RYCZAŁT

OLLA123 / 178.182.96.* / 2011-11-21 11:32
WITAM SERDECZNIE JESTEM NA RYCZAŁCIE ROZLICZAM SIĘ KWARTALNIE I W OSTATNIM KWARTALE POMYLIŁAM SIE I WPŁACIŁAM ZA MAŁO PODATKU , CZY MOGĘ TERAZ DPOŁACIĆ I CZY MUSZĘ COŚ PISAĆ DO US , A MOGŁABYM ZOSTAWIĆ TAK I WYRÓWNAĆ W ROZLICZENIU ROCZNYM .
Wyświetlaj:
magdus10022 / 83.6.125.* / 2011-12-01 13:32
witam!
Prosze o pomoc! Od 20 września prowadzę DG. Jestem na 8.5% stwce i do tego odprowadzam vat. Rozliczam się kwartalnie (vat I podatek). Pracuje na DG jako podwykonawca przy budowie obwodnicy.
We wrześniu nie miałam przychodu ale zapłaciłam składki zus ( 41.46 społecznego i 243.39 zdrowotnego)(placiłam w pżdzierniku oczywiście)
W październiku miałam dochod 7100netto i zaplaciłam zus 113.05 spolecznego i 243.39 zdrowotnego.
W listopadzie nie miałam przychodu ale w grudniu np jutro wystwię faktu vat za godziny przepracowane w listopadzie ( czyli to bedzioe dochód w grudniowy tak??

1. Czy moge odliczyć wszystkie składki zus tj za wrzesień październik listopad i grudzień w pit 28 ( bo zus za grudzien jest do 10 stycznia)
jESLI KTOŚ MOŻE niech przedstawi mi obliczenia chce sie upewnic czy wyjdzie mi tak samo ( dodam ze dochód za fakture grudniową to 4825 netto)

2 a jesli chodzi o vat to nie złożyłam rozliczenia vat za 3 kwartał bo wrzesień sie do niego zaliczał. czy muszę pisac jakieś pismo do US ze nie złożyłam druku vat 7 k bo nie osiągnełam dochodów

mama nadzieje ze nie namieszałam za bardzo


Z GÓRY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZI
lavina28 / 2011-11-30 10:27
Również mam zamiar rozpocząć działalność gospodarczą. Sprzedaż na alegro na 3% towar używany, być może kupowany od prywatnej osoby, wiem że potrzebuję rachunek albo umowę cywilno-prawną potem odprowadzam pcc do skarbówki 1.9%. Pracuję na pełny etat i dodatkowo na umowę zlecenie. Zastanawiam się czy to w jakiś sposób nie koliduje ze sobą. Wiem że odprowadzam składkę zdrotną od działalności. próg przychodu to 150.000 euro. Wiem że również osiągając dochód większy niż 85.000 rocznie NIE WIEM CZY NETTO CZY BRUTTO wskakuję na wyższy podatek.
Pytania
1. Rozumiem że ta kwota dotyczy wszystkich moich dochodów z umowy o prace, zlecenia i działalności. Więć jeśli osiągam dochód z umów 40.000 brutto to mogę jeszcze sprzedawać na alegro na 45.000 ?
2. Czy jeśli osiągnę ten próg w polowie roku to czy mogę zawiesić działalność by nie wchodzić w koszty, czy też wtedy ten dochód z działalności przelicza się na miesiąće i raczej muszę ciagnąc działalność przez cały rok.

3. Czy w tym przypaku zatrudnienia i działalnści mogę obejść się bez ksiegowej.
4. co musze jeszcze wiedzieć .
szklarek / 2011-11-30 10:55
Najkrócej.
Nie 85.000, ale 85 528 zł. Jest to próg powyżej, którego wskakuje się w wyższą stawkę podatku dochodowego- z 18% na 32%. Dotyczy to Dochodów opodatkowanych wg. skali- czyli z etatu i zlecenia właśnie. Skoro zamierza Pani swoją DG opodatkować wg. ryczałtu- to jest to kwestia niezależna, przychody z DG będą opodatkowane osobno, składać będzie Pani odrębny PIT.

