Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rząd drenuje spółki

Rząd drenuje spółki

Money.pl / 2006-07-06 08:06
Komentarze do wiadomości: Rząd drenuje spółki.
Wyświetlaj:
Kero / 2006-07-06 08:47 / -
Już już powolutku. Jeszcze roczek a zobaczymy jak KGHM ogłosi straty finasowe. Obserwuję już spadek sprzedaży miedzi w Polsce z powodu wyśrubowanych niemiłosiernie cen.
Marcin777 / 62.69.200.* / 2006-07-06 21:45
Ludzie co wy za p******* gadacie. W kasie KGHM jest 2,5 mld. PLN i to po wyplaceniu dywidendy 2 mld. PLN. Czy interesujecie sie wogole finansami firmy i potraficie je czytac. Wysoka dywidenda jest z tego powodu, aby wlasnie nie nastepowal drenaz kasy firmy. Pamietacie zapewne sprawy wanien i wyplaty ponad 40 mln za niby wnioski racjonalizatorskie. KGHM potrzebuje na inwestycje 800mln., wiec i tak ma za duzo kasy. Nawet jak zaczna sie bawic w Kongo to i tak nie wydadza wiecej niz 50 mln. Interferie wchodza na GPW to mozliwosc szybkiej kasy po roku czasu patrz np: Orbis, Polkomtel 500mln PLN, Dialog, ktory jest od pewnego czasu rentowny. Widac, ze o AF nie macie pojecia.
bubu / 83.143.138.* / 2006-07-06 10:19
Kero - więcej optymizmu. Aż tak żle nie jest. W przypadku KGHM decydują ceny miedzi na rynku światowym a te wciąż pozostają bardzo wysokie i nie wykluczone że jeszcze w tym roku zobaczymy nowe szczyty. Obserwacje z rynku krajowego sa mało istotne - liczy się popyt globaly. Zobacz jakie są zapasy surowca na LME. BTW - w jaki sposób monitorujesz sprzedasz miedzi w Polsce - jeździsz po skupach? ;)

KGHM wypłaci w tym roku 2 mld pln dywidendy (87% wypracowanego w 2005 zysku) dla swych akcjonariuszy (SP ma 44% udziałów). Taki podział zysku przeforsowali przedstawiciele SP na Walnym Zgromadzeniu. Zyski z tego roku będą z pewnością rekordowe. Spadku zysków (ale wciąż sporych zysków) mozna spodziewać się dopiero w roku 2007/8). Mam nadzieję że obecny Zarząd nie zrealizje zapowiedzi wycofania się z hedgowania na rynku terminowym. Jeżeli będzi się odpowiednio zabezpieczał to nawet spadki cen miedzi nie spowodują zmniejszenia zysku.
manolo / 83.22.240.* / 2006-07-06 11:46
Zyski KGHM w bieżącym roku z pewnością będą wysokie . Wydaje mi się ,że w latach następnych również. Problem w tym ,że te zyski mogłyby i powinny być wyższe. Koszty wydobycia miedzi w KGHM to chyba światowy rekord. Jedną z przyczyn jest silna pozycja związów zawodowych. Drugą może stanowić brak środków na modernizację w związku z polityką dywidendową największego akcjonariusza. Co do transakcji zabezpieczających ceny w KGHM mam inne zdanie. Obecny zarząd postawił tą sprawę jako główny chyba zarzut w stosunku do swoich poprzedników. Faktem jest ,że ten hedge w ich wydaniu do majstersztyków nie należał . Obecnie jednak niezawieranie takich transakcji jest dla zarządu KGHM czymś w rodzaju dogmatu.
Problem jest jednak szerszy i nie dotyczy jedynie KGHM. Sprzedanie w zeszłym roku akcji PGNiG miało ,zgodnie z prospektem emisyjnym, służyć pozyskaniu środków na modernizację. Tymczasem w chwili obecnej środki te trafiają do skarbu państwa w postaci dywidendy. Podobnie rzecz się ma w przypadku PZU. Prezes Stypułkowski mówił o możliwości zakupu banku przez tą firmę ( bądż stworzenie takowego od nowa). Po wydrenowaniu firmy z kasy stanie się to oczywiście bezprzedmiotowe. O wysokości ewentualnej dywidendy powinien decydować zarząd w oparciu o potrzeby finansowe firmy. Niestety w chwili obecnej decyduje o tym ( oczywiście w przypadku spółek gdzie większościowym udziałowcem jest skarb państwa) ministerialny urzędnik.
bubu / 83.143.138.* / 2006-07-06 12:52
Być może nie był to majstersztyk ale warto zauważyć że iędzy innymi dzieki niemu spółka zagwarantowała sobie wypełnienie prognoz zysku za poprzedni rok (w przypadku spadków cen). Odejście od polityki zabezpieczania akurat w tym momencie (obawy związane z utrzymaniem tempa wzrostu gospodarczego na świecie ze wzgledu na zacieśnianie polityki monetranej w USA, Chinach strefie Euro) to juz trochę trąci hazardem - owszem ceny moga dalej rosnąć ale ewentualne spadki mogą być gwałtowne.
Co do kosztów wydobycia masz rację - ale to wykracza poza kwestie dywidendy.
Z PGNiG sytuacja jest troche inna - wprawdzie 80% zysku przeznaczono na dywidende to jedynie 15% z owych 80 wypłacono w postaci gotówki. Reszta to głównie świadczenia rzeczowe w postaci przeniesienia aktywów do Gaz System (zgodnie z planem restrukturyzacji z roku 2004).

