZUS-u i otrzymujemy skrócony 8-tygodniowy urlop macierzyński. Za ten czas pobieramy zasiłek macierzyński.
W ZUS-ie możemy również złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy, który wynosi 4000 zł.
Trochę kontrowersyjna sprawa, ale jeśli ktoś jest dodatkowo ubezpieczony (np. ub. grupowe), a jego ubezpieczenie obejmuje śmierć dziecka, może udać się do swojego ubezpieczyciela (również z aktem urodzenia/zgonu) po odszkodowanie.

Moim zdaniem uprawdopodobnienie płci powinno należeć do rodziców, a badania genetyczne niech zostaną, którym zależy na określeniu czy miał córkę czy syna.. No ale wiadomo, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze..ktoś musi zarobić na tych badaniach..
anna1anna / 88.156.128.* / 2016-03-17 19:00
Pójdź do kościoła i się dowiedz.
Robbbb / 178.19.180.* / 2016-03-17 17:30
.... no bo jak chodzi o aborcje to człowiekiem jest już zapłodniona komórka, a jak chodzi o wypłacenie kasy to juz inna sprawa. Obłuda i zakłamanie do Ntej potęgi.
maga88 / 95.49.169.* / 2016-03-17 17:20
totalny absurd. Właściwie to żadnego dziecka nie ma do momentu aż nie zacznie pracować czyli płacić podatki na te rządzące pasożyty. Ale spróbujcie coś zrobić nie tak to zaraz się przypieprzą. jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASĘ.
SZKODA MI TYCH WSZYSTKICH RODZICÓW W TAKIEJ DRAMATYCZNEJ SYTUACJI. zamiast ICH WESPRZEĆ TO JESZCZ SIĘ ICH DOBIJA.
I JAK TU POSIADAĆ DZIECI. SUPER PAŃSTWO I POLITYKA PRORODZINNA
Smutne / 80.44.139.* / 2016-03-17 17:18
W Anglii poprostu pisza "dziecko+nazwisko" w papierach i tyle, nadac imie mozna a nie trzeba, pogrzeb takich dzieci jest bezplatny na specjalnej czesci cmentarza dla dzieci martwo narodzoncyh lub zmarlych chwile po urodzeniu, miasto dba o takie miejsca. przykre ze w Polsce czasem nawet trzeba walczyc by w ogole cialo do pogrzebu dostac lub urzadza sie masowe pogrzeby.
plum / 178.37.32.* / 2016-03-17 16:57
badanie genetyczne ustalające płeć płodu to koszt ok 300 złotych, zasiłek pogrzebowy 4000, można więc zrobić badanie, pogrzeb, pomnik, kupić kwiaty i zasiłku pogrzebowego starczy na wszystko, chyba że ktoś planuje pogrzebiny
bogdan766 / 89.68.136.* / 2016-03-17 16:15
A po co płeć dziecka? Mówią że już od poczęcia embrion ludzki jest człowiekiem, a jak przychodzi do jakiegoś odszkodowania to wymyśla się jakieś bzdurne przepisy że nap. odszkodowanie z ubezpieczenia należy się po którymś tygodniu ciąży czy właśnie płeć dziecka. Ból rodziców jest taki sam nie zależnie czy dziecko ma 1 dzień czy 20 lat, to zawsze jest tragedia dla obojga rodziców.
Małgorzata454 / 95.41.132.* / 2016-03-17 16:46
To prawda. Ja straciłam córkę 27,10,2015 jak byłam w 12 tyg ciąży. Szłam na badania genetyczne i miałam się dowiedzieć płeć a usłyszałam, że dziecku przestało bić serduszko. Nie wyobrażalny ból widzieć przez USG zmarłe dziecko we własnym brzuchu. A co dopiero chować. My zrobiliśmy badania gen i okazało się, że była to córcia. Pochowaliśmy ją. Wszystkie świadczenia otrzymałam. Ale dziecka nie...:(
tmraa / 178.37.151.* / 2016-03-17 16:06
Urodzenie martwego dziecka to na pewno dla większości kobiet a także i ojców tragedia,ale nie taka jaką przeżywają rodzice,co ich dzieci przezyły ileś tam miesięcy,lat i umarły.To dopiero jest tragedia.
Małgorzata454 / 95.41.132.* / 2016-03-17 17:00
Co ty chrzanisz. Nikomu nie życzę utraty dziecka. Każde maleństwo ma swoje prawa. Ja swoje kochałam tak jak te które już mam. Nie ma to żadnego znaczenia w który tyg. umarło dziecko czy zdążyło się urodzić. To wszystko zależy od zasobów ludzkiej miłości. Mojemu dziecku przestało bić serce w 12 tyg ciąży. Lekarze powiedzieli, że mogła być to wada gen. I jak by się urodziło to i tak by zmarło....
mucha / 46.186.96.* / 2016-03-18 00:22
u nas dziecko zmarlo tydzien przed terminem rozwiazania :( mialem wtedy zlosc na wszystko i na wszystkich .Człowiek zadawał sobie pytanie , dlaczego my ? Wiedziałem ze żona musi poczuc odemnie ze jestem przy niej i ma we mnie wsparcie. Mowicie tutaj tez o kosciele .Osobiscie bylem na plebani żeby zglosic co sie stalo i ogarnąć caly ten pokropek . Człowiek w rozsypce ,dziecka nie ma , a siostra mowi mi " no cóż tak najwyraźniej miało byc " i zaczyna p****....lic że ma brata ktory został ksiedzem , a jej siostra jest prawnikiem. Szczyt bezczelnosci i jakiegokolwiek wspolczucia z ich strony , do tego jeszcze tekst czy mam ze soba jakas ofiare na kosciól :/ istny dramat (potem sa zdziwieni dlaczego ludzie przestaja chodzic do kosciola ) .Minął juz rok czasu od tamtych zdarzen , wraz z żoną pozbieralismy sie na tyle , na ile potrafilismy.Teraz staramy sie o kolejne dziecko
ju / 83.8.217.* / 2016-03-17 15:48
Przy aborcji mówi się o zabiciu dziecka, a w tym przypadku, jeżeli chodzi o pieniądze, to trzeba udowadniać płeć zmarłego dzieciątka i to na koszt zrozpaczonych rodziców-KPINA
bimi1 / 85.237.162.* / 2016-03-17 15:47
A jakie ma znaczenie płeć? Jest to olbrzymia strata dla rodziców.
I znów paranoja w przepisach, z jednej strony państwo chce aby dzieci rodziło się coraz wiecej a jak Ci się nie uda donosić ciąży to się bujaj.
doktor geni / 90.76.52.* / 2016-03-17 15:43
PŁÓD TO EMBRION ALE JESZCZE NIE CZŁOWIEK wiec nic się nie powinno należeć,człowiekiem może być uznane niemowlę,które ma już ukształtowaną pleć
Aga K-k / 86.191.94.* / 2016-03-17 18:22
to dlaczego sa takie "walki" o embrion skoro to jeszcze nie czlowiek?HIPOKRYZJA
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy