Forum Polityka, aktualnościKraj

RPO: część rodziców martwo urodzonych dzieci nie może dostać świadczeń

RPO: część rodziców martwo urodzonych dzieci nie może dostać świadczeń

Wyświetlaj:
Dominika1137 / 89.230.201.* / 2016-03-17 15:28
Jest coś takiego jak domniemanie płci dziecka, na podstawie np. odczuć matki co do płci. Ja straciłam dziecko w 7 tyg. życia płodowego. W dokumentach które musiałam wypełnić w szpitalu wpisałam płeć dziecka, choć nie było badań DNA. Otrzymałam kartę zgonu, mogłam zarejestrować dziecko w USC nadając Mu imię i nazwisko , uzyskać zasiłek pogrzebowy oraz godnie pochować dziecko na cmentarzu w obecności księdza.
Anna313 / 5.173.161.* / 2016-03-17 19:20
W 7 tygodniu, to jest zlepek komórek wielkości ziarna fasoli i wyglądzie - bez urazy, ale larwy nie przypominającej człowieka, więc o jakim pogrzebie ty opowiadasz??? Czy ty masz pojęcie o czym piszesz? Ja pochowałam pierwsze dziecko, ale było to dziecko z normalnego, terminowego porodu, a nie fasolka. Nie pisz bredni o pogrzebie 7 tygodniowego embrionu na cmentarzu, bo to niemożliwe. 7 tydzień, to spływa w klozecie nie zauważony. Taka prawda.
Nika2501 / 193.109.212.* / 2016-03-17 15:47
W dużej mierze to zależy po prostu od szpitala
aga_jaga / 2016-03-17 15:16
Oczekiwanie, że badanie DNA będzie BEZPŁATNE (wsześniejszy komentarz), jest bez sensu. Oczywiście, że wszyscy chcieliby, aby wszystko było bezpłatne. Tylko, że nigdy tak nie będzie - bo zawsze za wszystko ostatecznie ktoś płaci - w końcowej fazie jest to ostatecznie podatnik.
Badania DNA są dość drobie, bo i odczynniki do tych badań sa bardzo drogie (mojej firmie nikt odczynników nie daje za darmo, tylko musimy je zakupić). Osoba, która je wykonuje (analityk), też nie pracuje charytatywnie, a tylko za jakieś tam wynagrodzenie. Zatem badanie MUSI kosztować.
Rodzina dokonująca pochówku może pokryć koszty właśnie z zasiłku pogrzebowego, to to taki zaqsiłek istnieje. Natomiast nie widzę powodu, aby koszt taki przerzucać na społeczeństwo. PAMIĘTAJCIE! NIC NIE JEST GRATIS I PAŃSTWO NICZEGO NIE DAJE GRATIS! A rozszerzenie katalogu takich potencjalnych "gratisów" wiąże się z tym, że najpierw trzeba społeczeństwo te pieniądze zabrać.
->>-> / 89.66.188.* / 2016-03-17 14:47
Już dawno powinni się tym zająć, albo wprowadzić obowiązkowe BEZPŁATNE badanie DNA
~obserwator / 80.53.160.* / 2016-03-17 14:15
badanie DNA chyba rozwiązuje problem określenia płci. wystarczy je wykonać
->>-> / 89.66.188.* / 2016-03-17 14:45
Oczywiście, ale nikt nie chce hajsu marnować na martwe "coś" albo "zlepek komórek" i to jest w tym wszystkim najsmutniejsze
aga_jaga / 2016-03-17 14:12
Autor artykułu nie ma pojęcia o problemie.
1. W karcie zgonu podane jest imię i nazwisko, które determinuje płeć: bo co lekarz ma wpisać? Maria, czy Marian? Kobieta, czy mężczyzna? Przecież potem trzeba napisać coś na pomniku. A co rodzice zamiezają napisać? "tu leży śp. płód nieokreslonej płci"???? Zastanówcie się, jaki bałagan stworzyłby się, gdyby było to wszystko jedno, jaka płeć jest wpisana w karcie zgonu, a tym samym w imieniu i nazwisku!