Limit dotyczy roku podatkowego jako całości.

Nie wiem skąd to PCC 1,9%
lavina28 / 2011-12-04 17:32
dzieki bardzo

Mam jeszcze sporo pytań.
Jeśli chcę zostać na ryczałcie to nie mogę przekroczyć kwoty 50.000?, rozumiem że jest to kwota obrotu, czyli np. jeśli kupie cos za 30.000 a sprzedam za 50.000 to 50.000 jest kwotą obrotu. Jak by wyglądało wylicznie zysku przy ryczłcie i przy vacie przy takiej kwocie, dodam że jestem zatrudniony na umowie o prace i umowie zlecenie, więc tylko w grę wchodzi składka zdrowotna, jeśli chodzi o koszta to się jescze okaże, na razie dam sobie z tym spokój.
Jesli więc z umów zarobie 40.000 brutto i dadatkowo a alegro ponad np 60.000 to rozumiem że płacę od dochodu do 85.528 18% podatku a 32% od nadwyżki.
Co do vatu- Jeśli kupuje towar na ryczałcie za 200 a sprzedaję za 300 ile zarobię ? Jak więc wygląda ta sama sytuacja na vacie ? Zastanawia mnie czy jest sens przekraczać 50.000 obrotu . Więc jeśli dobrze myślę to sprzedawać na wacie do 50.000 i starać się zostać na dochodzie nie przekraczającym 85.528 ? czy dobrze to rozumiem.
Również jeśli obrót z alegro do 50.00 zrobie w 6 miesięcy to mogę zamknąć firmę i otworzyć w kolejnym roku, nie mam więc konieczności ciagnięcia działalności cały rok.
Proszę o informację.
szklarek / 2011-12-05 11:17
1. zwolnienie podmiotowe z VAT, o którym Pan pisze dotyczy obrotu do 150 000 obecnie. 50 000 to limit z roku bodaj 2009.
2. wyraźne napisałem, że etat i zlecenie będą podlegać podatkowi wg. skali i to do nich ma zastosowanie próg 85 528 zł. DG-allegro będzie podlegać ryczałtowi od przychodu, dochód z tej działalności nie wchodzi ww limit. Więc podatek wg. skali będzie Pan miał w stawce 18%, a ryczałt OSOBNO.

Na szczegółowe kwestie podatkowe, zwolnień, limitów itd- zapraszam na subfora dedykowane:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html
dandi / 46.134.33.* / 2011-11-21 21:58
Nic nie musisz pisać do US. Oblicz podatek, różnicę wrzuć w kalkulator odsetkowy na dzień zapłaty. Jak wyjdzie mniej niż 6,60, to płacisz tylko różnicę, jeśli wyjdzie więcej, to doliczasz tą kwotę do tej różnicy podatkowej. Niezależnie od tego, czy będą odsetki, czy nie, po złożeniu zeznania rocznego, gdzieś tak po 1-2 mies., jak już twoje zeznanie zostanie wprowadzone do systemu, sprawdź w dziale rachunkowości podatkowej jak wygląda twoje konto podatkowe. W zeznaniu wpisujesz tą właściwą kwotę.

W ogóle polecam sprawdzanie co jakiś czas swoich kont podatkowych w US, czy nie ma jakiś drobnych zaległości. Urząd bardzo lubi "chodować" odsetki i z 5 zł po paru latach robi się 50.
szklarek / 2011-11-21 11:57
Dopłacić tę różnicę, bo lecą odsetki podatkowe, które można wyliczyć tu:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/odsetkowy/

Jeśli wyliczone do dnia planowanego rozliczenia rocznego są niższe niż 3x opłata za list polecony na Poczcie Polskiej- nie zostają pobrane. Obecnie jest to 3x2,20 zł

Najnowsze wpisy