O PZU nie będę się wypowiadał - nie interesowałem się ich wynikami ani tym jakie będą wypłaty z zysku.

Trudno sie natomiast zgodzić z tym że o wyskości dywidendy powinien decydować Zarząd. Na całym świecie obowiązuje praktyka iż Zarząd przedstawa propozycje w tym zakresie a ostateczną decyzje podejmuje właściciel czyli WZA
manolo / 83.22.240.* / 2006-07-06 13:21
Sprawa dywidendy w przypadku KGHM wiąże się w pewien sposób z kosztami wydobycia. Jeżeli zabraknie środków na inwestycje to i koszty nie ulegną zmniejszeniu a wręcz przeciwnie.
Jeżeli chodzi o decyzję w sprawie dywidendy to oczywiście podejmuje ją właściciel. To co napisałem wyżej było pewnym skrótem myślowym. Chodziło mi o to ,że zarząd najlepiej wie ( a przynajmniej wiedzieć powinien) jakie są potrzeby firmy i jaką ( jeśli w ogóle) zaproponować dywidendę. Nie przyjęcie propozycji zarządu jest pewnego rodzaju wotum nieufności dla niego. Zwiększenie kwoty dywidendy przez właściciela ( ponad propozycję zarządu) może też być działaniem na szkodę spółki.
bubu / 83.143.138.* / 2006-07-06 16:04
do kompletu całkiem świeży komunikat na temat wypłaty dywidend na rzecz SP:

Warszawa, 06.07.2006 (ISB) - Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało do 30 czerwca 2006 roku z tytułu dywidend od spółek, w których posiada udziały, łączną kwotę 168,31 mln zł, poinformowało MSP w czwartkowym komunikacie. Znacznie większych wpływów z dywidend resort skarbu oczekuje w lipcu i sierpniu.

Spośród dotychczas wypłaconych dywidend największą kwotą Skarb Państwa zasiliły Telekomunikacja Polska (55,49 mln zł), Pekao SA (50,85 mln zł), Kombinat Koksochemiczny Zabrze (15 mln zł) oraz Mondi Packaging Paper Świecie (12,25 mln zł).


„Wpłat znacznie większych kwot należy się spodziewać w lipcu i sierpniu br. (…). Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że gros wpływów z dywidend zostanie uzyskane z następujących spółek: KGHM SA, PKO BP SA, PZU SA, Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Nafta Polska SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych “Przyjaźń” SA, TP SA, Pekao SA, BPH SA” – czytamy w komunikacie resortu skarbu.


„Dywidenda nie zostanie wypłacona przez PKN Orlen SA, PLL Lot SA, Grupę Lotos SA, co jest uzasadnione planami inwestycyjnymi tych spółek” – poinformowało MSP.