2. na podstawie wydanejprzez lekarza KARTY zgonu Urząd Stanu Cywilnego wydaje AKT zgonu. Co USC wpisze w danych osobowych? "płód płci nieokreślonej"??? Wpisze Jan, czy Janina?
3. Istnieje rozwiązanie tego problemu: wykonywane są badania genetyczne na płeć płodu. Koszt takiego badania to (w instytucji, w której pracuję) 804,41 zł. brutto.
I tyle w temacie. Ktoś szuka problemu i bije pianę o nic.
I nie ma tu nic do rzeczy, w jakim wieku jest płód - czy jest to na samym poczatki, czy na samym końcu ciąży. Jeśli płeć nie jest widoczna "gołym okiem", to zawsze można ją określić za pomocą badania genetycznego - w takich sytuacjach z reguły prawie zawsze będzie to płeć żeństa, bo w początkowym okresie każdy płód jest płci żeńskiej. Dalej otrzymuje się poprawną KARTĘ zgonu, potem AKT zgonu, a na koniec można załatwiać formalności w instytucjach, które wypłacają zasiłki, czy też inne świadczenia.
Nika2501 / 193.109.212.* / 2016-03-17 15:50
Wpisują w kartę zgonu ,,dziecko Anny Kowalskiej" - ja tak miałam, USC nie chce wydać na podstawie takiej karty zgonu aktu zgonu, ani zarejestrować dziecka, a co za tym idzie nie należy się zupełnie nic, ani macierzyński, ani zasiłek pogrzebowy, nic
aga_jaga / 2016-03-17 17:54
Niestety. Wszystko wynika z braku znajomości przepisów i niewiedzy, jak taki problem rozwiązać. Ja podałam powyżej przykład, jakie kroki powinno się podjąć. Rozumiem ludzi (rodziców), którzy nagle znajdą się w takiej sytuacji (śmierć dziecka nienarodzonego) - jest to ciężka sprawa od strony psychologicznej, a i dość nieczęsta (na szczęście i nikomu tego nie życzę, aby znalazł się w takiej sytuacji życiowej), dlatego trudno się dziwić, że ludzie nie są zorientowani w sposobie jej załatwienia.
Kto jest za to odpowiedzialny? Według mnie:
1/ przede wszystkim lekarz, który wystawia kartę zgonu: widocznie nie uważał na zajęciach z medycyny sądowej - taki przedmiot jest na VI roku studiów i tam o tym uczą
2/ Urząd Stanu Cywilnego - jeśli otrzyma kartę zgonu od niedouczonego lekarza (jak pkt 1), to powinien rodzinę z tą kartą zgonu do lekarza wrócić - a ten powinien ją porządnie wypełnić, pouczając rodzinę, że jeśli chce wyprawić klasyczny pochówek (taki, jak każdej innej osoby zmarłej) i otrzymać świadczenia z ZUS (ewentualnie inne), to musż zostać najpierw wykonane badania genetyczne płci.
I tyle w temacie.
obłuda / 83.18.108.* / 2016-03-17 13:14
No tak ale przecież CZŁOWIEKIEM jest płód od POCZĘCIA. Skoro katolicy tak bronicie tego twierdzenia i uznajecie że "dzieckiem" jest zarodek 1 dniowy którego wyskrobanie to MORDERSTWO to dlaczego nie uznajecie że rodzina ma prawo do zasiłku pogrzebowego ja ZA CZŁOWIEKA???
Dominika1137 / 89.230.201.* / 2016-03-17 15:31
Oczywiście, że rodzina ma prawo do zasiłku pogrzebowego. Jestem katoliczką, byłam w takiej sytuacji.
tad / 31.42.14.* / 2016-03-17 13:17
A to fakt. Nie pomyślałem o tym. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Postaram się tym zająć.