W połowie maja minister skarbu Wojciech Jasiński informował, że chce obniżyć plan przychodów brutto z prywatyzacji na ten rok do 3,1 mld zł z 5,5 mld zł oraz podwyższyć plan dochodów z dywidendy do 3,0-3,2 mld zł z 2,4 mld zł. (ISB)
bubu / 83.143.138.* / 2006-07-06 16:04
do kompletu całkiem świeży komunikat na temat wypłaty dywidend na rzecz SP:

Warszawa, 06.07.2006 (ISB) - Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało do 30 czerwca 2006 roku z tytułu dywidend od spółek, w których posiada udziały, łączną kwotę 168,31 mln zł, poinformowało MSP w czwartkowym komunikacie. Znacznie większych wpływów z dywidend resort skarbu oczekuje w lipcu i sierpniu.

Spośród dotychczas wypłaconych dywidend największą kwotą Skarb Państwa zasiliły Telekomunikacja Polska (55,49 mln zł), Pekao SA (50,85 mln zł), Kombinat Koksochemiczny Zabrze (15 mln zł) oraz Mondi Packaging Paper Świecie (12,25 mln zł).


„Wpłat znacznie większych kwot należy się spodziewać w lipcu i sierpniu br. (…). Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że gros wpływów z dywidend zostanie uzyskane z następujących spółek: KGHM SA, PKO BP SA, PZU SA, Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Nafta Polska SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych “Przyjaźń” SA, TP SA, Pekao SA, BPH SA” – czytamy w komunikacie resortu skarbu.


„Dywidenda nie zostanie wypłacona przez PKN Orlen SA, PLL Lot SA, Grupę Lotos SA, co jest uzasadnione planami inwestycyjnymi tych spółek” – poinformowało MSP.

W połowie maja minister skarbu Wojciech Jasiński informował, że chce obniżyć plan przychodów brutto z prywatyzacji na ten rok do 3,1 mld zł z 5,5 mld zł oraz podwyższyć plan dochodów z dywidendy do 3,0-3,2 mld zł z 2,4 mld zł. (ISB)
bubu / 83.143.138.* / 2006-07-06 16:04
do kompletu całkiem świeży komunikat na temat wypłaty dywidend na rzecz SP:

Warszawa, 06.07.2006 (ISB) - Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało do 30 czerwca 2006 roku z tytułu dywidend od spółek, w których posiada udziały, łączną kwotę 168,31 mln zł, poinformowało MSP w czwartkowym komunikacie. Znacznie większych wpływów z dywidend resort skarbu oczekuje w lipcu i sierpniu.

Spośród dotychczas wypłaconych dywidend największą kwotą Skarb Państwa zasiliły Telekomunikacja Polska (55,49 mln zł), Pekao SA (50,85 mln zł), Kombinat Koksochemiczny Zabrze (15 mln zł) oraz Mondi Packaging Paper Świecie (12,25 mln zł).


„Wpłat znacznie większych kwot należy się spodziewać w lipcu i sierpniu br. (…). Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że gros wpływów z dywidend zostanie uzyskane z następujących spółek: KGHM SA, PKO BP SA, PZU SA, Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Nafta Polska SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych “Przyjaźń” SA, TP SA, Pekao SA, BPH SA” – czytamy w komunikacie resortu skarbu.


„Dywidenda nie zostanie wypłacona przez PKN Orlen SA, PLL Lot SA, Grupę Lotos SA, co jest uzasadnione planami inwestycyjnymi tych spółek” – poinformowało MSP.

W połowie maja minister skarbu Wojciech Jasiński informował, że chce obniżyć plan przychodów brutto z prywatyzacji na ten rok do 3,1 mld zł z 5,5 mld zł oraz podwyższyć plan dochodów z dywidendy do 3,0-3,2 mld zł z 2,4 mld zł. (ISB)
Franek / 195.238.245.* / 2006-07-06 12:08
Chcieli utworzyć bank aby jakiś żydów wsadzić na stołki
manolo / 83.22.240.* / 2006-07-06 13:23
No brawo ,Franek! Nie tylko Żydów ale i masonów a nawet podobno jednego pedała nawet. Myślę ,że teraz jesteś całkowicie usatysfakcjonowany.
Franek / 195.238.245.* / 2006-07-06 14:47
Ja do nich nic nie mam do żydów tylko dlaczego panoszą się w Polsce przecież mają ten swój Izrael i niech tam wprowadzają swoje pomysły.
manolo / 83.22.240.* / 2006-07-06 14:56
Tak piszesz jak jeden koleś ,który twierdził ,że do Murzynów to on nic nie ma ale jednak człowiek powinien być biały.
zx / 83.16.202.* / 2006-07-06 12:54
Biedni Żydzi, nigdzie się nie mogą schować przed czujnym wzrokiem żydożerców. Znajdą ich wszędzie nawet tam gdzie ich nie ma.
Franek / 195.238.245.* / 2006-07-06 14:51
A co uważasz, że w Polsce nie ma żydów są i nawet więcej niż ci się wydaje oni tylko pozmieniali nazwiska na polsko brzmiące Trochę trzeba poczytać a nie tylko Gazetę Koszerną
Kero / 2006-07-06 11:23 / -
bubu mnie nie bardzo interesuje rynek globalny bo moja działalność tak daleko nie sięga. Interesuje mnie natomiast karjowy rynek. I to, że Chiny biorą miedź na pniu to tylko krótkowzroczność firmy i też też mie nie interesuje. Zaczekajmy aż Chiny znajdą miedź gdzie indziej. Wtedy będzie za późno na korekty cenowe bo technologia w Polsce (instalacje) zapomni już o miedzi. Powrót do niej będzie bolesny dla KGHM o ile wogóle nastąpi.
antyPiS / 83.143.40.* / 2006-07-06 08:06
Wielkie mi halo! To przecież jeszcze przed wyborami ci najbardziej inteligentni wiedzieli, że Kaczyńscy bezczelnie kłamią. Reszta uwierzyła w "Janosikowanie" - zabierzemy bogatym i oddamy biednym.
A tu taki ZONK. Zabierzemy biednym (przecież podwyżki cen gazu nie uderzą w bogatych tylko w biednych) a następnie i jednym i drugim pokażemy WAŁA.
Podłość ludzka lewicy katolickiej nie zna granic...
zapi / 217.153.214.* / 2006-07-06 08:41
Mam pytanko: czy uczestniczyłeś w ostatnich wyborach parlamentarnych?
Ja tak
Nie twierdzę, że nie uczestniczyłeś, ale proponuję, żeby każdy przemyślał to i w następnych wyborach poszedł do urn.
W wyborach z 2005 roku inteligencja zawiodła i mamy rząd taki jaki mamy.
Alex800 / 195.8.101.* / 2006-07-06 11:40
Święta prawda, niestety. Szkoda, że z takim lekceważeniem podchodzimy ciągle do demokracji.
Za to na krytykę i narzekanie zawsze starcza nam sił.
ersky / 81.15.180.* / 2006-07-06 12:12
brakuje nam jeszcze dojrzałości, łykamy wszystko to co leci w spotach reklamowych jak pelikany ryby... trzeba zacząć ruszać tym co naród ma między uszami...
AntyPopulista / 212.2.100.* / 2006-07-06 13:34
kiedyś rozmawiałem z tzw. działaczem drugiego szeregu z partii ,która obecnie jest u władzy i powiedział, że obsada członków rad nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa wygląda jak pospolite ruszenie wewnątrz partii lub nawet jej sympatyków, jedyne co trzeba mieć to zdany egzamin na członka RN, trzeba tylko jechać kilka razy w roku na posiedzenia i jest 'git' a kasa z tego bardzo przyjemna, oczywiście mineły już czasy kiedy to w kluczowych spólkach byli kompletni dyletanci ale w tych średnich i mniejszych jest to normalna praktyka. Np. można zapisać się do jednej z partii ( tej,w której jest deficyt elementu z wysokim wykształceniem) i scieżka kariery jak autostrada, bo później po wypromowaniu się można nagle zmienić front (tylko krowa nie zmienia poglądów)Pozdrawiam wszystkich którym demokracja leży na sercu

Najnowsze wpisy