Argitis / 89.75.50.* / 2016-03-17 13:06
Zasiłek pogrzebowy należy się bez względu na wiek płodu. Trudno oczekiwać zasiłku, gdy ciąża zakończyła się w pierwszych tygodniach??? Druzgocące stwierdzenie. Zapewniam, że dla rodziców, którzy stracili dziecko, to wielce niemiarodajna i abstrakcyjna rekompensata...
niezalogowany_gość / 185.32.49.* / 2016-03-17 12:47
To nie błąd ani zaniedbanie tylko celowe działanie. Chodziło o to, że przy całym szacunku dla rodziców, gdzieś trzeba postawić granicę przy określaniu praw do świadczeń. Czy należą się one przy poronieniu w 1 tygodniu, a może dopiero w 4, a może w 10? Kto i jak ma o tym decydować? Przyjęto po prostu zasadę, że momentem tym jest taki rozwój płodu, w którym da się ustalić jego płeć. Inaczej niestety mogłoby tak być, że dochodziłoby do wyłudzeń. Wiele ciąż nie utrzymuje się i obumiera dosłownie pierwszych tygodniach i trudno oczekiwać, że w takiej sytuacji świadczenia też się należą.
da sie / 80.44.139.* / 2016-03-17 17:23
Powiem tak, w kraju w ktorym mieszkam taka granica jest w 24 tyg, kazda smierc nie jest juz wtedy poronieniem a smiercia, nie ma skrobanki, jest wywolywany porod, rejestracja w urzedzie, plec widoczna, pogrzeb i zasilki. przed 24 tyg skrobanka i pogrzeb na zyczenie ale takze bezplatny.
Bodzio 60 / 46.112.23.* / 2016-03-17 12:41
Przecież nikt nie będzie przejmował się zmarłym, potrzebni są podatnicy, a nie trupy, BUDŻET JEST NAJWAŻNIEJSZY.
';lkjhgfxz / 87.105.160.* / 2016-03-17 12:54
Nie wiesz czy ciebie to nie spotka
gość 12345 / 83.17.117.* / 2016-03-17 12:39
To do tej pory była sposobność do wyciągania pieniędzy . Zasiłek pogrzebowy jak dla dorosłego a dziecko 2 g 6 tyg ciąży .To przecież my za to płacimy nie państwo.
Bożena64 / 79.186.235.* / 2016-03-17 12:18
30 lat temu takie przypadki uznawane były za poronienia, płody nie były wydawane rodzicom, matka po krótkim zwolnieniu lekarskim wracała do pracy, jak gdyby nic się nie stało. Przeżyłam to dwa razy. Makabra.
Krystyna 69 / 79.186.235.* / 2016-03-17 12:19
O żadnych świadczeniach nie było mowy. Pamiętam.
Argitis / 89.75.50.* / 2016-03-17 12:07
Niedawno moją rodzinę spotkała taka tragedia. Owszem, na badania genetyczne określające płeć dziecka potrzebnych było kilkaset złotych. Jednak na ich podstawie w szpitalu wypisano akt zgonu, który jest warunkiem wypłacenia zasiłku pogrzebowego. Pogrzeb się odbył, zasiłek wypłacono. Wszystkie koszty zostały zwrócone. Trzeba tylko chcieć...
WER454 / 81.190.183.* / 2016-03-17 11:51
A ten rzecznik to ma wszystko po kolei?. Przez lata tego nie widział a nagle rzucił się do pracy?.
setha0 / 37.47.10.* / 2016-03-17 12:43
"A ten rzecznik..." czyli Adam Bodnar piastuje swój urząd od 9 września 2015 roku. Więc o latach nie ma mowy...
Myślący / 83.20.152.* / 2016-03-17 11:37
Warto byłoby złożyć doniesienie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie nierównego traktowania osób różnej płci.
NIKA 2501 / 193.109.212.* / 2016-03-17 11:25
Sama przez to przeszłam, tragedia.... dziecko umarło we mnie i musiałam je urodzić, jednak organizm nie bardzo zareagował na wywołanie lekami i finalnie był zabieg - najpierw Ci rozerwą dziecko podczas zabiegu, a potem nie mają określić płci, a za badania DNA trzeba kupę kasy zapłacić...

Najnowsze wpisy